کد خبر: ۶۲۳۴۵۶۲
گروه : یزد » یزد
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۹

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد گفت: استان یزد هر چند به دلیل کم آبی و خشکسالی های پیاپی با بحران روبرو شده اما با مدیریت مصرف آب رتبه سوم در تولید پسته در کشور را دارا است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یزد؛ یدالله جوادپورمدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان یزدگفت: استان یزد، رتبه سوم کشور را در تولید پسته در اختیار دارد و شرایط موجود، حاکی از افزایش تولید این محصول در استان است.

رتبه سوم استان یزد در تولید پسته در کشور +تصویر

 جوادپور افزود:در سال95 سطح زیر کشت نزدیک به 45 هزار و 457 هکتار بود که 32 هزار و 588 هکتار آن بارور و بقیه غیر بارور گزارش شده است.

وی گفت: این میزان تولید نسبت به سال94 بیش از 15 درصد افزایش تولید داشته که امسال با تلاش کشاورزان استان با بالابردن سطح زیر کشت این محصول و افزایش تولید، جایگاه یزد در کشور بهتر خواهد شد.

رتبه سوم استان یزد در تولید پسته در کشور +تصویر

وی با بیان اینکه بیش از 290 واحد فرآوری و ضبط پسته در استان یزد فعالیت دارد ادامه داد: شهرستان خاتم با تولید 14 هزار و 373 تن، بیشترین سهم را در تولید این محصول ارزشمند داشته است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی یزد تصریح کرد: اردکان ، مهریز و تفت دیگر شهرهای تولیدکننده پسته در استان است که ارقام کله‌قوچی، اکبری، بادامی، فندقی و احمد آقایی در باغ های آن کاشته می شود.

جوادپور درباره وضعیت صادرات پسته این استان نیز از صدور 77 هزار تن پسته یزد به ارزش 19میلیارد و 476میلیون ریال در سال گذشته خبر داد و گفت: این محصول در کشورهای آسیای شرقی نظیر ژاپن و کشورهای اروپایی بازار خوبی دارد و تقاضا برای خرید پسته یزد در این بازارها افزایش یافته است.

رتبه سوم استان یزد در تولید پسته در کشور +تصویر

وی گفت:کشاورزان این استان با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می کنند که عمده ترین آن در کنار عوامل طبیعی همچون کم آبی و خشکسالی صادر نشدن محصولات کشاورزی از طریق گمرک استان و صدور آن از طریق از گمرکات تهران و کرمان است.

مدیر باغبانی یزد در همین خصوص موضوع خشکسالی و افول منابع آبی را یکی دیگر از دغدغه های اصلی کشاورزان دانست و اظهار کرد: پایین بودن حداکثر تعهد بیمه گر در بحث بیمه محصولات ، بازار نامناسب و کاهش قیمت، بالا بودن هزینه های تولید و نهاده های مصرفی ، خسارت آفات و سرمازدگی و صادر نشدن مستقیم محصولات از گمرک یزد از مهمترین مشکل کشاورزان یزدی در زمینه تولید محصول پسته است.

رتبه سوم استان یزد در تولید پسته در کشور +تصویر

جوادپور در ادامه با اشاره به وجود 290 ترمینال فرآوری پسته در استان اظهار امیدواری کرد امسال نیز روند افزایش تولید پسته که سال 95 اتفاق افتاد تکرار شود و شاهد افزایش 15 درصدی باشیم.

رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان خاتم هم با بیان مشکلات کشاورزان بویژه به دلیل تداوم خشکسالی ها و کم آبی ها گفت: میزان تولید پسته این شهرستان به عنوان بزرگترین تولیدکننده استان در سال گذشته 20 هزار تن یعنی حدود یک چهارم تولید استان بوده است.

سیداسماعیل یزدانی، پسته تولیدی این شهرستان را از مرغوب ترین پسته کشور معرفی کرد و افزود: امسال به دلیل برخی آفت ها و تداوم خشکسالی و کم آبی پیش بینی شده که با کاهش 20درصدی تولید این محصول در شهرستان خاتم مواجه باشیم.

رتبه سوم استان یزد در تولید پسته در کشور +تصویر

وی گفت:استان یزد در مجموع 118 هزار هکتار سطح زیر کشت محصولات زراعی و باغی دارد که حدود 33 درصد سطح آن متعلق به محصولات زراعی است.

یزدانی افزود: با توجه به شرایط موجود و تداوم کم آبی و توجه ویژه دولت تدبیر و امید به توسعه و کاشت محصولات کم آب خواه به ویژه پسته، زعفران و محصولات گلخانه ای و تعریف آن به عنوان یکی از سیاست های جهاد کشاورزی به منظور حمایت کشاورزان امید است روند افزایش تولید محصول پسته به دلیل شرایط مناسب کشت آن در مناطق کویری ادامه یابد.

رتبه سوم استان یزد در تولید پسته در کشور +تصویر

عرصه کشاورزی استان یزد هر چند به دلیل کم آبی و خشکسالی های پیاپی با بحران روبرو شده اما با مدیریت مصرف آب، تغییر الگوی کشت و نیز روی آوردن به سمت محصولات کم آبخواه، همچنان نفس می کشد.

هم اکنون تولید محصولات مختلف کشاورزی در این استان که در برخی از آنها در زمره بهترین های کشور هست روند طبیعی خود را طی می کند و کشاورزان سخت کوش یزدی با کمترین مصرف آب و بیشترین استفاده از شیوه های نوین آبیاری، در صدد افزایش تولید محصولات خود هستند.

رتبه سوم استان یزد در تولید پسته در کشور +تصویر

با وجود آنکه استان یزد از استان های خشک و کویری است با این حال با بهره وری مناسب در برخی از محصولات کشاورزی در رتبه های برتر کشور قرار دارد که می توان به رتبه نخست در تولید روناس و تعداد مجتمع های دامداری، رتبه دوم تولید محصولات گلخانه ای ، رتبه سوم تولید پسته، رتبه چهارم تولید انار ، مقام پنجم تولید زردآلو و قیسی و رتبه هفتم تولید زعفران اشاره کرد.

یزد با سطح زیرکشت 32 هزار و 588 هکتار و تولید بیش از 48 هزار و 829 تن پسته بعد از کرمان و خراسان رضوی در رتبه بعدی قرار دارد.

انتهای پیام/ ی

بهره وری مناسب از محصولات کشاورزی وافزایش تولید پسته 

 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر