کد خبر: ۶۱۵۰۲۲۴
گروه : اصفهان » اصفهان
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۲
اصفهان؛

معاون قضایی رئیس کل دادگستری و رئیس شوراهای حل اختلاف استان اصفهان گفت: صلح و سازش در این استان رو به گسترش است و وضعیت اصفهان در این زمینه سال به سال بهتر می شود.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،سید مهدی رستگاری ' اضافه کرد: در سال نود و چهار، 24درصد و در سال گذشته 26 درصد از پرونده های حل اختلاف استان اصفهان به صلح و سازش منجر شد.

وی میانگین صلح و سازش در سطح کشور را 31 درصد اعلام کرد و در عین حال افزود: میزان صلح و سازش در شهرستان های سمیرم و فریدونشهر فراتر از میانگین کشوری است و به حدود 60 درصد هم می رسد.

رئیس شوراهای حل اختلاف استان اصفهان میزان صلح و سازش در شهرستان اصفهان را حدود 20 درصد اعلام کرد و افزود: در شهرستان هایی که مهاجر پذیری کمتر و حالت بومی بیشتری دارند، تمایل به صلح و سازش بیشتر است.

وی از برقراری صلح و سازش بعنوان رسالت شوراهای حل اختلاف نامبرد و افزود: ما این موضوع را در زندان هم گسترش دادیم و با استفاده از ظرفیت زندان، شورای حل اختلاف را به ریاست مدیرکل زندان در تمام زندان های استان تشکیل دادیم.
رستگاری اضافه کرد: در سال گذشته یک هزار و 798نفر از زندانیان با تلاش این شوراها آزاد شدند که آمار بالایی است.

وی با اشاره به تاثیر شوراهای حل اختلاف در کاهش مراجعات مردمی به محاکم قضایی گفت: حدود 40 درصد از پرونده هایی که قرار است در محاکم قضایی استان رسیدگی شود، توسط شوراهای حل اختلاف بررسی می شود.

معاون قضایی رئیس کل دادگستری و رئیس شوراهای حل اختلاف استان اصفهان با بیان اینکه رسوب پرونده ها در این شوراها بسیار کم است، گفت: تقریبا هر پرونده ای که به شوراها وارد می شود بلافاصله مورد رسیدگی قرار می گیرد.

وی دعاوی مالی، تامین دلیل و حصر وراثت را بیشترین پرونده های ارجاعی به شوراهای حل اختلاف استان اصفهان اعلام کرد.

رستگاری همچنین درباره نحوه گزینش اعضای شوراهای حل اختلاف گفت: گرچه قانونگذار اجازه داده است که از افراد دارای مدرک تحصیلی غیر مرتبط براساس توانایی فرد در زمینه صلح و سازش در ترکیب شوراها استفاده کنیم اما سعی کرده ایم افراد توانمند و دارای مدرک تحصیلی رشته های فقه و حقوق را برای شوراهای حل و اختلاف استان گزینش کنیم.

وی افزود: 96 درصد اعضای شوراهای حل اختلاف استان اصفهان دارای مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری هستند و بصورت افتخاری در این شوراها فعالیت می کنند.

 

انتهای پیام/م

 

میزان صلح و سازش در شهرستان اصفهان حدود 20 درصد است

آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لیسانسه ها
خوشمزه
نقاشی
کوله پشتی
لوح صفحه خبر موبایل