کد خبر: ۶۲۴۵۱۷۸
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۰:۵۷
رییس مرکز بیماریهای مشترک حیوان و انسان وزارت بهداشت

رییس مرکز بیماریهای مشترک حیوان و انسان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کشور گفت: آمار تلفات بیماری هاری منطقه سیستان در سال جاری در 20 سال اخیر بی سابقه بوده است.

بی سابقه بودن آمار تلفات هاری منطقه سیستان در ٢٠ سال اخیر به گزارش خبرنگار گروه استان های  باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان  ،رییس مرکز بیماریهای مشترک حیوان و انسان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کشور با بیان این مطلب در جلسه کنترل این بیماری در زابل،گفت: درسال جاری درکشور 9 مورد تلفات ناشی از بیماری هاری اتفاق افتاده است که 7مورد از این تلفات درمنطقه سیستان بوده است.

عرفانی بابیان اینکه بیشتر گزارش های بیماری هاری از مناطق روستایی و حاشیه شهرها است گفت: خود مراقبتی می تواند از شیوع این بیماری جلوگیری کند.

وی بااشاره به پرهزینه بودن واکسن هاری گفت: تاکنون بیش از ٢ هزار نفر در منطقه سیستان واکسینه شده اند و این واکسن برای هر شخص به صورت رایگان در سه تا پنج نوبت تزریق می شود.

رییس مرکز بیماریهای مشترک حیوان و انسان وزارت بهداشت افزود: وزارت بهداشت برای سرعت در انتقال نمونه گیریهای بیماری هاری درنظردارد یک آزمایشگاه محلی در بیرجند راه اندازی کند تا نمونه های محلی در آنجا مورد آزمایش قرار گیرد.

عرفانی متولی کنترل جمعیت سگهای ولگرد را وزارت کشور،شهرداریها و دهیاری ها دانست.

ناظری فرماندار زابل نیز در این جلسه گفت: با توجه به آغاز سال تحصیلی جدید و مشکل تامین نشدن اعتباربرای خرید امکانات مقابله با این بیماری موجب شده تا بیماری هاری هنوز در این منطقه خطرساز باشد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زابل نیز در این جلسه گفت:هم مرز بودن کشور ایران و سیستان با کشور افغانستان باعث شده تا مهم ترین و خطرناکترین بیماری مشترک بین حیوان و انسان در منطقه سیستان شیوع پیدا کند.

اکبری افزود:در شش ماهه اول سال ٩٦ در سیستان بیش از ٢ هزار مورد حیوان گزیدگی داشتیم و 100درصد آمار مبتلایان به بیماری هاری بر اثر سگ گزیدگی است.

رییس اداره دامپزشکی زابل نیز بابیان اینکه ٦٥ درصد موارد هاری در روستاها اتفاق افتاده گفت: در حال حاضر ٨ برابر مجموع استانی در منطقه ی سیستان واکسیناسیون دام های سبک و سنگین انجام شده است.

گنجعلی افزود: شغال نیز تا شعاع ٣٠ کیلومتر میتواند بیماری هاری را منتقل کند و ما نمونه هایی از شغالهای بستر دریاچه هامون را برای تایید هاری به تهران ارسال کردیم و منتظر اعلام نتیجه ی قطعی نمونه گیری هستیم.

انتهای پیام/ع

بی سابقه بودن آمار تلفات هاری در منطقه سیستان

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر