کد خبر: ۶۲۷۸۵۴۴
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۴

رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه گفت: انسان در دوره اول جنینی ادراک ضعیفی می‎یابد، اینکه گفته می‌شود، روح به بدن اضافه می‌شود بدان معنا نیست که این اتفاق ناگهانی‌ می‌‎افتد. بلکه لحظه به لحظه ویژگی روح را اخذ می‌کند.

روح چگونه به جنین منتقل می‌‌شود؟به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه در کانال شخصی‌اش به دو سؤال پاسخ داد که در ادامه می‌آید:

روح چگونه به جنین منتقل می‌‌شود؟

*در مراحل رشد جنین که ادعا آن بود که حرکت جوهری است، در چهار ماهگی ناگهان جسم دارای روح می‌‎شود و این شاید با حرکت جوهری مغایرت داشته باشد؟

-اما درباره مراحل جنینی، ملاصدرا این موضوع را خود توضیح داده است. انسان در مراحل ادراکی، در دوره اول جنینی ادراک ضعیفی می‎یابد. این ادراک سپس قوی‎تر می‎شود. یعنی ادراک حسی ضعیف تا ادراک حسی قوی‌تر. این ادراک حسی، ادراک خیالی می‌شود.

البته این مراحل نیز مراتب دارد. زیرا حرکت جوهری اشتدادی است. پس از ادراک خیالی، ادراک عقلی به وجود می‌آید. اینکه گفته می‌شود، روح به بدن اضافه می‌شود بدان معنا نیست که این اتفاق ناگهانی‌ می‌‎افتد.

بلکه لحظه به لحظه ویژگی روح را اخذ می‌کند. ثنویتی که در ذهن شما هست در حکمت متعالیه وجود ندارد. ما با یک حقیقت مواجه هستیم که در اثر حرکت جوهری مراحلی را طی می‌کند.

ملاصدرا «نفخت فیه من روحی» را لحظه به لحظه و آن به آن می‌داند. همین اکنون نیز لحظه به لحظه فیض می‌آید. لذا عنوان می‌کند که نوع انسان، نوع متوسط است و نوع اخیر نیست. او می‎گوید انسان یک گونه نیست و گونه‎های متعدد وجود دارد (او البته گونه‎ها را ملکوتی بیان کرده است).

از چه منظری باید نفس را شناخت

*مقصود از حدیث من عرف نفسه فقد عرف ربه چیست؟ و از چه منظری باید نفس را شناخت و از چه زاویه‌ای باشد؟

- معرفت نفس میتواند از زوایای مختلف باشد، معرفت نفس یعنی معرفت خود و معرفت خود به لحاظ ساحت‌های مختلف خود متنوع است یک ساحت خود عبارت از ساحت بدن است و معرفت نفس می‌تواند معرفت بدن باشد فیزیولوژی بدن و آناتومی بدن و زیست‌شناسی بدن و ... .

ساحت دیگر نفس عبارت از ساحت روح انسانی است و شناخت روح می‌تواند فلسفی کلامی یا اخلاقی و یا عرفانی باشد و هر کدام معرفتی را به انسان عطا کنند و هر یک از این معرفت‌ها نیز می‌توانند ما را به معرفت خالق و حکیم عالم راهنمایی کنند و صد البته که اگر معرفت جامع به همه اینها باشد شناخت ما را به حق تعالی مضاعف می‌سازد.

آنگاه می‌فهمیم که برای سیر تکامل نفس به‌ سوی حق تعالی به جز بهره‌وری از فطرت عقل و شهود محتاج وحی الهی هستیم، پس یک بحث در عرفان حق است که از طریق عرفان نفس حاصل می‌شود و یک بحث در تکامل نفس است که فطرت انسانی و وحی الهی مدد می‌رسانند.

منبع:فارس

انتهای پیام/

 نحوه انتقال روح به جنین چگونه است؟

آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
برچسب ها
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
farid
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
باسلام ملاصدرا با همه علم و نبوغش فردی غیر معصوم است که اواخر عمر از اراجیفش توبه کرده
در مقابل قرآن و کلام اهل بیت علیهم السلام که فوق تواتر است و خلقت ارواح را یک دفعه و 2000 سال قبل از این عالم می داند کلام ایشان و دیگر افراد غیر معصوم را به دیوار میزنیم
شما بهتر است پاسخ این چند سوال را از فکر نوابغ غیر معصوم بدست آورید و سپس با پاسخ ثقلین مقایسه کنید:
چرا دنیا دار امتحان است حال آنکه امتحان بدون درس غلط است؟
عقیقه برای چیست؟
روز جمعه را چرا جمعه نامیده شده؟
پیامبران اولواالعزم چرا به این عنوان مفتخر شده اند؟
لقب امیرالمومنین علیه السلام چه زمانی به آن حضرت داده شده است؟
چگونه حضرت امیرالمومنین 10 سال قبل از بعثت هنگام تولد سوره مومنون می خواند؟
معنای فطرت چیست؟
معنای لیثیروا لهم دفائن العقول چیست؟
چرا به قرآن ذکر گفته شده نه درس؟
چرا پیامبر تنها یادآوری کننده است؟
جریان حجرالاسود چیست؟
چگونه معلم جبرائیل حضرت علی علیه السلام بوده است؟
محمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
سبحان الله
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
ایرانسل
عجیب غریب
لیسانسه ها
خوشمزه
نقاشی
کوله پشتی