کد خبر: ۶۲۷۰۰۳۵
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۳

اتحادیه پزشکی واردکنندگان افغانستان گزارش داد که 40 درصد لوازم پزشکی و دارو، غیر قانونی وارد افغانستان می‌شود.

40 درصد لوازم پزشکی و دارو، غیر قانونی وارد افغانستان می شودبه گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، اتحادیه پزشکی واردکنندگان بر این باور است که افغانستان سالانه به ارزش 700 میلیون دالر دارو وارد می‌کند.

«عبدالخالق زازی وطندوست»، رئیس اتحادیه پزشکی واردکنندگان گفت: "یک حلقه بزرگ از مافیای پزشکی وجود دارد که سالها قراردادهای دولتی وزارتخانه های حکومتی را در دست دارند".

طبق آمار ارائه شده توسط این اتحادیه، افغانستان به طور قانونی سالانه به ارزش 700 میلیون دالر دارو وارد می کند، اما در همین حال برخی از اعضای این اتحادیه می گویند، که بیشتر سالها، واردات غیر قانونی بیشتر از واردات قانونی می باشد. بر اساس آمار، حدود 40 درصد از  لوازم پزشکی و دارو، غیر قانونی وارد افغانستان می شود.

در همین حال محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان اخیرا در نشستیگفت: "داروهای وارد شده در کشور کیفیت بدی دارند. یک کارمند UNDP دو سال منتظر یک قرص در شفاخانه بود و درد زیادی را متحمل شد. شما فکر کنید، وضعیت دیگر افراد چه خواهد بود. یک حلقه خلاف کار با آنها قرار داد دارد و آنها داروهای با کیفیت پائین عرضه می کنند، این وضعیت باید تغییر کند".

وزات صحت عامه افغانستان نیز اعلام کرده است که در افغانستان تنها یک آزمایشگاه کنترل کیفیت دارو وجود دارد.

به گفته سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان، در چند سال گذشته نزدیک به 90 درصد بیماران مبتلا به بیماری های قلبی بیشتر از 300 میلیون دالر در خارج از کشور هزینه درمان خود کرده اند.

یادآوری می کنیم، که جنگ های دوامدار داخلی و خشونت تاثیر مخربی بر سیستم بهداشتی افغانستان داشته و نظر به سایر کشورهای منطقه، افغانستان از نظر پیشگیری بیماری های مانند اسهال و عفونت های تنفسی ضعیف می باشد.

انتهای پیام/

 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر