کد خبر: ۶۳۲۳۵۸۷
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۴
بانک مرکزی اعلام کرد:

تسهیلات پرداختی بانکها طی هفت ماهه سال ۹۶ به بخشهای اقتصادی مبلغ ۳۱۳۵.۹ هزار میلیارد ریال بوده که در مقایسه با سال قبل ۱۲.۶ درصد افزایش داشته است.

بانکها بیش از ۳۱۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کردندبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، جدول ۱ بیانگر هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخشهای اقتصادی طی هفت ماهه سال ۱۳۹۶ است. سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در تمام بخشهای اقتصادی طی هفت ماهه سال جاری مبلغ ۱۹۶۹.۲ هزار میلیارد ریال (معادل ۶۲.۸ درصد کل تسهیلات پرداختی) است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۱۴۵.۸ هزار میلیارد ریال معادل ۸ درصد افزایش داشته است.

همچنین سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در هفت ماهه سال جاری معادل ۷۹۹.۲ هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص ۴۰.۶ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش تمام بخشهای اقتصادی (مبلغ ۱۹۶۹.۲ هزار میلیارد ریال) است.

ملاحظه می‌شود از ۹۵۴.۲ هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۸۳.۷ درصد آن (مبلغ ۷۹۹.۲ هزار میلیارد رال ) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویتدهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانکها در سال جاری است.

 بانکها بیش از ۳۱۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کردند

در جدول شماره ۲ مشاهده می‌شود؛ تعداد ۱۵۳ هزار و ۴۶۸ فقره تسهيلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره ۶ هزار و ۲۱۸ ميليون ريال پرداخت شده که بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش‌هاست. در ضمن در بخش خدمات تعداد ۲ میلیون و ۸۵۵ هزار و ۱۲۵ فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره ۴۳۹ ميليون ریال پرداخت شده است. 

بانکها بیش از ۳۱۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کردند

 همچنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای کرد.

انتهای پیام/

 ضرورت  افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه

 

 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر