کد خبر: ۶۲۴۴۵۶۰
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۰
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می دهد:

با پشت‌سر گذاشتن فصل گرما و به کارگیری برخی اقدامات نظیر حذف واسطه‌ها و عرضه جوجه با نرخ واقعی، خبری از گرانی مرغ نیست.

قیمت جوجه یکروزه آرام گرفت/دیگر خبری از گرانی مرغ نیستبه گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، طبق روال همه ساله افزایش گرمای هوا و تلفات چشمگیر در مرغداری، بازار سنتی مرغ و جوجه یکروزه را ملتهب می سازد که نتیجه این امر رشد روز افزون قیمت ها است. باتوجه به پشت سر گذاشتن تنش‌های گرمایی و به کارگیری برخی اقدامات از قبیل افزایش جوجه ریزی، عرضه جوجه با نرخ متعادل در بورس کالا و شفاف سازی قیمت، دیگر با کمبود عرضه در بازار مواجه نیستیم.

براین اساس بسیاری از مسئولان براین باروند که با حذف واسطه ها و عرضه جوجه با نرخ واقعی، دیگر خبری از نوسان نرخ مرغ در بازار نیست، البته صنعت مرغداری با کاهش روز افزون نرخ مرغ زنده در معرض بحران قرار گرفته و تولیدکنندگان را با چالش های اساسی روبرو کرده است.

عظیم حجت عضو هیأت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی از کاهش نرخ 400 تومانی هر قطعه جوجه یکروزه در بازار خبر داد و گفت: اکنون متوسط قیمت هر قطعه جوجه بسته به نژادهای مختلف هزار و 700 تا 2 هزار تومان است.

وی افزود: از ابتدای تیرماه با همکاری وزارت جهاد کشاورزی، اتحادیه سراسری مرغداران و انجمن جوجه یکروزه میزان جوجه ریزی افزایش یافته که در نهایت این امر موجب شده که قیمت جوجه به نرخ واقعی خود نزدیک شود.

حجت ادامه داد: با توجه به روزهای پایانی شهریور و پشت سرگذاشتن  تنش گرمایی با افزایش عرضه روبرو خواهیم شد.

عضو هیأت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با بیان اینکه کمبودی در عرضه مرغ وجود ندارد، اظهار کرد: کاهش نرخ مرغ زنده به کمتر از 5 هزار تومان صنعت مرغداری را مورد تهدید قرار می‌دهد، چراکه مرغ های موجود در بازار با جوجه 2 هزار و 500 تومان تولید شدند که این امر به ضرر مرغداران است.

وی با اشاره به اینکه با کاهش نرخ مرغ زنده نباید انتظار افزایش جوجه ریزی را داشت، بیان کرد: علی رغم کاهش نرخ جوجه یکروزه و روند نزولی قیمت مرغ زنده به کمتر از 5 هزار توان در بازار بدیهی است که استقبال مرغداران تحت تأثیر این امر قرار گیرد.

حجت ادامه داد: روند خطی جوجه یکروزه و افزایش عرضه در برابر کاهش تقاضای مرغداران ناشی از نوسان نرخ مرغ زنده در بازار قیمت این نهاده را تحت تأثیر خود قرار خواهد داد.

عضو هیأت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی تصریح کرد: قیمت منطقی جوجه یکروزه و سایر نهاده ها در بازار موجب شده تا مرغداران نسبت به اجرای کاهش سن کشتار تمایل بیشتری داشته باشند.

نرخ جوجه یکروزه به تعادل رسید

غلامعلی فارغی دبیر انجمن جوجه یکروزه در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی  با بیان اینکه نرخ جوجه یکروزه به تعادل نسبی در بازار رسیده است، گفت: اکنون نرخ جوجه یکروزه از هزار و 550 تا 2 هزار تومان در بازار در نوسان است.

وی افزود: عرضه جوجه یکروزه با قیمت هر قطعه هزار و 800 تومان به اتحادیه سراسری، افزایش تولید و ایجاد شفافیت در بازار به کمک عرضه در بورس کالا، عامل اصلی ایجاد تعادل قیمت جوجه یکروزه در بازار به شمار می رود.

فارغی با اشاره به کاهش 15 تا 20 درصدی قیمت جوجه یکروزه در بازار بیان کرد:  طی چند ماه اخیر قیمت جوجه یکروزه به سبب وجود واسطه گری در بازار به طور نجومی افزایش یافت که با توجه به اقدامات صورت گرفته انتظار براین بود که به نرخ کنونی دست یابیم.

دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه ادامه داد: براساس آمار موجود 12 تا 18 درصد قیمت تمام شده مرغ زنده را جوجه یکروزه تشکیل می دهد که در شرایط کنونی نرخ هر کیلو مرغ زنده نباید کمتر از 5 هزار تومان باشد.

وی  با بیان اینکه قیمت مرغ در بازار تابع عرضه و تقاضا است، گفت: نوسان جوجه یکروزه به عنوان یک نهاده تولید، تنها در قیمت تمام شده مرغ زنده تاثیر گذار است.

انتهای پیام/

 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر