کد خبر: ۶۲۴۵۱۰۳
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۸
انتقاد آیت‌الله مکارم از افراط‌ وتفریط‌ ها درباره طب اسلامی؛

دولت باید میان افرادی را که صلاحیت نداشته، درسی نخوانده و علمی درباره طب ندارند با افرادی که سوابق درخشانی داشته و مطالعات و تجربیات ارزنده‌ای دارند تفاوت قائل شود، نه اینکه همه را به‌طورکلی دفع کند.

باطل‌ بودن طب قدیم دروغ محض استبه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان،و به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی عصر امروز در دیدار جمعی از کارکنان مجموعه سلامتکده و شرکت داروسازی بوعلی دارو با اشاره به اینکه اخیراً گفته می‌شود طبی به نام طب اسلامی نداریم اظهار داشت: باید دید منظور این افراد از طب اسلامی چیست؛ اگر منظور این است که اسلام مکتبی به نام طب آورده است، این حرف درست نیست و ما نمی‌گوییم که اسلام مکتب جدید طب مانند عقاید و اخلاق ایجاد کرده است.

وی گفت: درآیات و روایات اشاره‌هایی به مسائل طب شده است که ما نمی‌توانیم آن‌ها را انکار کنیم.

مرجع تقلید شیعیان افزود: روایات که از معصومین در مورد طب آمده است باید بررسی‌شده و صحت آن‌ها مورد تأیید قرار گیرند.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه ما طبی به نام طب مسلمین داریم ابراز کرد: علمای اسلام ازجمله علمایی بودند که علم طب را دنبال کرده‌اند که نمونه آن کتاب قانون بوعلی سیناست که مشهور است 300 سال در دانشگاه‌های اروپا تدریس می‌شده است.

وی گفت: به‌زودی کنگره‌ای بین‌المللی درباره خدمات شیعه نسبت به علوم اسلامی برگزار می‌شود که ازجمله این علوم، علم طب است.

استاد برجسته حوزه علمیه قم گفت: علمای اسلام یکی از بزرگ‌ترین دانشمندان در علوم مختلف بوده و در میان علمای اسلامی، علمای شیعه دارای یک نشاط و تلاش فراوان بوده‌اند و کسانی که به این کتاب‌ها بتوانند احاطه پیدا کنند می‌توانند از طب علمای اسلام بهره‌مند شوند.

مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه درباره طب سنتی هم افراط و هم تفریط وجود دارد ابزار کرد: گاهی افراط می‌کنند و می‌گویند تنها طب اسلامی صحیح است و گاهی تفریط می‌کنند که طب صحیح طب جدید است و طبی که از علمای اسلام رسیده است همه باطل است.

وی عنوان کرد: بشر از ابتدا طب را تجربه کرده است و اینکه بگوییم هرچه از علم طب در قدیم، باطل بوده دروغ محض است.

آیت‌الله مکارم شیرازی بیان کرد: کار شما در سلامتکده بوعلی که از هر دو گروه طب اسلامی و طب جدید استفاده کرده‌اید بسیار پسندیده است و نشان می‌دهد شما هر دو را قبول دارید.

وی ابراز کرد: اینکه عده‌ای تنها با خواندن یک کتاب ادعا کنند متخصص در طب سنتی هستند بسیار اشتباه است و کار شما که بیش از 20 سال در این زمینه تجربه‌دارید با کار این افراد تفاوت دارد.

مرجع تقلید تصریح کرد: دولت باید بیان افرادی را که صلاحیت نداشته، درسی نخوانده و علمی ندارند با افرادی که سوابق درخشانی داشته و مطالعات و تجربیات ارزنده‌ای دارند تفاوت قائل شود، نه اینکه همه را به‌طورکلی دفع کند.

وی گفت: عده‌ای خرافات را با طب سنتی قاطی کرده‌اند و این خرافات سبب شده که اعتبار طب سنتی کاهش یابد؛ باید جلوی کسانی را که خرافات را به نام طب گسترش می‌دهند گرفته شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی بیان کرد: یکی از خطراتی که اسلام را تهدید می‌کند همین خرافات است و باعث می‌شود مسائل خرافی جزئی از عقاید شود و موجب شود عقاید اصلی هم متزلزل شود.

وی تصریح کرد: بایدشورایی از افراد آشنا به طب جدید و قدیم تشکیل شود تا مؤسسات و اشخاص را بررسی کنند تا نه آن‌هایی که صلاحیت‌دارند حذف شوند و نه آن‌هایی که صلاحیت ندارند وارد کار شوند.

آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: گروهی نیز باید اسناد روایاتی که به ما رسیده است را بررسی کنند و آن‌هایی که اسناد معتبری دارند را جدا کنند؛ مادامی‌که این روایات باهم باشد همین سرنوشت را خواهیم داشت.

مرجع تقلید شیعیان بیان کرد: اگر ما اعتدال را رعایت کنیم باعث می‌شود که کار ما قوام و ریشه پیدا کند.

وی گفت: شنیده می‌شود که گاهی مشروط می‌کنند کسی که می‌خواهد در طب قدیم موفق باشد حتماً باید دوره طب جدید را دیده باشد که صحیح نیست؛ طب قدیم دارای اصولی است مثلاً اگر بوعلی سینا در زمان بود نباید اجازه می‌دادیم طبابت کند.

مرجع تقلید شیعیان عنوان کرد: همواره در کنار حوزه‌های علمیه افرادی بوده‌اند که طب اسلامی را می‌خوانند و علمای بسیار میرزی در طب داشته‌ایم و انشاء الله در کنگره ارائه می‌شود.

وی گفت: اگر حساب‌ها از هم جدا شود ظلم و ستم بر کسی وارد نخواهد شد و اگر جدا نشود اوضاع روزبه‌روز بدتر خواهد شد

انتهای پیام/پ

 جلوگیری از ترویج خرافات به نام طب سنتی

 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر