کد خبر: ۶۳۲۱۵۵۹
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۶

مجلس نمایندگان با اکثریت آراء تعدیل ماده بیستم قانون کنترل تنباکو و دخانیات را تصویب و محصولات گمرکی بر دخانیات به‌ویژه سیگار را صد درصد از اصل قیمت افزایش داد.

افزایش ۱۰۰ درصدی تعرفه گمرکی سیگاربه گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، مجلس نمایندگان با اکثریت آراء تعدیل ماده بیستم قانون کنترل تنباکو و دخانیات را تصویب و محصولات گمرکی بر دخانیات به‌ویژه سیگار را صد درصد از اصل قیمت افزایش داد.

کمیسیون مالی و بودجه مجلس نمایندگان، هدف از طرح تعدیل ماده بیستم قانون کنترل تنباکو و دخانیات را جلوگیری استفاده از سیگار عنوان کرد.

عظیم محسنی، معاون کمیسیون‌مالی و بودجه مجلس حین ارائه این طرح گفت: افزایش تعرفه گمرکی سگرت از سوی برخی اعضای مجلس حدود ۳۰۰ درصد از اصل قیمت پیشنهاد شده بود؛ اما اکثر کمیسیون‌ها با وضع مالیه ۱۰۰ درصدی بر اصل قیمت دخانیات موافقت کردند.

آقای محسنی افزود که اگر محصولات گمرگی روی سیگار و تنباکو که در حال حاضر از کشورهای جاپان و کوریا وارد کشور می‌شود ۳۰۰ درصد افزایش پیدا کند؛ احتمال قاچاق آن نیز افزایش پیدا می‌کند که در آن صورت دولت نمی‌تواند هیچ درآمدی از واردات سیگار به دست آورد.

صدیق احمد عثمانی، عضو کمیسیون مالی و بودجه مجلس نیز گفت که در کمیسیون مشترک مجلس روی این مسأله بحث زیادی صورت گرفت و سرانجام دو نظر وجود داشت یکی افزایش صد در صدی تعرفه سیگار و دیگری افزایش ۳۰۰ درصدی آن که مجلس می‌تواند روی این دو مورد رای‌گیری کند.

سر انجام رئیس مجلس افزایش ۱۰۰ درصدی و ۳۰۰ درصدی را به رای گیری گذاشت که اکثر نمایندگان به ازدیاد صد درصدی تعرفه سیگار رای موافق دادند.

قانون کنترل تنباکو و دخانیات در ۵ فصل و ۲۴ ماده تنظیم و در ماه جدی سال ۱۳۹۲ از سوی مجلس تصویب شد. بر اساس این قانون، افرادی که در مکان‌های سرپوشیده از دخانیات استفاده کنند، جریمه خواهند شد. همچنین در این قانون‌ آمده که فروشنده‌های دخانیات به کودکان در کشور از ۵ تا ۲۵ هزار افغانی جریمه می‌شوند.

مجلس نمایندگان، این تعدیل را به خاطر بلند بردن عواید گمرکی دولت و محدود کردن استفاده از سیگار در داخل کشور، پیشنهاد کرده بود، اما سناتوران گفتند که بلند رفتن تعرفه گمرکی سیگار زمینه‌ی قاچاق را بیشتر می‌سازد.

گفتنی است که قبل از این در سال ۱۳۹۴ نیز مجلس طرح افزایش صد درصدی تعرفه سیگار را تایید کرده بود، اما مجلس سنا با افزایش صد درصدی مخالفت نمود و این طرح را با اکثریت آراء رد کرد.

انتهای پیام/

 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر