کد خبر: ۶۲۴۶۰۹۰
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۸

نخستین نیروگاه برق بادی،خورشیدی در هرات با حضور وزیر انرژی و آب و رئیس عمومی محیط زیست افغانستان به بهره‌برداری رسید.

اولین پروژه برق بادی،خورشیدی در افغانستان افتتاح شدبه گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، پروژه مذکور در ۴۰ جریب زمین اجراء شده و ده‌ها نوع تجهیزات هم‌اکنون نصب شده است.

"علی احمد عثمانی" وزیر انرژی و آب کشور می‌گوید که این پروژه با هزینه(۳,۴۹۸,۶۰۹) دلار امریکایی با همکاری کشور ژاپن در ماه آپریل سال ۲۰۱۶ آغاز شده و اکنون به پایه اکمال رسید.

وزیر انرژی و آب ضمن تقدیر از همکاری کشور ژاپن در تمویل این پروژه گفت که کار این پروژه توسط کمپنی قراردادی Quattro Constriction Company و همکار اجرایی (UNOPS) اجراء شده است.

پروژه برق بادی و خورشیدی توانایی تولید ۲ میگاوات برق را داراست که از انرژی تولید شده علاوه بر ساکنان هرات، سکتور خصوصی نیز بهره‌مند می‌شود.

وزیر انرژی و آب می‌گوید: در این پروژه تجهیزاتی شامل ۵۳۲۰ تخته سولر از کشور نروژ با ظرفیت ۱۷۰۰ کیلووات، ۳ پایه توربین بادی هر کدام با ظرفیت ۱۰۰ کیلووات، یک عدد توته‌لایزینگ فنل (Totalizing Panel)،۳۱ عدد انورتر، یک پایه ترانسپرمر ترکی ۲.۵ میگاوات، ۲ پایه سویچ گیر، دو عدد (Storage room)، ۸ عدد کمره (CCTV)، یک حلقه چاه به عمق ۱۲۰ متر، یک عدد ذخیره به حجم ۱۰ متر مکعب با تاور ۱۰ متر ارتفاع در محل نصب شده است.

وزیر انرژی و آب این پروژه را بزرگترین پروژه ترکیبی بادی و خورشیدی دانسته و گفت: شرایط اقلیمی در هرات موفقیت بیشتر را برای این پروژه رقم خواهد زد.

عثمانی همچنان از آغاز تلاش‌ها برای اجرای پروژه‌های بیشتر انرژی تجدیدپذیر در برخی از ولایات یاد کرد و افزود: وزارت انرژی و آب تلاش دارد تا در اجرای پروژه‌های مشابه در ولایات مختلف سیصد میگاوات برق را تولید کند.

وزیر انرژی و آب همچنان از آغاز پروژه ایجاد نیروگاه برق پنج مگاوات خورشیدی در شیندند اطمینان داد.

این برج تولید برق از نیروی باد و خورشید که برای نخستین بار در کشور نصب شده، از پروژه تولید ۲ میگاوات برق از منابع پاک است.

این پروژه که مجموعا ۲ میگاوات برق تولید می‌کند، شامل بخش تولید برق از نور خورشید و تولید برق از باد است که از این میان ۱۷۰۰ کیلووات یا ۱.۷ میگاوات آن از نور خورشید به کمک ۵۳۲۰ تخته سولر تولید می شود و ۳۰۰ کیلووات یا ۰.۳ میگاوات باقی مانده توسط سه برج تولید برق از نیروی باد تولید می‌شود.

عثمانی افزود: این پروژه در ساحه ۴۰ جریب زمین در شهرک صنعتی ولایت هرات نصب شد.

وزیر انرژی و آب کشور این پروژه را نمونه‌ی خوبی از ایجاد پارک تولید انرژی از منابع پاک عنوان کرد که می‌تواند در آینده برای گسترش تولید برق از منابع تجدید پذیر از تجربیات این پروژه استفاده موثر صورت گیرد.

آقای عثمانی خاطر نشان ساخت که ایجاد نیروگاه‌‌های بادی و خورشیدی در کوتاه مدت می تواند جایگزین مناسب برق وارداتی باشد.

وزیر انرژی از تلاش‌های این وزارت در راستای خودکفایی انرژی برق یاد کرد.

به گفته متخصصین وزارت انرژی و آب، از این نوع پروژه در میان کشورهای همسایه که از نیروی باد و نور خورشید به صورت همزمان تولید برق شود و از یک سب استیشن برق وارد شبکه برق شهری گردد تاکنون ساخته نشده و این نخستین نیروگاه از این دست در منطقه می‌باشد.

"غالب" رئیس عمومی شرکت برشنا نیز گفت که برق تولیدی این نیروگاه به شبکه شهری وصل گردیده است.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر