کد خبر: ۶۳۱۱۹۲۹
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۰
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می دهد؛

با توجه به گردش پذیر بودن اصفهان ساخت هتل های استاندارد با امکانات لازم و تبدیل خانه های قدیمی به هتل برای معرفی بیشتر نصف جهان ضروری است .

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان؛  اصفهان به دلیل موقعیت و بیشینه تاریخی ، فرهنگی خود همواره مورد توجه گردشگرانی ایرانی و خارجی قرار گرفته و در این راستا شهری که چنین ظرفیت هایی دارد داشتن محل اسکان مناسب و هتل استاندارد آن نیز نسبت به شهرهای دیگر مهم تر است.

البته این موضوع در اصفهان بارها بارها مطرح شده و مسوولان استانی و شهری اصفهان همواره پروژه های کلانی را مد نظر داشته اند ، اما نسبت به کلان شهرهای دیگر این نصف جهان است که عقب مانده و به هتل عباسی تنها هتل 5 ستاره شهر ،یادگار صفویه خود افتخار می کند.

 هتل عباسی سالیان سال است که میزبانی کلاسیک برای همایش ها و مراسمات رسمی در سطح کشوری است و شاید آن طور که باید استفاده اسکانی از آن نمی شود که البته هزینه اتاق های آن بسیار بالا است و مناسب همه اقشار جامعه نیست .

چندین هتل مطرح دیگر نیز در اصفهان وجود دارد که البته با گذشت ده سال از عمر آنها مطابق با نیازها و استاندارد های امروز نیست .

در میدان نقش جهان اصفهان با خانم و آقایی از شیراز که به اصفهان سفر کرده بودند برخورد کردم و از محل اقامت آنها سوال کردم.  

آقای احمدی که کارمند بانک در استان فارس بود گفت: من معمولا از هتل های محل کار برای سکونت در شهرهای دیگر استفاده می کنم اما این بار به دلیل تکمیل ظرفیت مجبور شدم به یکی از هتل های آپارتمانی اصفهان بروم ولی نسبت به هزینه بسیاری زیاد آن کیفیت خدمات و محل استراحت آن ضعیف بود.

خانم مهدوی همسر آقای احمدی نیز از وضعیت امکانات کثیف و فرسوده سرویس آشپزخانه هتل انتقاد کرد و گفت: به نظر من وضعیت شهر اصفهان و بناهای فرهنگی و تاریخی آن بسیار عالی است و باید مسوولان اصفهان با توجه به ظرفیت فرهنگی شهر هتل های مناسب با مدیریت و نظارت در این شهر احداث کنند.

رئیس اتحادیه هتل‌داران استان اصفهان با اشاره به ساخت 35 هتل در استان اصفهان اظهار داشت: با توجه به ورود زیاد گردشگران به استان، هتل‌هایی در حال ساخت هستند که از این مجموع 17 هتل در شهر اصفهان ساخته می‌شوند.

مهدی نریمانی با اشاره به بهره ‌برداری از هتل‌های در حال ساخت گفت: از سال گذشته تا کنون 4 هتل به بهره‌برداری رسید که ساخت آن‌ها به افزایش ظرفیت اقامتی کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه استان اصفهان از جایگاه تفریحی و گردشگری بالایی برخوردار است، افزود: گردشگری در کشور فصلی است و در بعضی ایام مانند نوروز، اردیبهشت و مهرماه با کمبود اتاق روبه‌رو هستیم که با توجه به ساخت هتل‌ها، این مشکل برطرف می‌شود.

وی گفت: اصفهان نه تنها با داشتن هتل‌های 4 و 5 ستاره، بلکه با برخورداری از مهمان پذیرها نیز، پذیرای گروهی از گردشگران خارجی است که با توجه به دریافت هزینه خدمات خوبی ارائه داده و نیازهای گردشگران را به خوبی تامین می‌کنند.

نریمانی با اشاره به ورود بیشتر گردشگران خارجی در فصل‌های خاصی از سال به اصفهان، خاطرنشان کرد: در طول سال گردشگران خارجی و داخلی به اصفهان سفر می‌کنند ولی زمان‌های ورود آن‌ها از یکدیگر جدا است.

 

ساخت هتل استاندارد یا بوتیک هتل ؟/ تبدیل خانه های تاریخی، معرفی تاریخ و فرهنگ نصف جهان

 

تجربه بوتیک هتل در ایران تنها مختص اصفهان نیست

استفاده بهینه و مناسب از محله های فرسوده و سنتی شهر اصفهان موضوعی که چند وقتی است در اصفهان مطرح است و در سال های اخیر با احیای خانه های تاریخی و تبدیل آن به رستوران ، کافی شاپ نظر بسیاری از مردم و گردشگران را جلب کرده است، برای همین این روند با تبدیل خانه ها به هتل نیز ادامه می یابد.

نخستین تجربه بوتیک هتل در ایران به هتل بین المللی لاله کندوان بر می گردد که در اسفند ماه سال 1385 گشایش یافت. این هتل، سومین هتل صخره ای دنیاست که در روستای تاریخی کندوان واقع در 62 کیلومتری جنوب غرب تبریز ساخته شد و پس از آن نیز در کاشان وشیراز بوتیک هتل مشابه ساخته شد.

مدیر عامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان در خصوص ایجاد این هتل ها در اصفهان گفت : بسیاری از خانه های تاریخی شهر اصفهان به بوتیک هتل برای گردشگران تبدیل می شوند.

حسین جعفری اظهار داشت : در بافت شهری اصفهان به ویژه بافت های فرسوده ، ظرفیت ها زیادی وجود دارد که یکی از راه های خانه دار شدن افرادی که در این نقاط زندگی می کنند، استفاده از ظرفیت ها و تسهیلاتی است که برای بافت های فرسوده پیش بینی شده است.

وی با اشاره به اینکه در شهر اصفهان دو هزار و 300 هکتار بافت فرسوده وجود دارد، افزود: این شهر تاریخی 220 لکه در مناطق 15 گانه دارد ، افزود: این شهر تاریخی 220 لکه در مناطق 15 گانه دارد که شهرداری برای صدور پروانه در این بافت ها ، به خصوص برای تجمیع و انبوه سازی تسهیلاتی قائل شده است .

مدیر عامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان تصریح کرد : خوشبختانه تاکنون در بافت های قدیمی شهر اصفهان اقدامات ارزشمندی برای باززنده سازی شروع شده که از جمله آنها در محله همت آباد است که با حضور وزیر راه شهرسازی کلید خورد.

وی یاد آور شد : تسهیلات ودیعه مسکن 20 میلیون تومانی با نرخ 4 درصد برای افرادی که خانه های خود را برای انبوه سازی تخلیه می کنند، در نظر گرفته شده است.

جعفری ادامه داد: به ازای هر واحد مسکونی که نوسازی شود 50 میلیون تومان تسهیلات ارزان قیمت توسط دولت به متقاضیان پرداخت خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در بسیاری از مناطق شهر اصفهان دفاتر نوسازی بافت فرسوده راه اندازی شده است گفت: در آینده نه چندان دور ، بسیاری از خانه های تاریخی شهر اصفهان به بوتیک هتل برای گردشگران تبدیل می شوند.

بوتیک هتل ها ، هتل هایی با حداکثر 200 اتاق هستند و بر خلاف مسافر خانه ها که اکثر نمادی از یک محیط روستایی هستند و هدف از ایجاد بوتیک هتل ها ایجاد محیطی خودمانی ، اختصاصی ، شهری و مدرن است .

 

ساخت هتل استاندارد یا بوتیک هتل ؟/ تبدیل خانه های تاریخی، معرفی تاریخ و فرهنگ نصف جهان

 

ساختن بوتیک هتل ها در محله های پر رفت و آمد

در واقع بوتیک هتل ها  معمولا در محله های پر رفت و آمد شهری یا گاهی در ساختمان های قدیمی تازه بازسازی شده ساخته می شوند چرا که هدف بیشتر این هتل ها جذب بازدید کننده و مهمان به صورت همزمان است نه ایجاد تجربه لوکس برای مسافران البته اکثر بوتیک هتل ها به مهمان های خود سرویس مخصوص و جداگانه ای ارائه می کنند.

علاوه برمباحثی که در این گزارش به آن پرداخته شد باید به این نکته توجه کرد که هتل مکانی است که افراد مختلف با دیدگاه‌ها و نیازهای متفاوت به آن مراجعه می‌کنند.

بر همین اساس علاوه بر توجه به زیر ساخت ها در صنعت هتلداری باید در نظر داشت همه افراد فقط برای خوردن غذا یا استراحت کوتاه‌مدت به هتل نمی‌روند؛ بلکه برخی به‌دلیل برآورده شدن نیازهای حسی و روانی هتلی را انتخاب می‌کنند و عده‌ای دیگر شاید برای کسب شأن و یا تجربه جدید در هتلی ساکن شوند.

اما مهم‌ترین چیزی که باید به آن توجه شود، مقایسه رفتار مهمانان از سوی کارکنان و هتلداران و اهمیت حضور آنها در هتل است.

با مقایسه بسیار ساده کنترل کیفیت کالا در یک شرکت تولیدی و یک هتل به این اصل پی می‌بریم که هیچ مجال و فضایی برای «کنترل کیفیت رفتار کارکنان و رفتار مسافران وجود ندارد.

گزارش از سیدامیرمهدی ساب چیان

انتهای پیام/س

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر