کد خبر: ۶۱۸۴۳۴۳
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۰

غار آهکی طرنگ با جلوه های طبیعی بی نظیر، طولانی ترین و مهمترین غار استان کرمان است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان  ، افضلی مدیر روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با اعلام اینکه غار آهکی طرنگ به عنوان مهمترین وطولانی ترین غار استان کرمان در نوع خود بی نظیر است گفت:این غار دارای مناظر وجلوه‌های طبیعی بسیار زیبا و پدیده‌های شگفت انگیز است.   

وی افزود: این غار در مجاورت روستای طرنگ و كوه طرنگ در شهرستان بافت است.

طرنگ مهمترین وطولانی ترین غار کرمان
افضلی با اشاره به اینکه دهانه غار حدود 6 متراست و در ارتفاع تقریبا 3000متری از سطح دریا واقع شده است اظهار کرد: طول مسیر پیموده شده غار تقریبا 500 متر است و عرض راهروهای و تالار های غار بین 1 متر تا 15 متر متغیر است ودر انتهای غار، حوضچه آب غار طرنگ وجود دارد.

طرنگ مهمترین وطولانی ترین غار کرمان

مدیر روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت : این غار در گذشته توسط هیئت کوهنوردی کرمان شناسایی و مسیرها و دالان ها ودهلیز های غار علامت گذاری وبعضا نام گذاری شده اند .

وی با اعلام اینکه در طول غار علائم وفلش هایی هم جهت راهنمایی افراد وجود دارد گفت: فلش های قرمز رنگ مسیر های ناشناخته و یا بن بست غار را نشان می دهد و فلش های سفید رنگ که مسیرهای مطمئن جهت رفتن به انتهای غار را نشان می دهند .

طرنگ مهمترین وطولانی ترین غار کرمان


افضلی یادآورشد: رفتن به داخل این غار و پیمودن مسیر های ایمن آن تا رسیدن به انتهای مناطق خشک آن وابتدای حفرهای دارای آب ،احتیاج به راهنمایی افراد خبره وبا تجربه ای دارد که قبلا مسیرهای این غار را پیموده اند .

وی اعلام اینکه در اعماق غار دمای هوا در تمام فصول تقریبا معتدل و ثابت بین 14 تا 20 درجه سانتیگراد است افزود: در هیچ جای آن کمبود هوا واکسیژن احساس نمی شود.

مدیر روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: بر اثر تردد زیاد در غارممکن است گرد وغبار در هوا پخش گردد که بهتر است از ماسکهای طبی استفاده شود.

طرنگ مهمترین وطولانی ترین غار کرمان
وی با اعلام اینکه در این غار هیچ پوشش گیاهی قابل مشاهده ای وجود ندارد اظهار کرد:ولی زندگی جانوری آن شامل جانورانی مثل خفاش و انواعی از حشرات مانندپشه، سوسک سیاه و ... که از فضله خفاش تغذیه می کنند دیده می شود .

افضلی افزود: طول مسیر پیموده شده غار تقریبا 500 متر است و عرض راهروهای و تالار های غار بین 1 متر تا 15 متر متغیر است.
گفتنی است فاصله این غار تا شهرستان کرمان مرکز استان 230 است.

انتهای پیام/ ی

طرنگ مهمترین وطولانی ترین غار کرمان

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر