کد خبر: ۶۱۹۹۶۰۱
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۵

عضو نظام جهانی اپتومتری گفت: موضع گیری‌های نامناسب و نگرش‌های تنگ نظرانه برخی مسئولین وزارت بهداشت در سال‌های اخیر، در تلاش برای کاهش سرعت پیشرفت رشته اپتومتری، محسوس بوده است.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ علیرضا جعفری عضو نظام جهانی اپتومتری با اشاره به تعریف رشته اپتومتری از نظر بین المللی اظهار کرد: بنا بر تعریف نظام جهانی اپتومتری (WCO) که تقریبا در ۶۰ کشور دنیا بیش از ۲۰۰ هزار اپتومتریست فعالیت می‌کنند که تنها سازمان جهانی اپتومتری است که در ارتباط رسمی با سازمان جهانی بهداشت (WHO) است و اپتومتری را به عنوان یک حرفه مستقل، تحصیل کرده و نظام‌مند مراقبت سلامت و بهداشت تعریف می‌کند.

وی بیان کرد:  نظام جهانی اپتومتری، اپتومتریست‌ها را مراقبین اولیه بهداشت و سلامتی چشم و سیستم بینایی می‌داند که معاینات جامع چشم و بینایی را انجام می‌دهند که شامل مواردی از جمله معاینه، تعیین عیوب انکساری، ساخت و ارائه عینک طبی و لنز‌های تماسی و تجهیزات کم بینایی، تشخیص، مدیریت و مراقبت‌های خاص بیماری‌ها در چشم و توانبخشی سیستم بینایی است.

این کارشناس ارشد اپتومتری افزود: در بورد جهانی آژانس بین المللی جلوگیری از نابینایی (IAPB) که نظام جهانی اپتومتری نیز عضو آن است، نقش اپتومتری را در جلوگیری از نابینایی و به عنوان بخش مهمی از نظام مراقبت بهداشتی کشور‌ها به رسمیت می‌شناسند.

وی در پاسخ به این سئوال که هدف از تربیت دانشجویان اپتومتری در سطح بین الملل چیست، گفت: اپتومتری که یکی از رشته‌های مستقل علوم پزشکی در سراسر دنیاست و در اکثر کشور‌ها دارای دانشکده و آکادمی مستقل است که با هدف دسترسی همه به خدمات تخصصی و ارزان قیمت معاینات چشمی و بینایی فعالیت می‌کند.

جعفری تصریح کرد: اهمیت رشته اپتومتریست در تشخیص زودهنگام برخی بیماری‌ها که در صورت تاخیر در تشخیص منجر به نابینایی می‌شود (نظیر گلوکوم و کاتاراکت) و ارجاع به موقع آنان به متخصصین و جراحان چشم، دوچندان می‌شود.

وی در ارتباط با نقش اپتومتری در ایران اظهار کرد: در ایران نیز دانش آموختگان رشته اپتومتری از معاینات بدو تولد و سپس معاینات کشوری و سالانه کودکان ۳ تا ۶ سال با محوریت سازمان بهزیستی و سپس معاینات سنجش حین ثبت نام دبستان، نقش خود را در پیشگیری از بیماری‌ها و درمان اختلالات بینایی از بدو تولد تا سنین بالاتر ایفا می‌کند که پتانسیل فارغ التحصیلان این رشته بسیار فراتر از این مصادیق است و در صورت همراهی مسئولین مربوطه و حمایت‌های نهاد‌های دلسوز، آحاد مردم از خدمات ارزنده و تخصصی و در عین حال گسترده و مناسب این قشر تحصیل کرده علوم پزشکی در زمینه‌های تخصصی علوم بینایی و چشمی بیش از پیش بهره‌مند خواهند بود.

عضو نظام جهانی اپتومتری به ارزیابی وضعیت حال حاضر اپتومتری در ایران و منطقه پرداخت و عنوان کرد: با اینکه ایران بیش از ۴۳ سال در رشته اپتومتری قدمت دارد و در زمان خود یکی از پیشگامان این حرفه در سطح جهان بوده، اما متاسفانه با سوگیری‌های نامناسب و نگرش‌های تنگ نظرانه برخی مسئولین وزارت بهداشت، در سال‌های اخیر تلاش برای کاهش سرعت پیشرفت این رشته محسوس بوده و این در حالی است که کشور‌های بسیار عقب مانده منطقه با حمایت‌های روشنفکرانه مسئولین امر و سرمایه گذاری معقول در سیستم بهداشت و درمان خود توانستند با سرعت خیره کننده‌ای با تاسیس مقطع دکترای حرفه ای، سطح سلامت بینایی مردمان خود را به سرعت بهبود ببخشیده و در رنکینگ‌های جهانی جایگاه‌های بالاتری در نظام سلامت کسب کنند.

وی افزود: این در حالی است که هنوز در ایران و در سایه تلاش‌های دلسوزانه اساتید و مربیان رشته، سطح آموزشی اپتومتری تا حدی مطلوب هست که کارشناسان فارغ التحصیل این رشته در آزمون بورد دکتری حرفه‌ای اپتومتری در کانادا امکان شرکت داشته و نرخ قبولی آنان از سایر گروه‌ها بالاتر است.

جعفری تصریح کرد: شرایط مشابهی در کشور‌های استرالیا، سوئد، نروژ، هلند، دانمارک و انگلستان وجود دارد و این امر به این مفهوم است که بایستی تلاش در ارتقاء سطح آموزشی این رشته داشته باشیم تا بتوانیم به موفقیت‌های بین المللی خود ادامه دهیم.

وی یاداور شد: در صورت اهتمام مسئولین بر جامه عمل پوشاندن به فرمایشات مقام معظم رهبری که فرمودند تا افق ۱۴۰۴ بایستی سرآمد سایر کشور‌ها در منطقه باشیم، امیدواریم رشته اپتومتری نیز مرهون این روشنگری‌ها قرار گرفته و مردم ما نیز شاهد بالندگی بیشتر این قشر فرهیخته از فرزندان خود بوده و از ثمره تحصیل و تخصص این طیف علوم پزشکی بهره‌مند گردند.

انتهای پیام/ 

بی توجهی به قدمت 43 ساله اپتومتری در ایران

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر