کد خبر: ۶۱۸۹۵۳۶
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۶
تبریز؛

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد ارس گفت: در بخش صادرات شاهد رشد چشمگیر 349 درصدی هستیم؛ به طوری که از چهار میلیون و 700 هزار دلار در سه ماهه نخست سال 95 به 21 میلیون و 236 میلیون دلار صادرات محصولات تولیدی منطقه رسیده‌ایم.

رشد 349 درصدی صادرات منطقه آزاد ارسبه گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز؛ ابراهیم باقرزاده معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد ارس با بیان اینکه 34 درصد در بخش صادرات مجدد کالا در سه ماهه نخست امسال رشد داشته‌ایم، گفت: از 16 میلیون و 940 هزار دلار به 22 میلیون و 766 هزار دلار رسیده‌ایم.

وی با بیان اینکه سال 95 در بخش اقتصاد مقاومتی وظایفی برای منطقه آزاد ارس مشخص شده بود، اظهار کرد: افزایش 30 درصدی صادرات تولیدی، افزایش 30 درصدی صادرات مجدد کالا از منطقه به خارج کشور و ایجاد واحدهای انتقال فناوری از وظایف ما بود که باتوجه به گزارش ارسالی به فرمانده اقتصاد مقاومتی از طریق سیستم نیپا، سر جمع تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در سال گذشته 86 درصد بود.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد ارس با بیان اینکه سال 96 چهار حکم و شش پروژه در بخش اقتصاد مقاومتی برایمان تعریف شده است، گفت: افزایش 25 درصدی صادرات تولیدی نسبت به سال 95، افزایش 30 درصدی صادرات مجدد، افزایش صادرات به کشورهای همسایه به 30 میلیون دلار و جذب و توسعه‌ی حدأقل 10 شرکت‌ دانش بنیان، توسعه‌ی گردشگری حلال به شکلی که ورودی گردشگر خارجی به منطقه با شرط یک شب اقامت 10 درصد افزایش یابد و برگزاری 12 نمایشگاه‌ دائمی و فصلی با رویکرد عرضه‌ی محصولات تولید داخل و بومی منطقه و استان‌های همجوار پروژه‌های تعریف شده برای منطقه آزاد ارس است.

وی با اشاره به پروژه‌ی بهبود وضعیت نمایشگاه فعلی و احداث نمایشگاه جدید، افزود: کارگروهی برای تدوین تقویم سالیانه نمایشگاهی مشخص شده و امسال تاکنون دو نمایشگاه برگزار شده است.

به گفته‌ی باقرزاده، توسعه‌ی صنایع بسته‌بندی، جذب شرکت‌های فعال و صاحب‌ نام در سرزمین اصلی برای فعالیت در قالب شعبه‌ی ارس با رویکرد صادرات و ایجاد شرکت‌های خدمات دهنده به صنعت انرژی و صنایع پشتیبان بخش انرژی بخشی از احکام صادره برای منطقه آزاد ارس در قالب اقتصاد مقاومتی در سال 96 است.

وی خاطرنشان کرد: 15 مینی پالایشگاه نفت، گاز، بنزین و قیر هم‌اکنون در منطقه در حال فعالیت هستند.

وی تصریح کرد: بلافاصله بعد از صدور احکام و تعریف پروژه‌ها، برنامه‌هایمان را در این راستا تدوین کرده و بر اساس گزارش ارسالی سه ماهه به ستاد

فرماندهی اقتصاد مقاومتی، رشد صادرات منطقه آزاد ارس بسیار چشمگیر بوده و در این بخش حائز رتبه برتر در بین مناطق آزاد هستیم.

باقرزاده با بیان اینکه با تکیه بر تجربه سال گذشته امسال منسجم‌تر پیش می‌رویم، خاطرنشان کرد: برای اجرای هریک از برنامه‌ها کارگروه‌هایی تشکیل شده و از طریق سامانه نیپا گزارش‌ها به صورت ماهانه ارسال می‌شود.

وی با بیان اینکه در بین مناطق آزاد تنها در منطقه آزاد ارس رشد و رونق کشاورزی چشمگیر است، خاطرنشان کرد: هم اکنون 41 واحد گلخانه‌ای در حال بهره‌برداری بوده و بزرگترین واحد گلخانه‌ای خاورمیانه در ارس فعال است که روزانه 20 الی 40 تن از محصولات این واحد به کشور روسیه صادر می‌شود و جزو اولین واحدهایی است که توانسته استانداردهای کشور روسیه را اخذ کرده و محصولات کشاورزی به این کشور صادر کند.

به گفته‌ی معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد ارس، ارزش افزوده کالاهای تولید شده در ارس نیز افزایش یافته است، به طوری‌که 17 درصد تناژ صادرات کاهش یافته و 349 درصد ارزش دلاری آن افزایش یافته است.

 

انتهای پیام/ش

21 میلیون و 236 میلیون دلار صادرات محصولات تولیدی

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر