کد خبر: ۶۱۷۰۸۹۲
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۵
۰۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۵
کد خبر : ۶۱۷۰۸۹۲
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می دهد؛

طی چند ماه اخیر در سایه شیوع آنفولانزای پرندگان، بسیاری از رقبا در بازارهای هدف رخنه کردند که در شرایط کنونی به سبب نبود مزیت قیمتی امکان بازپس گیری بازارها وجود ندارد.

صادرات مرغ و تخم مرغ همچنان بی رمق استبه گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با گذشت سه ماه از اعلام پاکی آنفولانزا فوق حاد پرندگان صادرات مرغ و تخم مرغ رمقی ندارد. فعالان حوزه بر این باورند که طی چند ماه اخیر در سایه شیوع بیماری بسیاری از رقبا در بازارهای هدف رخنه کردند که در شرایط کنونی به سبب نبود مزیت قیمتی امکان بازپس گیری بازارها وجود ندارد. با توجه به پتانسیل تولید درصنعت طیور باید ساز و کار یارانه صادراتی به کار گرفته شود تا صادرات رونق یابد.

ناصر نبی پور رئیس هیات مدیره  اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی  در این خصوص اظهار داشت: طی چند ماه اخیر تنها 3 هزار تن تخم مرغ  به  بازارهای هدف صادر شده که میزان قابل توجهی نیست.

وی با اشاره به اینکه امکان رقابت با رقبا در بازارهای هدف امکان پذیر نیست، افزود: تا زمانیکه جایزه صادراتی به صادرکنندگان اختصاص نیابد این وضعیت همچنان ادامه دارد.

نبی پور ادامه داد: ترکیه نرخ تخم مرغ خود را هفتگی اعلام می‌کند، این در حالی است که این نرخ در کشور ما روزانه متفاوت است از این رو به سبب نبود مزیت قیمتی بازارهای هدف خود را از دست داده ایم.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با اشاره به اینکه  مبلغی تحت عنوان مشوق صادراتی در اختیار تجار قرار نگرفته است، تصریح کرد: دولت برای صادرات هر کیلو تخم مرغ حداقل باید 500 تومان به صادرکنندگان پرداخت نماید، در غیر این‌صورت نباید به صادرات فکر کنیم.

صادرات صفر شد

فرزاد طلاکش دبیر کل کانون پرورش دهندگان مرغ تخم گذار در گفتگو  با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی  با انتقاد از عدم حمایت از تجار بیان کرد: بعد از اعلام پاک شدن کشور از آنفولانزای حاد پرندگان تنها 1700 تن تخم مرغ به افغانستان و 60 تن به صورت آزمایشی به عراق صادر شد.

وی افزود: با وجود نبود مزیت قیمتی و حمایت از صادر کنندگان طی هفته های اخیر صادرات به صفر رسید، چراکه امکان رقابت با رقبا در بازار های هدف میسر نیست.

خبری از مشوق صادراتی نیست

محمد یوسفی رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی  با اشاره به آخرین وضعیت صادرات مرغ اظهار داشت: در پی شیوع آنفولانزای حاد پرندگان مدتی بازارها را از دست دادیم که از این رو تجار برای صادرات مجدد برنامه هایی در دست اقدام دارند.

به گفته وی پیش بینی می شود که صادرات مرغ تا پایان سال به 100 هزارتن برسد.

یوسفی با اشاره به اینکه چاره ای جز رقابت با رقبا در بازارهای هدف نداریم، افزود: با توجه به آنکه دولت ترکیه در قیمت داخلی محصول دخالتی ندارد، از این روت این کشور از محل سود داخل، زیان صادراتی را جبران می نماید، در حالیکه در کشور ما در صورت افزایش ناچیز قیمت مرغ، دولت در جهت تعادل قیمت، اقدام به توزیع مرغ منجمد می نماید.

رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه میزان مشوق صادراتی بسته به قیمت تمام شده محصول متفاوت است، عنوان کرد: در حال حاضر دولت حداقل کیلویی هزار و 500 الی 2 هزارتومان جهت رقابت با سایر رقبا همچون ترکیه و برزیل در بازار های هدف باید مشوق صادراتی پرداخت نماید که این امر به سبب کمبود بودجه شدنی نیست.

به گفته وی تولیدکنندگان در جهت حفظ بازارهای صادراتی باید قیمت تمام شده خود را کاهش دهند و مقداری زیان را تحمل نمایند.

 انتهای پیام/

               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۱
حالا مجبوراباید قیمت تخم مرغ پایین بیاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۱
برای تولید کنندگان بهتره در بازار داخلی عرضه شه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۱
لازم نیست مرغ صادر کنید قیمتش را دربازار داخلی پایین بیاوریید.به فکر مردم باشد توانایی خرید گوشت مرغ را ندارند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۱
ممنون
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر