کد خبر: ۶۳۲۰۷۴۲
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۳
واحدی مطرح کرد؛

مدرس کارآفرینی و توانمندسازی و توسعه مشارکت‌های مردمی گفت: افزایش اختیارات سازمان های مردم نهاد از سوی دستگاه های سیاست گذار، نقش تاثیرگذاری در کاهش معضلات اجتماعی دارد.

لزوم توجه بهزیستی به نقش سمن‌ها در کاهش آسیب‌های اجتماعیبه گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ مهدی واحدی مدرس کارآفرینی و توانمندسازی و توسعه مشارکت‌های مردمی در پنجمین نشست مشترک سازمان بهزیستی کشور با نمایندگان سمن‌های فعال در حوزه کودکان کار و خیابانی که امروز(دوشنبه) برگزار شد، اظهار داشت: افزایش دانش و آگاهی سازمان‌های مردم نهاد در خصوص چگونگی ارائه عملکردی بهتر و دقیق تر، از جمله دستاوردهای برگزاری این قبیل نشست‌ها و همایش‌ها به شمار می‌رود.

وی افزود: این افزایش دانش مدیران و نمایندگان سازمان‌های مردم نهاد فعال در حوزه کودکان کار و خیابانی در یک بازه زمانی میان مدت، تاثیر به سزایی در کاهش و کنترل معضل کودکان کار و خیابانی دارد.

این کارشناس خاطرنشان کرد: هدف اصلی برگزاری نشست‌های مرتبط با معضل کودکان کار و خیابانی ایجاد همبستگی میان سازمان های مردم نهادی است که با رویکردها و شیوه‌های متفاوت هدف مشترکی را با یکدیگر دنبال می‌کنند.

واحدی تصریح کرد: طی سال های اخیر یک تحرک میان سازمان های مردم نهاد فعال در خصوص کاهش معضلات و آسیب های اجتماعی و به ویژه در حوزه کودکان کار و خیابانی ایجاد شده است و گردهمایی ها و نشست‌های این چنینی نقش به سزایی در بهبود عملکرد این مجموعه ها دارد و این معضل اجتماعی را به مرور مرتفع می کند.

وی ادامه داد: سازمان های تصمیم گیر در حوزه کودکان کار و خیابانی باید تعاملات خود را با سمن های مرتبط در این حوزه افزایش دهند و حوزه‌های کارکردی بیشتری را به این فعالیت سازمان های مردم نهاد اختصاص دهند.

این مدرس کارآفرینی و توانمندسازی یادآور شد: سازمان های مردم نهاد به طور مستقیم با معضلات و آسیب های اجتماعی روبرو هستند و این آسیب ها را از نزدیک و به طور میدانی لمس می کنند. بر همین اساس بهتر است سازمان های تصمیم گیر دولتی اجازه بدهند تا نقش آفرینی و دایره اختیارات سازمان های مردم نهاد در کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی افزایش یابد.

واحدی تاکید کرد: دیکته کردن رویه ها و دستورالعمل های ویژه برای سازمان های مردم نهاد در رابطه با معضل کودکان کار و خیابانی از سوی سازمان های دولتی، راه حل مناسبی برای کاهش این معضل نخواهد بود.

وی اظهار داشت: متاسفانه شکل گیری برخی از خیریه ها برای درآمدزایی و اهدافی مغایر با قوانین تاسیس مراکز خیریه، امری واقعی است و موضوع تازه ای نیست و اثرگذاری این قبیل مراکز نیز موضوعی حائز اهمیت است و روند فعالیت سایر مراکز را نیز با ختلال مواجه می کند.

این مدرس کارآفرینی تصریح کرد: شکل گیری مراکز خیریه مردمی یک جریان اجتماعی است و نمی توان جلوی آن را گرفت اما حمایت سازمان‌های قانونگذار و ناظر بر عملکرد خیریه ها و همراهی مراکزی که در راستای کاهش آسیب های اجتماعی فعالیت می کنند، می تواند میزان اثرگذاری سمن های ناکارآمد را کاهش دهد.

واحدی افزود: اگرچه سازمان بهزیستی اقدامات بسیاری را در راستای کاهش معضلات اجتماعی انجام  داده است، اما این اقدامات کافی نبوده و بهزیستی باید در جهت افزایش اجرای اصولی تر و تخصصی تر در جهت امور مرتبط با کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی تلاش خود را بهبود ببخشد.

وی یادآور شد: سازمان بهزیستی کشور باید در جلب اعتماد سازمان های مردم نهاد  و جنبه های حمایتی این مجموعه ها کار زیادی را انجام دهد و  پس از آن نیز نقش نظارتی خود را در فعالیت چنین مراکزی افزایش دهد.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر