کد خبر: ۶۱۳۹۲۷۸
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۸

رویترز در گزارشی به پیامدهای دیدگاه مشترک ترامپ و ولیعهد عربستان درباره ایران پرداخت.

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان ؛ رویترز در گزارشی به وجود دیدگاهی مشترک میان محمد بن سلمان، ولیعهد جدید عربستان، و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، درباره ایران پرداخت و نوشت: این دیدگاه خصمانه که هر دو نسبت به ایران دارند، می‌تواند با ریسک زیادی همراه باشد. مقامات فعلی و اسبق آمریکا نیز معتقدند هرگونه نگرش خصمانه‌تر در قبال تهران، می‌تواند تنش‌ها را در منطقه بی‌ثبات خاورمیانه تشدید کند.

رویترز در ادامه نوشت: قطعا ایران به رفتارهای خصمانه‌تر آمریکا و عربستان به عنوان اصلی‌ترین متحد عرب واشنگتن پاسخ خواهد داد. ایران می‌تواند در میدان‌های نبردی که ریاض و تهران همزمان در آن‌ها مشغول یک چالش منطقه‌ای هستند منافع هر دو کشور را تهدید کند.

محمد بن سلمان با 31 سال سن، چهارشنبه از سوی «ملک سلمان»، پادشاه عربستان، به عنوان ولیعهد منصوب شد. این ماجرا به ولیعهد جوان قدرت فراوانی اعطا کرد.

محمد بن سلمان پیشتر احتمال هرگونه مذاکره با ایران را رد کرده و وعده داده است که از کشورش مقابل آنچه تلاش‌های تهران برای نفوذ بر جهان اسلام خوانده، محافظت خواهد کرد.

ترامپ و محمد بن سلمان درباره ایران دیدگاه مشترک دارند

ولیعهد جدید عربستان و ترامپبرای نخستین بار در ماه مارس در کاخ سفید با یکدیگر ملاقات و هر دو بر اهمیت آنچه «مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران درمنطقه» نامیدند، تأکید کردند. همین موضوع اکنون که بن سلمان به ولیعهدی پادشاه سعودی منصوب شده، تعدادی از مقامات آمریکایی را نگران کرده است. آنها در گفتگو با رویترز هشدار دادند چنین روندی می‌تواند پیامدهای پیش‌بینی نشده‌ای را به همراه داشته باشد.

یک کارشناس آمریکایی در حوزه تحولات خاورمیانه، معتقد است بزرگترین تهدید برای دولت ترامپ این است که آمریکا خود را هرچه بیشتر درگیر اختلافات خاورمیانهکند. خطر چنین رویکردی با اقدام اخیر ترامپ که اتخاذ تصمیم‌های نظامی را به وزارت دفاع واگذار کرد، پیچیده‌تر خواهد شد. اگر واشنگتن به فرماندهان نظامی اختیارات بیشتری دهد تا برای تقابل با ایران در خلیج فارس و تنگه هرمز اقدام کنند، اوضاع به آسانی از کنترل خارج می‌شود.

محمد بن سلمان به عنوان معمار جنگ عربستان در یمن شناخته می‌شود که هدف آن ضربه زدن به نیروهای انصارالله به عنوان متحدان ایران بود. برخی منابع فاش کردند وی همچنین در پشت پرده قطع ارتباط کشورهای عربی با قطر بوده است و این قطع ارتباط نیز به دلیل حمایت قطر از ایران و روابط خوب دو کشور صورت گرفت.

احتمالا ولیعهد جدید عربستان در آینده و باتوجه به قدرت عمل بیشتری که به دست آورده است، به اقدامات خصمانه دیگری علیه ایران دست خواهد زد اما به عقیده کارشناسان بین المللی، این تقابل هم برای آمریکا و هم برای عربستان ریسک فراوانی از جانب ایران به دنبال خواهد داشت.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر