کد خبر: ۶۲۶۷۷۱۷
گروه : سیاسی » دولت
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۲
روحانی در نشست شورای عالی همکاریهای راهبردی ایران و ترکیه:

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه ایران آماده تامین انرژی ترکیه است، گفت: پنج بانک دولتی ایران و ترکیه روابط کارگزاری آغاز می‌کنند.

رئیس جمهوربه گزارش حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر امروز چهارشنبه در  نشست شورای عالی همکاریهای راهبردی ایران و ترکیه با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر فضای همکاری دوستانه و بسیار خوبی در مناسبات دو کشور برقرار بوده و همکاری‌ها و توافقات ارزشمندی صورت گرفته است، گفت: اراده دو دولت بر توسعه روابط و همکاری‌های مشترک مستحکم بوده و قصد داریم تا روابط فی‌مابین را براساس منافع مشترک دنبال کرده و بیش از پیش گسترش دهیم.

روحانی با اشاره به اینکه نباید اجازه دهیم آنهایی که از توسعه مناسبات ایران و ترکیه خشنود نیستند، بتوانند روابط و همکاری‌های ما را تخریب کنند، گفت: امروز حضور دو قدرت ایران و ترکیه بیش از هر زمان دیگری برای برقراری ثبات و امنیت در منطقه حائز اهمیت است و همکاری‌ها و رایزنی‌های مشترک ما می‌تواند موجب تقویت آرامش و امنیت در منطقه شود.

رئیس جمهور توسعه همکاری‌های تهران - آنکارا در بخش‌های مختلف از جمله انرژی را مورد اشاره قرار داد و گفت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا در راستای تأمین نیاز ترکیه به انرژی از جمله گاز همکاری‌های خود را با این کشور بیش از پیش گسترش دهد.

روحانی توسعه روابط اقتصادی و ارتقاء حجم مبادلات تجاری میان ایران و ترکیه برای تحقق هدف ۳۰ میلیارد دلاری در روابط تجاری فی‌مابین را حائز اهمیت دانست و گفت: توسعه همکاری‌ها و روابط بانکی ایران و ترکیه و استفاده از پول ملی در مبادلات تجاری و قرارداد تجارت ترجیحی می‌تواند نقش بسزایی در راستای دستیابی به این هدف ایفا کند که در این خصوص بانک‌های مرکزی دو کشور باید با رایزنی‌های بیشتر زمینه‌های لازم را فراهم کنند.

رئیس جمهور به آخرین توافقات در حوزه بانکی اشاره کرد و گفت: بر مبنای آن در زمینه همکاری‌های بانکی نیز ۵ بانک دولتی ایران و بانک دولتی ترکیه روابط کارگزاری را آغاز می کنند که طی مذاکرات هفته های آینده، سایر بانکهای ایرانی هم امکان برقراری روابط کارگزاری را خواهند یافت.

همچنین بر اساس این مذاکرات مقرر شد، قرارداد استفاده از پول ملی ایران و ترکیه با هدف تسهیل تصفیه مبادلات تجاری بین بانکهای مرکزی دو کشور به همراه دو بانک بزرگ تجاری، ظرف یک هفته آینده به امضا برسد.

رییس جمهور با اشاره به ظرفیت‌های مناسب سرمایه‌گذاری در ایران در بخش‌های مختلف از جمله امور زیربنایی، پتروشیمی و گردشگری، گفت: شرکت‌ها و فعالان اقتصادی ترکیه نیز می‌توانند مانند دیگر شرکت‌های خارجی برای سرمایه‌گذاری حضور فعال داشته باشند.

روحانی همچنین با اشاره به ضرورت گسترش روابط دو کشور در زمینه فناوری‌های نوین و همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان دو کشور ، اظهار داشت: ایران و ترکیه می‌توانند در بخش‌های مختلف از جمله همکاری‌های گمرکی، برق، آب، گردشگری، راه‌سازی، ایجاد مراکز تفریحی، توسعه گردشگری و همکاری‌های کنسولی و قضایی، مناسبات و همکاری‌های خوبی را با یکدیگر سامان دهند.

رئیس جمهور روابط و رایزنی‌های مسئولان نیروهای مسلح ایران و ترکیه را سرآغازی خوب برای گسترش همکاری‌های دو کشور در بخش دفاعی و نظامی عنوان کرد و افزود: امیدوارم این همکاری‌ها و رایزنی‌ها موجب تقویت روابط دو کشور و امنیت بیشتر در منطقه شده و بتواند گشایش‌های جدیدی را در مناسبات فی مابین ایجاد کند.

روحانی اظهار امیدواری کرد تا تصمیمات شورای عالی راهبردی روابط دو کشور و رایزنی روسای کمیسیون‌های مشترک ایران و ترکیه، بتواند موجب توسعه همه جانبه مناسبات و همکاری‌های تهران – آنکارا و تقویت صلح و ثبات در منطقه باشد.

وی همچنین با اشاره به تحولات منطقه بویژه سوریه و همه پرسی اخیر در اقلیم کردستان عراق، گفت: هدف نهایی دو کشور عدم تغییر مرزهای جغرافیایی، حفظ تمامیت ارضی کشورها و نیز تقویت ثبات و امنیت منطقه است که در خصوص سوریه مذاکرات سه جانبه با روسیه در قالب مذاکرات آستانه، و در خصوص عراق مذاکرات سه جانبه میان دو کشور و دولت مرکزی عراق ادامه خواهد یافت.

رئیس جمهور افزود: ایران و ترکیه می‌توانند همکاری‌های خود در سازمان اکو بویژه در زمینه بانک اکو و بازار مشترک برق منطقه‌ای اکو را بیش از گذشته افزایش دهند.

رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه نیز در این نشست سفر به ایران و برگزاری نشست شورای عالی همکاری راهبردی ایران و ترکیه را مهم و مایه افتخار دانست و گفت: بی‌شک این نشست‌ها موجب برطرف شدن موانع موجود در مسیر توسعه همکاری‌ها و مناسبات دو کشور بوده و شرایط را برای دستیابی به راه‌حل‌های جدید و انعقاد موافقتنامه‌ها و پروژه‌های لازم برای گسترش هر چه بیشتر روابط فی‌مابین فراهم خواهد کرد.

رئیس جمهور ترکیه با اشاره به اینکه رایزنی‌های مسئولان ایران و ترکیه در سال‌های اخیر افزایش پیدا کرده و امروز نیز در خصوص روابط دو جانبه و منطقه‌ای دو کشور با رییس جمهور ایران رایزنی‌های خوبی داشتیم، گفت: ارتباط و رایزنی مسئولان نیروهای مسلح ایران و ترکیه در تهران و آنکارا، موجب شده تا علاوه بر همکاری‌های سنتی دو کشور در حوزه دفاعی و نظامی هم روابط خوبی داشته باشیم که این موجب خشنودی است.

اردوغان با تأکید بر اینکه اراده ایران و ترکیه بر توسعه همه جانبه مناسبات بر اساس ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود است، گفت: باید برای تحقق هدف ۳۰ میلیارد دلاری در مبادلات تجاری دو کشور از همه ظرفیت‌ها استفاده کرده و تلاش بیشتری داشته باشیم.

رئیس جمهور ترکیه با اشاره به علاقمندی شرکت‌ها و بخش خصوصی ترکیه برای حضور و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های ایران، اظهار داشت: ما باید فعالان اقتصادی و بخش‌های خصوصی دو کشور را برای توسعه همکاری‌ها و اجرای پروژه‌های مشترک تشویق کنیم.

اردوغان استفاده از موافقتنامه تجارت ترجیحی را عاملی مهم در مسیر توسعه مناسبات دانست و گفت: باید به روابط و مناسبات ایران و ترکیه به عنوان روابطی استراتژیک نگاه شود.

رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه دولت ترکیه بانک‌های دولتی و خصوصی این کشور را برای همکاری با بانک‌های ایرانی تشویق می‌کند، گفت: ایران و ترکیه می‌توانند روابط خود را در بخش‌های مختلف از جمله حمل و نقل، روابط گمرکی، امور زیرساختی و انرژی‌های تجدیدپذیر بیش از گذشته توسعه دهند.

اردوغان گفت: ایران به عنوان کشوری که مهد تمدن است و آثار تاریخی و جاذبه‌های فرهنگی زیادی دارد، مورد علاقه گردشگران ترکیه است که در این راستا می‌توانیم با توسعه گردشگری دو کشور، روابط دوستانه دو ملت را تقویت کنیم.

روسای جمهور ایران و ترکیه همچنین بر ضرورت تلاش و همکاری بیش از پیش کمیسیون‌های مشترک دو کشور در راستای اجرای توافقات و توسعه همکاری‌ها تأکید کردند.

همچنین در این نشست اعضای شورای راهبردی روابط ایران و ترکیه در حضور رؤسای جمهور دو کشور اقدامات و برنامه‌های متقابل خود را در راستای توسعه همه جانبه مناسبات و همکاری‌های فی‌مابین تشریح کردند.

انتهای پیام/

آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لیسانسه ها
خوشمزه
نقاشی
کوله پشتی
لوح صفحه خبر موبایل