کد خبر: ۶۱۵۰۱۳۱
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۷

سه سازمان حقوق مدنی با طرح دو پرونده شکایت، دولت فرانسه و بزرگترین بانک این کشور را به دست داشتن در نسل‌کشی سال ۱۹۹۴ رواندا متهم کردند.

دست داشتن بزرگترین بانک فرانسه در نسل کشی یک میلیون روانداییبه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک؛ سه سازمان غیردولتی «شرپا»، «انجمن احزاب مدنی برای رواندا» و «انجمن ایباکا فرانسه» اعلام کردند سران سیاسی و نظامی فرانسه با همکاری بانک «بی ان پی پاریباس» (BNP Paribas) متهم هستند در سال ۱۹۹۴ با فروش تسلیحات به افراط گرایان هوتو، در نسل کشی حدود یک میلیون اقلیت توتسی در رواندا دست داشته اند.

بر این اساس، بانک بی ان پی پاریباس متهم به تامین اعتبار لازم برای خرید ۸۰ تن اسلحه برای کشتار سه ماهه در رواندا است.

پس از آنکه «پاتریک دِ سنت اکسپوریری»، روزنامه نگار فرانسوی با انتشار مقاله‌ای از نقش فرانسه در نسل کشی سال ۱۹۹۴ رواندا پرده برداشت، یک انجمن فرانسوی که به افشاگری مداخلات فرانسه در کشور‌های آفریقایی می‌پردازد به بررسی این موضوع پرداخت و نخستین پرونده شکایت علیه فرانسه را در سال ۲۰۱۵ ارائه کرد.

مقامات رواندایی در نوامبر گذشته از نقش احتمالی ۲۰ فرمانده نظامی فرانسوی در نسل کشی سال ۱۹۹۴ خبر دادند. این در حالی است که پاریس همچنان تمایلی به غیرمحرمانه کردن پرونده‌های مربوط به نسل کشی ندارد و معتقد است هیچ دخالتی در قتل عام اقلیت توتسی نداشته است.

اکثریت حاکم هوتو در دولت رواندا در یک دوره ۱۰۰ روزه از ۷ آوریل تا اواسط ژوئیه ۱۹۹۴ حدود یک میلیون نفر از اقلیت توتسی در این کشور را قتل عام کردند و بزرگترین نسل کشی آفریقا را رقم زدند.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر