کد خبر: ۶۳۱۶۱۲۱
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۶
جنگ قدرت خطرناکی در عربستان به راه افتاده است؛

پایگاه اینترنتی میدل ایست آی فاش کرد برخی از شاهزادگان بازداشت‌شده سعودی هنگام دستگیری یا در زمان بازجویی‌ها به شدت شکنجه شده‌اند.

میدل ایست آی فاش کرد: شاهزادگان سعودی بازداشت‌شده به شدت شکنجه شده‌اندبه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوانپایگاه اینترنتی میدل ایست آی در گزارشی نوشت: برخی از شخصیت‌های بلندپایه‌ای که در پاکسازی شنبه در عربستان بازداشت شدند، هنگام دستگیری یا در بازجویی‌ها به قدری شدید مورد ضرب و جرح، و شکنجه قرار گرفتند که لازم شد برای درمان به بیمارستان منتقل شوند.

منابع دادگاه سلطنتی عربستان همچنین به میدل ایست آی اعلام کردند دامنه این اقدامات سرکوبکرانه که هر روز با بازداشت افراد جدیدی همراه است، بسیار وسیع‌تر از آن است که مقامات سعودی اذعان کرده‌اند، به طوری که تاکنون بیش از ۵۰۰ تن بازداشت، و دو برابر این تعداد هم بازجویی شده‌اند.

اعضای خاندان حاکم، وزیران، و غول‌های تجاری عربستان، در موج ناگهانی دستگیری‌ها به دستور محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور، و به بهانه تلاش برای مبارزه با فساد مالی، دستگیر شدند.

با برخی از شخصیت‌های بلندپایه‌ای که دستگیر شدند، با خشونت شدید رفتار شد، به طوری که استفاده از روش‌های شکنجه قدیمی باعث ایجاد جراحت‌های عمیق روی بدنشان شد. روی صورت آن‌ها هیچ جراحتی دیده نمی‌شود، در نتیجه اگر در ملاء عام ظاهر شوند، در ظاهر، اثری از رفتار خشونت‌آمیز با آن‌ها دیده نمی‌شود.

برخی از بازداشت‌شدگان شکنجه شدند تا جزئیات مربوط به حساب‌های بانکی‌شان را فاش کنند. میدل ایست آی برای ناشناس ماندن منابع خود، قادر به گزارش جزئیات دقیق درباره نوع رفتار با بازداشت‌شدگان نیست.

این پاکسازی که در پی بازداشت روحانیان مسلمان، نویسندگان، کارشناسان اقتصادی و شخصیت‌های دولتی صورت گرفته، باعث بروز وحشت در ریاض، به ویژه در میان افراد نزدیک به رژیم ملک عبدالله، پادشاه سابق عربستان شده است. ملک عبدالله سال ۲۰۱۵ درگذشت و قدرت از وی به برادر ناتنی‌اش، ملک سلمان واگذار شد.

بسیاری نگرانند هدف اولیه این سرکوب ها، تلاش محمد بن سلمان برای از میدان به در کردن همه رقبایش در داخل و خارج از آل سعود، پیش از آن باشد که به جای پدر ۸۱ ساله‌اش بر تخت پادشاهی بنشیند.

بر اساس گزارش‌ها، دارایی‌های محمد بن نایف، پسرعموی ولیعهد، که همچنان در بازداشت خانگی است، مسدود شده است. پسران سلطان بن عبدالعزیر نیز دستگیر، و اموالشان مسدود شده است.

یکی از معروف‌ترین شخصیت‌هایی که دستگیر شده است، شاهزاده بندر بن سلطان، سفیر سابق عربستان در واشنگتن، و فرد مورد اعتماد جرج دبلیو بوش، رئیس جمهور سابق آمریکاست. معلوم نیست چه بر سر وی آمده است، اما به گفته مقامات سعودی، یکی از پرونده‌های فساد مالی که در دست بررسی است، توافق تسلیحاتی الیمامه است که بندر بن سلطان در آن مشارکت داشت.

از دیگر افرادی که بازداشت شده اند، ریم، دختر الولید بن طلال است. وی تنها زنی است که هدف پاکسازی‌های اخیر قرار گرفته است.

مسدود شدن حساب‌های بانکی شاهزادگان بازداشت‌شده سعودی

محمد بن سلمان برای جلوگیری از فرار دیگران، دستور مسدود کردن همه حساب‌های بانکی شخصی را داده است. منابع در ریاض در گفتگو با میدل ایست آی اعلام کردند تعداد حساب‌های بانکی مسدود شده و افرادی که ممنوع‌السفر شده اند، چندین برابر افرادی است که دستگیر شده‌اند.

هیچ کسی انتظار سرکوبی با این دامنه وسیع علیه شاهزاده‌هایی را نداشت که از چنین سمت‌های بلندپایه‌ای در آل سعود برخوردارند. به همین دلیل است که بسیاری از افرادی که بازداشت شده اند، غافلگیر شدند و فرصتی برای فرار نداشتند. پاکسازی دیگر اعضای خاندان سلطنتی در تاریخ معاصر عربستان بی‌سابقه است. وحدت خانوادگی، که ثبات رژیم را از زمان تاسیس آن تضمین کرده بود، از بین رفته است.

محمد بن سلمان قبل از آنکه ولیعهد شود، این قول را داده بود که: «به شما اطمینان می‌دهم که هیچ کسی از پرونده فساد مالی در امان نخواهد بود، خواه شاهزاده باشد، خواه وزیر.» اما در حال حاضر، پسران هر چهار شخصیت کلیدی آل سعود که ارکان این خاندان در چهار دهه گذشته بودند، هدف قرار گرفته‌اند. آن‌ها پسران ملک فهد بن عبدالعزیر، ملک عبدالله، شاهزاده سلطان، و شاهزاده نایف هستند.

اقدام اخیر محمد بن سلمان مظهر حمله بی‌سابقه به جایگاه و ثروت ارکان آل سعود، از جمله سه تن از برجسته‌ترین شخصیت‌های قبیله سدیری است.

ملک سلمان یکی از هفت برادر سدیری است. سدیری قبیله‌ای است که در ۴۰ سال گذشته بر عربستان سلطه داشته اند. دیگر برادر باقی مانده از هفت برادر سدیری، احمد بن عبدالعزیز است که به حاشیه رانده شده است. سلمان تنها به این دلیل تاج و تخت را به دست آورد که دو تن از چهار برادر وی، یعنی سلطان و نایف، زمانی که ولیعهد بودند درگذشتند. ملک عبدالله پیش از آن که بتواند حکم خارج کردن سلمان از میان نامزد‌های جانشینی خود را امضا و منتشر کند، درگذشت.

تحقیر علنی شاهزادگان بازداشت‌شده سعودی

در فرهنگ بدوی، حمله به پسرعمو‌ها هرگز فراموش یا بخشوده نخواهد شد. تحقیر علنی (شاهزاده‌های سعودی) و مسدود کردن دارایی‌هایشان، به منزله بی‌حرمتی به آن‌ها قلمداد می‌شود که دیگر اعضای خاندان خود را موظف می‌دانند بابت آن انتقام بگیرند. حمله ولیعهد به شخصیت‌های برجسته تجاری نیز به همان اندازه با خطر همراه است.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱۰
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
مرگ بر ال سعود واسرائیل
ناشناس
|
United States
|
۱۹:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۹
انشالله نابودی ال سعود را میبینم .مرگ بر ال سعود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۹
مرگ بر ال سعود جنایتکاررر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۹
انشالله روزی نابودی ال سعود واسرائیل
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۹
من اگر بودم گلوی این ال سعود قیر میریختم تا خفه بشن وبمیرن ونابود بشن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۹
من اگر بودم گلوی این ال سعود قیر میریختم تا خفه بشن وبمیرن ونابود بشن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۹
خدا بخواد نابودی آل سعود نزدیکه
اکبر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۹
من بودم توگلوشون سرب داغ می ریختم چقدرم شاهزاده نجس دارن شترسوارشده شاهزاده خرای پالان پوش آدم شدن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۹
وعده خدا تحقق خواهد یافت . حکومت های چند روزه یا چند ماه و چندساله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۹
الحمدلله.

خودشون خودشون رو شکنجه بدن.
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر