کد خبر: ۶۲۴۵۴۱۷
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۶
مدیر امور آبفا روستایی شهرستان ممسنی خبر داد؛

مدیر امور آبفا روستایی شهرستان ممسنی گفت:با توجه به عمر بالا تجهیزات آب و فاضلاب در استان فارس به طور متوسط ۶۰ درصد از آب شرب استان هدر می‌رود که به عنوان آب بدون درآمد اطلاق می‌شود.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز؛ چند روز گذشته اخباری در خصوص ترکیدن لوله و هدر رفتن آب شرب به مدت زمان حدود دو هفته‌ای در بخشی از روستای آبپخشان منطقه ممسنی استان فارس منتشر شد که حساسیت موضوع با توجه به بحران آب این استان بیشتر شد.


این موضوع را از مسئولان آب و فاضلاب منطقه پیگیری کردیم، کامبیز لشکری مدیر امور آبفا روستایی شهرستان ممسنی در خصوص این حادثه گفت: در روز چهارشنبه هفته گذشته باخبر شدیم خط لوله انتقال آبی در روستا آبپخشان بر اثر فشار آب و فرسودگی شکسته شده که با اقدامات صورت گرفته این مشکل تا روز پنج شنبه مرتفع شد.

وی افزود: صحبت از شکستگی دو هفته‌ای در این خصوص مورد تایید نیست، هر چند که مدت زمان دقیق شکستگی لوله قابل تشخیص نیست.

مدیر امور آبفا روستایی شهرستان ممسنی در خصوص فرسودگی تجهیزات آب و فاضلاب اظهار کرد: در سطح شهرستان ممسنی حدود ۷۰ درصد تجهیزات آب و فاضلاب فرسوده است و نتیجه آن هدر رفت بیش از ۶۰ درصدی آب در این منطقه شده است.

 لشکری عنوان کرد: برای تعمیر خطوط آب و فاضلاب فرسوده و رفع مشکل آب منطقه نیاز به اعتباری بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان داریم که حداکثر میزان دریافتی ما حدود ۵ میلیارد تومان است.

وی در خصوص هدر رفت آب در استان فارس تصریح کرد: به طور متوسط در این استان میزان هدر رفت آب در حدود ۶۰ درصد است که به عنوان آب بدون درآمد اطلاق می‌شود.

مدیر امور آبفا روستایی شهرستان ممسنی در توضیح عمر تجهیزات آب و فاضلاب گفت: عمر تجهیزات در بیشترین حالت ۲۰ سال تعیین شده که در حال حاضر تجهیزات ما عمر بیش از این رقم را دارند.

این آمار از هدر رفت آب در شهرستان ممسنی و استان فارس با توجه به خشکسالی و مشکلات تامین آب شرب و آب حوزه کشاورزی غم انگیز است که این امر نیز ریشه در تخصیص نیافتن اعتبارات مالی تعیین شده دارد، موضوعی که تاثیرات سو فراوانی بر حوزه آب و فاضلاب منطقه گذاشته است.

این نکته گفتنی است که رحیم میدانی معاون وزیر نیرو در امور آبفا در دی ماه پارسال و در پاسخ در خصوص تامین آب شرب استان فارس گفت: اقدامات متنوعی برای حل مشکل خشکسالی در این استان باید صورت بگیرد که از جمله آن‌ها می‌توان به تغییر الگوی کشت استان فارس، افزایش بهره وری آب در این استان، اجرای طرح های  بزرگ و بلند مدت همچون انتقال آب از خلیج فارس به شهر‌های جنوبی و خط دوم درودزن به شیراز و اجاره چاه‌های کشاورزی و استخراج از آب‌های زیرزمینی و افزایش ایستگاه پمپ پاژ اشاره کرد.

همچنین برای تامین آب شرب شهر‌های جنوبی استان فارس فراخوانی برای شیرین سازی آب دریای عمان و انتقال آب به این منطقه صورت گرفته است.

تحت این شرایط و با اعمال اقدامات گوناگون برای تامین آب شرب، هدر رفت حجم بالایی از آب تنها به دلیل فرسودگی تجهیزات جای تاسف بیشتری دارد.

منبع: میزان

انتهای پیام/ ت

هدر رفت آب شرب در استان فارس

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر