کد خبر: ۶۲۷۷۶۷۹
گروه : کرمان » کرمان
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۶
انتقاد رئیس دادگستری کرمان از برخی حاشیه های دستگیری افراد،

رییس کل دادگستری استان کرمان گفت:احضار،جلب وبازداشت اشخاص تحت هر عنوان در جرائم غیر مشهود،منوط به مجوز قضایی است ودر غیر این صورت،بازداشت بدون مجوز قضائی افراد توسط ضابطین جرم و قابل تعقیب کیفری است.

دستگیری افراد بدون مجوز قضائی جرم استبه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان بنا به اعلام روابط عمومی دادگستری کرمان، یدالله موحد در آخرین روز از هفته ناجا در نشست تعاملی مشترک با فرماندهی انتظامی استان کرمان که با حضور مقامات ارشد قضائی استان با فرماندهان انتظامی کرمان برگزار شد، گفت: نبایستی گاهی مطالبی مطرح شود که در نظام مقدس جمهوری اسلامی،اشخاص بدون دخالت دستگاه قضائی و دستور قضائی جلب وبازداشت می شوند، این حرکت درست نیست و خلاف واقع است.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان کرمان تاکید کرد:نباید به شکلی اطلاع رسانی شود،که خدای ناکرده برای مردم تشویش اذهان ایجاد شود که یک مجموعه ای از ضابطین بدون اخذ مجوز قضائی اقداماتی انجام می دهند،البته ما در استان کرمان چنین مجموعه ای را نداریم .

وی با اشاره به اینکه در گذشته وحال در استان کرمان مورد مهمی نداشته ایم که بدون مجوز قضائی کسی احضار،تعقیب یا جلب شده باشد،افزود:از صفر تا صد قضایا تا آنجا که بحث برخورد با جرم است،ضابطین تحت امر دستگاه قضائی انجام وظیفه می کنند.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان کرمان تصریح کرد:قانون مداری در همه ی عرصه ها و حوزه ها درباره تمامی ضابطین خاص از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و وزارت اطلاعات و همچنین نیروی انتظامی به عنوان ضابط عام مطرح است.

وی افزود:ارتباطات و تعاملات بین دستگاه قضائی و دستگاه های اطلاعاتی،امنیتی و انتظامی براساس قانون تعریف می شود وقانون مند است که الحمدالله این مهم در استان کرمان محقق شده است وتمامی اقدامات قضائی،اطلاعاتی،امنیتی و نظامی بر محور قانون پیش می رود.

وی ادامه داد:واقعیت این است که در نظام مقدس جمهوری اسلامی مخصوصا در حوزه عدالت کیفری مبتنی بر قانون وبراساس تشخیص و دستورات قضائی اقدام می شود.

موحد عنوان کرد: جامعه اسلامی ایران قانون مدار است وبر محور قانون حرکت می کند لذا تمام تعاملات،اقدامات و ماموریت های محوله بایستی مبتنی بر قانون باشد وبر محور قانون فعالیت ها انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه اشخاص و مسئولان حق ندارند از محدوده قانون پا را فراتر بگذارند،گفت:نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از پیشرفته ترین قوانین در جهت حقوق شهروندی و حقوق اشخاص بهره می برد.

رئیس شورای قضائی استان کرمان بیان کرد: در همه ی جرائم اعم از جرائم و رخ دادهای ناامنی و جرائم عادی و در بحث مفاسد کلان اقتصادی،قطعا کسی که تعقیب قرار می گیرد و یا احضار و دستگیر می شود با مجوز ودستور قضائی صورت می پذیرد واگر غیر این صورت پذیرد یک رفتار خلاف قانون تلقی خواهد شد.

این مقام ارشد قضائی استان از فعالیت های مجموعه های انتظامی،اطلاعاتی استان که در حوزه برخورد ومقابله با جرائم در کشف وتعقیب مجرمین ودر مقابله با رخ دادهای ناامنی ومقابله با مفاسد اقتصادی دستگاه قضائی را در جهت مصالح عمومی کشور و منویات رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی)قانون مند حرکت می کنند وهمگام با دستگاه قضائی و مطابق با دستورات قضائی عمل می کنند تقدیر وتشکر کرد.

 رییس کل دادگستری استان کرمان هدف مشترک دستگاه قضائی و دستگاه های اطلاعاتی وامنینی و انتظامی را تامین نظم،امنیت و عدالت دانست وافزود:تمام فعالیت ها و اقدامات معطوف به تامین این سه هدف بزرگ است

یدالله موحد اظهار داشت:عدالت وامنیت زینت و جلوه نظام حاکمیت دینی است و حیثیت حاکمیت دینی در امور داخلی در گروه تحقق بخشیدن به این مولفه هاست.

وی عنوان کرد:هرچه امنیت داخلی و عدالت واحساس عدالت وامنیت در جامعه توسعه پیدا کند جامعه و حاکمیت دینی سرافراز تر خواهد بود.

رییس شورای قضائی کرمان ارتقای شاخص های امنیتی استان را محصول یک اراده و کار جمعی دانست وافزود:نقش ناجا در کاهش رخ دادهای ناامنی در استان کرمان برجسته است .

موحد بر کیفی سازی اقدامات پلیس تاکید کرد وگفت:بحث آموزش ماموران پلیس به عنوان ضابط دستگاه قضاء در تمامی رده ها بایستی جدی گرفته شود.

انتهای پیام/ح

انتقاد رئیس دادگستری کرمان از برخی شائبه سازی ها علیه دستگاه قضائی

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر