کد خبر: ۶۲۴۴۷۴۲
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۷
سرپرست وزارت کار:

سرپرست وزارت کار و امور اجتماعی می‌گوید که تازه‌ترین سروی بانک جهانی در سال 2017 میلادی نشان‌ می‌دهد که نزدیک به دو میلیون نفر از افراد واجد شرایط کار در افغانستان، بیکار هستند.

دو میلیون نفر از افراد واجد شرایط کار، بیکار‌ اندبه گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، فیض الله ذکی سرپرست وزارت کار،در مراسم افتتاح کارگاه آموزشی 15 روزه رهبری و مدیریت مراکز فنی و حرفه ای در کابل، بیکاری را یکی از چالش‌های جدی در کشور خواند.

وی گفت:" براساس بررسی‌های سال 2017 میلادی بانک جهانی از وضعیت کار در افغانستان، هم اکنون حدود 1.9 میلیون شهروند کشور یا به کلی بیکار اند و یا در مشاغل غیر پایدار مصروف فعالیت می‌باشند".

سرپرست وزارت کار افزود، این وزارت برای ایجاد زمینه‌های اشتغال در سکتور دولتی و خصوصی برنامه‌های متعددی از جمله تفاهم با سکتور خصوصی، اعلان بست‌های خالی دولت واعزام کارگران به خارج از کشور را روی دست گرفته که افراد بیکار به تدریج صاحب کار خواهند شد.

وی؛ نداشتن مهارت‌های حرفه ای کارگران، عدم وجود میکانیزم‌های حمایتی از کارگران در خارج و اعتبار نداشتن دیپلوم ها/تصدیق نامه‌های فراغت در خارج از کشور را از عمده ترین چالش های برنامه اعزام کارگران به خارج عنوان نموده بیان داشت که این چالش‌ها تا سال مالی جدید حل خواهند شد.

آقای ذکی همچنان در این کارگاه آموزشی که به منظور ارتقای ظرفیت مسوولان مراکز فنی و حرفه ای از سوی این وزارت با کمک مالی یونسکو راه اندازی شده بیان داشت که وزارت کار در نظر دارد تا شمار این مراکز را در سطح کشور افزایش دهد.

به گفته وی هم اکنون تعداد 46 مرکز فنی و حرفه ای در سراسر افغانستان فعال است که براساس برنامه‌های جدید این مراکز به 92 مرکز افزایش داده خواهد شد.

سرپرست وزارت کار در اخیر تصریح نمود:" رشته‌هایی که هم اکنون در مراکز فنی و حرفه ای برای شهروندان آموزش داده می شوند، پاسخگوی بازار کار نبوده به آموزش رشته‌های بیشتر ضرورت است، بناء رشته‌های آموزشی در مراکز فنی و حرفه ای با بررسی بازار کار نیز افزایش خواهد یافت".

گفتنی است که براساس برنامه‌های جدید دولت، قرار است معینیت شهدا و معلولین وزارت کار به یک اداره مستقل تبدیل شده و اشتغال یابی نیز به اصلی‌ترین مسئولیت وزارت کار و امور اجتماعی مبدل گردد.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر