کد خبر: ۶۲۴۵۴۷۵
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۸

کاخ سفید در بیانیه‌ای گزارش‌ها مبنی بر باقی ماندن آمریکا در توافق آب و هوایی پاریس را رد کرد.

کاخ سفید شایعات مربوط به باقی ماندن آمریکا در توافق پاریس را تکذیب کردبه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان   به نقل از یو اس ای تودی، به دنبال انتشار گزارش‌هایی در خصوص خارج نشدن آمریکا از توافق آب و هوایی پاریس، «لیندسی والترز»، سخنگوی کاخ سفید، روز گذشته (شنبه) در بیانیه ای اعلام کرد: موضع آمریکا در خصوص توافق آب و هوایی پاریس تغییری نکرده است و این کشور همچنان قصد دارد از این توافق که بر اساس اعلام دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای کشور ما ناعادلانه است، خارج شود؛ مگر اینکه بتوان دوباره در خصوص ایجاد تغییراتی در آن مذاکره کرد.

کاخ سفید در ادامه این بیانیه اعلام کرد: هیچ تغییری در موضع آمریکا در خصوص این توافق ایجاد نشده است. همانطور که رئیس جمهور هم پیشتر اعلام کردند آمریکا از این توافق خارج خواهد شد؛ مگر اینکه منافعی برای کشور ما داشته باشد.

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید هم در حساب توییتر خود نوشت: موضع ما در قبال توافق آب و هوایی پاریس هیچ تغییری نکرده است. رئیس جمهور آمریکا به وضوح بیان کردند که آمریکا از این توافق خارج خواهد شد مگر اینکه به نفع ما باشد.

بیانیه کاخ سفید پس از آن منتشر شد که روزنامه وال استریت ژورنال و خبرگزاری فرانسه اعلام کردند که تعدادی از دیپلمات های ارشد اروپایی گفته‌اند که دونالد ترامپ قصد ندارد از توافق پاریس خارج شود. این دیپلمات ها اعلام کردند آمریکا قصد مذاکره دوباره بر سر توافق آب و هوایی پاریس را ندارد؛ اما تلاش می کند برخی مفاد آن را که آمریکا می تواند در آنها دخیل باشد، مجددا به بحث و مذاکره بگذارد.

دونالد ترامپ در ماه ژوئن دستور خروج آمریکا از توافق آب و هوایی پاریس را صادر کرد. وی در بیانیه ای اعلام کرد: «ما از توافق آب و هوایی پاریس خارج می شویم؛ اما در عین حال به دنبال مذاکره در خصوص ایجاد یک توافق جدید که برای ما عادلانه تر باشد هم هستیم.»

بیشتر جمهوری خواهان آمریکا بر این باورند که توافق آب و هوایی پاریس به صورت ناعادلانه باعث کاهش مشاغل آمریکا و رشد اقتصادی کشور می شود.

آمریکا روز گذشته به همراه وزرای بیش از 30 کشور مختلف که توافق آب و هوایی پاریس را امضا کرده بودند در نشستی شرکت کرد. حضور آمریکا در این نشست در حالی رخ داده است که این کشور پیشتر خروج خود از توافق آب و هوایی پاریس را اعلام کرده است.

وزرای کانادا، اتحادیه اروپا و دیگر کشورها در گفتگو با خبرنگاران اعلام کردند که انتظار دارند آمریکا همچنان در نشست های این توافق حضور داشته باشد؛ زیرا فرآیند خروج آمریکا از توافق پاریس تا نوامبر سال 2020 زمان می برد.

یک مقام کانادایی اعلام کرد: با وجود اینکه می دانیم موضع آمریکا در قبال توافق پاریس تغییر نکرده است، بسیار خرسند هستیم که این کشور در مذاکرات مربوط به این توافق حضور داشته باشد.

بر اساس قوانین بین المللی، کاهش گازهای گلخانه ای، زودترین زمانی که یک کشور می تواند از توافق آب و هوایی پاریس خارج شود نوامبر 2020 است. دقیقا در همین زمان هم انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست و دونالد ترامپ باید برای بار دوم نامزد انتخابات شود.

توافق پاریس معاهده ای  درباره کاهش انتشار گازهای گلخانه ای است و از سال 2020 آغاز می شود. این توافق که به امضای حدود 200 کشور مختلف رسیده است در سال 2015 تصویب شد.


انتهای پیام/

کاخ سفید خارج نشدن آمریکا از توافق آب و هوایی پاریس را رد کرد

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر