موسس مهدکودک حسینیه شهید چمران:

کودک باید طراح، انتخاب‌گر و مجری بازی‌هایش باشد

احمد علایی گفت: ما اعتقاد داریم بازی کودکان در هفت سال اول زندگی باید کاملا آزاد باشد.

به گزارشگروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از روابط عمومی دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی؛ حجت الاسلام احمدرضا علایی، مدیر مهدکودک حسینیه شهید چمران درباره فعالیت‌های خود گفت: ماجرای تاسیس مهدکودک شهید چمران به سفرم به کشور لبنان و بازدید از مدرسه شهید چمران در این کشور برمی‌گردد؛ کاری که شهید چمران و امام موسی صدر در آنجا کرده بودند تاثیر بسیار زیادی بر روی ما داشت و ما هم دغدغه این موضوع را پیدا کردیم که در ایران مشابه این مدرسه لبنانی را راه اندازی کنیم.

وی با اشاره به انجام کارهای مطالعاتی برای تاسیس مهدکودک حسینیه شهید چمران افزود: در روند مطالعات تاسیس این مدرسه به این نتیجه رسیدیم که در حوزه کودک، خصوصا کودکان پیش از دبستان با کمبوهای بسیار جدی روبرو هستیم؛ ما در فضای تربیت دینی یک مدل منسجم و واحد که در قالب یک مهد پیاده شود، نداریم.

این كارشناس تئاتر عروسكی به کارهای مطالعاتی برای آغاز فعالیت های این مهدکودک اشاره کرد و ادامه داد: برای تاسیس این مهدکودک نزدیک به 2 سال به صورت میدانی و در قالب هیات های کودک و در کنار هیات ها کار کردیم و بعد از 2 سال حسینیه کودک را راه اندازی کردیم؛ بر این اساس تا امروز 4 سال هست که مهدکودک حسینیه شهید چمران در حال فعالیت است.

علایی پیرامون موارد لحاظ شده برای طراحی بازی های ویژه کودکان توضیحاتی را بیان و خاطرنشان کرد: سه اصل مهم در مهدکودک حسینیه شهید چمران به منظور طراحی بازی های درنظر گرفته شده برای بچه ها وجود دارد، نخستین نکته این است که تعریف بازی برای بچه های تا 7 سال، با آن چیزی که در ذهن ما وجود دارد کاملا متفاوت است.

وی به روایتی که درمورد بازی کودکان اشاره کرد و یادآور شد: در این روایت که پیرامون سه تا هفت سالگی کودکان است و به پدر و مادرها می گوید با بچه های خود چگونه رفتار کنید آمده کودک را رها کن تا 7 سالگی بازی کند، این بازی کاملا بی هدف است. دومین نکته گذرا بودن این بازی است، وقتی این موضوع را در مورد کودک اجرا می کنیم، تمامی زندگی کودک بازی است و او با این وضعیت سرگرم است.

مدیر مهدکودک حسینیه شهید چمران متذکر شد: نکته بعدی این است که بچه ها در این سن در حال تجربه همه چیز هستند و اگر ما اجازه بدهیم که این تجربه توسط بچه ها کسب شود در زندگی آینده خود نیز موفق تر خواهند بود. بر این اساس اصل دوم توجه ویژه به گرایش ها، علاقه ها و احساسات بچه ها است که در فضای دینی به شدت اهمیت پیدا می کند؛ به طور مثال محل نماز باید برای بچه ها جذابیت داشته باشد.

علایی آزادی را در نوع بازی کودکان بسیار ضروری دانست و تصریح کرد: نکته سوم آزادی است. یکی از اولویت های بازی در هفت سال اول این است که کودک طراح، انتخاب گر و مجری آن بازی باشد؛ اختلافی که ما با غربی ها در هفت سال اول تربیت کودک داریم این است که ما اعتقاد داریم بازی در این محدوده سنی کودک باید کاملا آزاد باشد.

وی اضافه کرد: نکته مهم در هفت سال اول این است که بچه‌ها بیشترین مخاطبان بازی های رایانه ای و تلویزیونی هستند؛ مسئله مهم دیگر این است که رشد مغزی بچه ها به میزان حرکت آنها بستگی دارد؛ به گفته روانشناسان هرچقدر بچه ها در این سن تحرک بیشتری داشته باشند سوخت و ساز بدن بیشتر شده، تغذیه آنها افزایش می یابد، خواب آنها بیشتر می شود و در نهایت رشد مغز آنها بیشتر و بهتر خواهد شد.

موسس مهدکودک حسینیه شهید چمران تحرک پایین کودکان را مانع رشد مغزی آنها دانست و خاطرنشان کرد: اوج رشد مغزی در کودکان بین 3 تا 6 سال است و متاسفانه اغلب بچه ها به دلیل تحرک پایین که علت آن بازی های رایانه ای است،  با اصلی ترین مانع رشد مغز خود روبرو هستند و اینگونه می شود که بچه های ما از نظر حرکتی بسیار ضعیف هستند و دچار آسیب ضعف در ارتباطات اجتماعی می‌شوند.

 

انتهای پیام/

 

اظهار نظر يك روحانی درباره اولويت‌های فرهنگی در بازی كودكانه

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار