کد خبر: ۶۱۵۰۴۶۵
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۸

پیشکسوت عرصه رسانه های ورزشی ساعتی پیش دار فانی را وداع گفت.

عطاءالله بهمنش، ورزشکار، نویسنده، روزنامه‌نگار، کارشناس مفسر، تاریخ‌شناس ورزشی و گزارشگر حرفه‌ای فروردین سال ۱۳۰۲ در کرمانشاه دیده به جهان گشود.

 سابقه در رسانه

بهمنش نویسندگی را از دی ماه ۱۳۳۰ در مجله ورزشی «نیرو و راستی» که توسط منیر مهران و منوچهر مهران منتشر می‌شد، شروع کرد و همکاری خود با آن نشریه را تا هنگام تعطیلی آن در سال ۱۳۳۷ ادامه داد.

بهمنش در سال‌های ۱۳۳۳ تا ۱۳۳۷ در نشریه امید ایران نیز می‌نوشت و پس از آن نیز از نویسندگان اصلی هفته‌نامه کیهان ورزشی به شمار می‌آمد و با نشریاتی همچون روزنامه اطلاعات، گلبانگ‏، روزنامه ری، ایران ورزشی نیز همکاری داشت.

بهمنش چندین دوره قهرمان دو و میدانی تهران در رشته‌های نیمه استقامت، دفاع راست تیم فوتبال بانک ملی بوده و در رشته‌های تنیس و کوهنوردی نیز فعالیت کرده است.

البته مهمترین علاقه و بیشترین فعالیت بهمنش در زمینه ورزش کشتی بوده است و او پنج سال دبیر و نایب رئیس فدراسیون کشتی ایران بود.

وی نخستین گزارشگری زنده ورزشی در ایران از رادیو را در سال ۱۳۳۷ برای رقابت دو و میدانی میان تیم ملی ایران و عراق از صدای ایران انجام داد.

نخستین گزارشگر تاریخ فوتبال ایران

استاد بهمنش اولین گزارشگر تاریخ فوتبال ایران نیز هست. وی در کنار یکی دو تن از گزارشگران موفق آن دوران پای ثابت گزارش‌های فوتبال بود و بازی‌های مهم تیم ملی به او ‌سپرده می‌شد. او شجره‌نامه نه تنها فوتبالیست‌ها که تمام ورزشکاران را داشت و به راحتی می‌توانست به شما بگوید پای "غفور‌‌ جهانی" برای اولین بار کی و کجا به توپ خورده است. لحظه‌ای که پای "غفور جهانی" به توپ خورده شب بوده یا روز و یا ...!

زندگی نامه مرحوم عطاالله بهمنش؛ ورزشکار، نویسنده و تاریخ شناس

گزارش های بی نظیر کشتی

استاد بهمنش فقط در گزارشگری فوتبال ید طولایی نداشت؛ او در دنیای کشتی نیز یک پدیده‌ شگفت‌انگیز بود و به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز هم کسی نتوانسته است جای او را بگیرد.

گزارش‌های حیرت انگیز او در بخش کشتی‌های جام‌های جهانی و بازی‌های المپیک (هر کدام شش دوره و در طول نزدیک به 300 سال در پیش از انقلاب) و خصوصا گزارش کشتی‌های مرحوم "جهان پهلوان تختی" و یا "عبدالله موحد" را باید شنید تا اوج ظرافت، مهارت و هیجان را درک کرد.

استاد بهمنش برخی از مسابقات مهم "محمدعلی کلی"، بوکسور پرآوازه امریکایی را نیز گزارش می‌کرد. این گزارش‌ها آنچنان اعجاب انگیز بود که مردم را در زمستان‌های با دو متر برف وادار می‌کرد ساعت پنج صبح به قهوه‌خانه‌ و یا خانه‌هایی که تلویزیون در آنها وجود داشت، بکشاند.

استاد بهمنش، محبوب مردم بود

مردم ایران عاشق استاد بهمنش بودند، به طوری که وقتی تلویزیون، مسابقه فوتبالی را با صدای گزارشگر دیگری پخش می‌کرد و بهمنش همزمان در رادیو آن مسابقه را به شکل مستقیم گزارش و تفسیر می‌کرد، مردم صدای تلویزیون را می‌بستند تا تصویر تلویزیون را با صدای بهمنش از رادیو ببینند.

او همچنان که در گزارشگری رادیو و تلویزیون یک فرد خارق‌العاده بود، در حرفه‌ روزنامه‌نگاری نیز یک فرد چیره‌دست به شمار می‌آمد. بهمنش نویسندگی را از دی ماه 1330 در مجلهی ورزشی "نیرو و راستی" که توسط "منیر مهران" و "منوچهر مهران" منتشر می‌شد، شروع کرد و همکاری خود با آن نشریه را تا هنگام تعطیلی آن در سال 1337 ادامه داد.

از استاد بهمنش علاوه بر مقالات، گزارش‌ها و یادداشت‌های مختلف ورزشی، چندین کتاب ورزشی نیز به یادگار باقی مانده است.

کتاب‌های عطاءالله بهمنش:

«جام جهانی فوتبال از آغاز تا ۲۰۰۲» کتابی از عطاالله بهمنش و محمود اکرامی است که به تاریخ جام جهانی فوتبال می‌پردازد.

«بازیهای المپیک از آغاز تا امروز» که به تاریخ بازی‌های المپیک می‌پردازد.

«گام به گام، با جام: تفسیر و آلبوم فوتبال جام جهانی اسپانیا ۱۹۸۲»

بخشی از کتاب فوتبال، نوشته استاد بهمنش:

در قسمتی از کتاب فوتبال، نوشته استاد بهمنش آمده است:

«فوتبال ما همچون نگارخانه‌ای است که بر‌پاکنندگان آن تصویرهای زشت و زیبا را بر در و دیوار آن آویخته‌اند و تماشاگران پس از دور زدن و نگاهی سرسری، پی کار خود را می‌گیرند تا گشایش نگارخانه دیگر.»

این کتاب که در سال 1361 به قلم استاد به نگارش درآمده است، افق بلند نگاه وی را نشان می‌دهد که چگونه با نکته‌سنجی و ذکاوت بر مسائلی دست می‌گذارد که امروز با نام "بداخلاقی" گریبان فوتبال ما را گرفته است. همچنین در جای دیگری از این کتاب آمده است: «اگر هنر بازی با توپ و انسانیت و ادب و نزاکت را از فوتبال بگیرم چه چیزی باقی می‌ماند؟ هیچی! لگذ زدن به توپ.»

نخستین مطلب نوشته شده به قلم استاد بهمنش

استاد بهمنش که از دید بسیاری از بزرگان ورزش ایران به تاریخ مصور ورزش نیز شهرت دارد، در خصوص نحوه‌ آشنایی و راهیابی به حرفه‌ گزارشگری و فعالیت در مطبوعات ورزشی گفته است:

سال 1337 بدون استاد شروع کردم، اما قبل از آن در مطبوعات کار می‌کردم. زمانی که در بانک ملی، هافبک راست بودم و با اصول و کلیات ورزش آشنایی داشتم هیچ وقت فکر نمی‌کردم روزی به خانواده بزرگ مطبوعات وارد شوم. مطبوعات قابل احترام است و در هر سطحی باشد،برای روشن شدن جامعه لازم است. مملکت بدون مطبوعات نمی‌شود؟! راستش را بخواهید اولین مطلبی که من نوشتم در سال 1330 بود که راجع به "جسی اونس" بود و در مجله "نیرو و راستی" چاپ شد.»

نقل قولی درباره رادیو

استاد بهمنش همچنین در خصوص راهیابی خود به رادیو نقل کرده:

«من یک ضبط صوت "جلو‌سوی" ایتالیایی خریده بودم. 250 تومان. پول نداشتم، همه‌اش را بدهم، قسطی از دفتر مجله خریدم. الان هم نگهش داشته‌ام. یک روز که کسی خانه نبود، در دوران رقابت کشتی بین "امامعلی حبیبی" و "جهانبخت توفیق"، من گزارش این کشتی را نوشتم تا به مطبوعات بدهم. اما گفتم ببینیم با این ضبط صوتم چطور می‌شود کار کرد. من که استاد نداشتم. هر چه بود اگر چشمه زلال بود یا گل آلود، خودش بود. این را من گزارش کردم و بعد گوش دادم. دیدم بد نیست. فقط یک عیب دارد و آن هم این که سروصدای محیط را ندارد. به کسی حرفی نزدم، یک روز ضبط صوتم را برداشتم و به ورزشگاه رفتم و گوشه‌ای از یک بازی را ضبط کردم.

دستگاه میکس نداشتم. هر دوی اینها را گوش دادم و مقایسه کردم، دیدم که گزارشم با صدا چگونه است. این را بردم سر کلاس درس. دبیر ما "معینیان" بود. بعضی از دوستانم به من خندیدند که این کیسه مارگیری چیست که با خودت آورده‌ای! اما من گوش ندادم و گزارشم را پخش کردم. دبیر گوش داد و گفت بعد از کلاس بیا دفتر. در دفتر به من گفت: هر کس به تو حرفی زد گوش نکن. همان کاری را که خودت تشخیص داده‌ای انجام بده!

بعد همان دبیر باعث شد مرا برای اولین بار دعوت کردند که بازی فوتبال بین ایران و هندوستان را به طور زنده گزارش کنم. من رفتم کنار چمن نشستم و گزارش کردم. وقتی به رادیو برگشتم از در که رسیدم، هر کس به من رسید، گفت عالی بود، چقدر خوب بود! اما من از این کار احساس غرور نکردم.»

گزارشگر حرفه ای از نگاه استاد بهمنش چه کسی است؟

استاد بهمنش که با استعداد ذاتی و تسلط بر ادبیات فارسی به عنوان نویسنده چیره دست مطبوعات توانسته بود در زمان خود به یک گزارشگر شش دانگ تبدیل شود در خصوص کار یک گزارشگر گفته است:

«من نظر شخصی خودم را می‌دهم. یک گزارشگر رادیو و تلویزیون باید نویسنده چیره دست مطبوعات باشد. اگر ادبیات مملکتش و قضاوت مردم را دور بریزد و به آن اهمیت ندهد و از کنار مسائل فنی بدون توجه بگذرد، هیچ نمی‌ارزد! گزارشگرهای ما خیلی زود پرش کرده‌اند. من راجع به این مساله صحبت نمی‌کنم، چون یک عده ناراحت می‌شوند، گزارشگر باید ذاتاً سریع باشد، اهل مطالعه باشد، حواسش به جهان باشد، دروغگو نباشد و البته سیاست هم داشته باشد.»

 

گزارشگر و مفسر با سابقه ورزشی ایران یازدهم تیرماه 1396 به دلیل عارضه سکته مغزی دار فانی را وداع گفت.

زندگی نامه مرحوم عطاالله بهمنش؛ ورزشکار، نویسنده و تاریخ شناس

انتهای پیام/

آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
انتشار یافته: ۲۷
در انتظار بررسی: ۰
جد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۵
خدایش رحمت کند وتسلیت به نلا ایران ومردم مظلوم کرمانشاه وخانواده محترم این استاد بزرگ کرمانشاه زادگاه بزرگانی از تاریخ ایران بوده که تقدیم به کشور عزیزمان ایران داشته وای کاش مسئولین استات این چهره ها را بیستر در استان در اغوش می کشیدند که بعد از مرکشان این همه افسوس نخوریم وای کاش یادمانی از این عزیزان تحت عنوان افتخار افرینان استان دایر می شد که یاد انها در سرزمینی مادری ماندگار می شدوای کاش وای کاش وای کاش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
روحشان شاد و یادشان گرامی . تسلیت به خانواده محترمشان .
یعقوب
|
Netherlands
|
۱۶:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
روحش شاد . واقعا استاد بود و حافظه ای قوی و پربار از تاریخ
ورزش داشت با آن گزارش های خاطره انگیز
قاسم قناعتیان خرمشهر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
با صدای او در مسابقات مقدماتی المپیک توکیو 1964 باگزارشگری مستقیم فوتبال او را شناختم هیچوقت اون هیجانی را که با گل مرحوم حمید برمکی به هندوستان در امجدیه زد از یاد نخواهم برد خدایش بیامرزد چرا ما ادمها بعد از اینکه عزیزیرا از دست میدهیم یادش می افتیم چرا اینقدر بد عمل میکنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
چرا تا وقتی کسی زنده ست قدر شناس نیستیم
احمد میر پنجی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
سلام گزارش خوبی بود ولی حالا که عکس حبیب الله روشن زاده را نیز در کنار استاد گذاشته اید نمیدانم چرا از وی نام نبردید او نیز مانند بهمنش که روانش شاد باد در راه گزارش گری این ملک زحمات بسیاری کشیده
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
خداوند رحمتش کند و به خانواده اش تسلیت گفته و برایشان صبر جلیل آرزو میکنم
جمال هاشمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
روحش شاد و یادش گرامی و جاودانه باد. خدایش بیامرزد. تسلیت به ورزشکاران و بخصوص کرمانشاهیان عزیز. نبود استاد بهمنش ضایعه جبران ناپذیریست . استادی که به تمام معنا خود ساخته بود و شاگرد مکتب خودش بود. واقعا که افلاطون بود.
دوستي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
روحش شاد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
روحش شاد شاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
روحش شاد
شهریار پیرمرادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
سلام
روحش شاد
من الان با این شخصیت بزرگ آشنا شدم
خداوند به خانواده اش صبر عنایت کند ، خانواده ایشان و همچنین مردم بی ریای استان کرمانشاه باید از داشتن چنین شخص فرهیخته ای به خود ببالند.
خداوند بیامرزدش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
روحش شاد
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
با عرض تسلیت به خانواده و دوستارانش خدا رحمتش کند.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست.....هرکسی نغمه ی خود خواند و از صحنه رود.....صحنه پیوسته به جاست ......خرم آن نغمه که مردم بسپارند بیاد......روحش شاد و یادش در دل همه ما زنده خواهد بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
یادش گزارشگر همه فن حریف بی ادعا که سابقه گزارش تمامی ورزش ها از رادیو وتلوزیون داشت کاشی یه کم گزارشگر های کنونی به جای این همه ادعا یه مقدار اصول فنی گرارش وبی طرف بودن از ایشون یاد میگرفتند
هموطن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
روحش شاد و یادش گرامی باد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
خدا بیامرزد
یا زهرا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
خدا رحمتش کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
خدابیامرزدش روحش شاد تسلیت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
خدابیامرزدش روحش شاد تسلیت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
خدابیامرزدش روحش شاد تسلیت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
خدابیامرزدش روحش شاد تسلیت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
خدابیامرزدش روحش شاد تسلیت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
خدابیامرزدش روحش شاد تسلیت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
روحش شاد
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
روحش شاد برای شادی روحش صلوات.
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
ایرانسل
عجیب غریب
لیسانسه ها
خوشمزه
نقاشی
کوله پشتی