کد خبر: ۶۳۶۶۸۲۲
تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۶
سعید جلیلی:

عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام گفت:مهمترین مشکل شورای انقلاب فرهنگی و شوراهای مشابه در فرهنگ رفتاری حاکم بر اعضای این شوراهاست.

مهم ترین مشکل شورای عالی انقلاب فرهنگی، رفتار حاکم بر اعضای شوراستبه گزارش حوزه احزاب و تشکل های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ نشست تخصصی بررسی و نقد عملکرد شورای عالی انقلاب فرهنگی در دفتر سعید جلیلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد.

در ابتدای این جلسه سعید جلیلی با تاکید بر اینکه جریان انقلابی نسبت به کشور و انقلاب اسلامی دغدغه مند است و به همین خاطر باید در این عرصه حضور فعال داشته باشد، گفت: باید رخدادهای مختلف را سایه به سایه دنبال کرد تا اقدامات صحیح مورد پشتیبانی و حمایت قرار گیرند و آنجایی هم که خطا یا اشکالی وجود دارد، تذکر داده شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: البته در مواقعی هم که برخی اولویت ها مورد غفلت قرار گرفته باید با یادآوری و تذکر مورد توجه قرار بگیرند و جریان انقلابی تمام تلاش خود را انجام دهد تا در چارچوب های قانونی نقش خود را ایفا کند.

وی افزود: البته این مساله تنها منحصر به قوه مجریه نیست و سایر دستگاه ها و نهادها ازجمله شورای عالی انقلاب فرهنگی را نیز در بر می گیرد.

عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام خاطر نشان کرد: با اینکه سالهاست عضو شورای عالی امنیت ملی هستم اما در انتخابات سال 92 هم اعلام کردم که شورای عالی انقلاب فرهنگی مهم تر از شورای عالی امنیت ملی است زیرا فرهنگ زیربنای بسیاری از مسایل است.

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری درباره جایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ایشان در سال 92 این شورا را «قرارگاه مرکزی فرهنگی کشور» توصیف کرده و بر جنبه «سیاستگذاری» آن تاکید کردند، از این رو اهمیت، نقش و جایگاه مهم این شورا بر کسی پوشیده نیست.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مهمترین مشکل این شورا و شوراهای مشابه در فرهنگ رفتاری حاکم بر اعضای این شوراهاست و در صورتی که این معضل اصلاح نشود، سایر اقدامات از جمله حل مشکلات ساختاری نیز نتیجه لازم را در بر نخواهد داشت.

جلیلی ادامه داد: اگر از تعبیر «قرارگاه» برای شورای عالی انقلاب فرهنگی استفاده می شود به معنای نقش «هدایت و عملیاتی» این شوراست و در این جلسه نیز قرار است تا ضمن رصد عملکرد شورای عالی انقلاب فرهنگی، کارهای خوب آن را حمایت و پشتیبانی و ضعف های آن را متذکر شویم تا اصلاح شود.

خسروپناه: مشکلات شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ «تئوریک، ساختاری و منابع انسانی»

در ادامه این جلسه، حجه الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه با تاکید بر اینکه تاکنون این شورا نتوانسته منویات رهبر معظم انقلاب را تحقق بخشد، گفت: عملکرد ضعیف شورای عالی انقلاب فرهنگی نه در قیاس با آرمان ها بلکه در قیاس با ظرفیت های موجود است و ریشه اشکالات فعلی شورا 3 بعد دارد.

خسروپناه بعد اول را مسایل «تئوریک» توصیف کرد و گفت: در بسیاری از حوزه ها هنوز ابهامات تئوریک وجود دارد و در حالی که این شورا یک نهاد تصمیم ساز است اما فاقد یک هیات اندیشه ورز است.

وی افزود: بعد دوم به «ساختار» ناقص شورا باز می گردد که به همین خاطر ارتباط ستادها با صف منقطع است.

رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه بعد سوم را نیز «منابع انسانی» توصیف کرد و گفت: بسیاری از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی اساسا فرصت خالی برای وقت گذاشتن حتی برای شرکت در جلسات این شورا را هم ندارند زیرا به جز عضویت در این شورا، چندین شغل و کار دیگر دارند و با این روند طبیعی است که تحولی در عرصه فرهنگی اتفاق نیفتد.

وی افزود: متاسفانه برخی روسای کمیسیون های شورا فقط در همان دو ساعت مقرر جهت حضور در جلسات، برای این شورا وقت می گذارند.

پارسانیا: شأن سیاستگذاری شورای عالی انقلاب فرهنگی مغفول مانده است

در ادامه، حجه الاسلام والمسلمین حمید پارسانیا عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: شأن سیاستگذاری این شورا مورد غفلت قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه همین اشکال باعث شد تا مسایلی مانند اجرای سند 20.30 پیش بیاید، افزود: برای بازگشت جایگاه واقعی شورای عالی انقلاب فرهنگی باید سیاست های کلان مصوب این شورا از دولت های مختلف مطالبه شود.

پارسانیا تاکید کرد: نقشه مهندسی فرهنگی کشور بیش از 40 جلسه وقت شورای عالی انقلاب فرهنگی را گرفت اما متاسفانه امروز اجرا نمی شود، در حالی که جزییات آن نیز به گونه ای است که کاملا آماده اجراست.

ذوعلم: مشکل اصلی «فرهنگِ فرهنگ» است

در بخش دیگری از این نشست تخصصی، حجه الاسلام والمسلمین دکتر علی ذوعلم رئیس پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: متاسفانه امروز همه ما مقهور بوروکراسی شده ایم و به الگوی حکمرانی خوب نپرداخته‌ایم.

وی افزود: در حال حاضر در جمهوری اسلامی نهادها و شوراهای مختلفی مانند شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای عالی امنیت ملی، مجمع تشخیص مصلحت نظام، سپاه پاسداران، حوزه و... داریم اما نسبت هر یک از اینها با دیگری مشخص نیست و همین باعث بروز بسیاری از اشکالات شده است.

ذوعلم ادامه داد: معتقدم امروز یکی از مشکلات اصلی ما «فرهنگِ فرهنگ» است، یعنی بسیاری از خود اصحاب فرهنگ از شاخص های فرهنگ فاصله گرفته اند و تضارب آراء و مباحثه میان خود آنها رخت بسته است.

وی در پایان افزود: محافظه‌کاری، بی نظمی، مصالحه های نابجا و ... مواردی هستند که باید از میان خود اصحاب فرهنگ رفع شود.

ناظمی اردکانی: بزرگترین دستاورد تهاجم فرهنگی از صحنه خارج کردن شورای عالی انقلاب فرهنگی است

در ادامه این جلسه، دکتر مهدی ناظمی اردکانی دبیر کارگروه مدیریت کلان دستگاه‌های فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ریشه حل بسیاری از مشکلات کشور «فرهنگ» است و به همین علت اگر فرهنگ را در عرض دیگر مسایل قرار دهیم صورت مساله را متوجه نشده ایم.

وی افزود: بزرگترین دستاورد تهاجم فرهنگی دشمن این است که امروز توانسته این شورا را که اصلی ترین قرارگاه فرهنگی کشور است از صحنه خارج کند.

ناظمی اردکانی ادامه داد: مسیر تقویت انقلاب اسلامی از تقویت این شورا و مساله فرهنگ می گذرد ولی متاسفانه اقدامات شورای عالی انقلاب فرهنگی در اجرای پیوست احکام رهبر معظم انقلاب برای این شورا نهایتا تا 10% پیش رفته است.

کعبی: شورای عالی انقلاب فرهنگی باید ضمانت اجرا برای مطالبه از سایر دستگاه ها را داشته باشد

در بخش دیگری از این نشست، آیت الله کعبی استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه مشکلات فرهنگی کشور دو بعد کلی دارد، گفت: این دو بعد «محتوایی» و «ساختاری» هستند.

وی افزود: منظور ما از فرهنگ، فرهنگ اسلامی است و رهبر معظم انقلاب نیز اخیرا در دیدار با اعضای مجلس خبرگان فرمودند «فلسفه‌ی ارسال پیامبران، هدایت مردم به بهشت و دور کردن آنان از جهنم بوده است» لذا حکومت اسلامی موظف به هدایت و فراهم کردن مسیر هدایت برای سعادت مردم است.

این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه با اشاره به اصل سوم قانون اساسی که بر «ایجاد محیط مساعد برای رشد فضایل اخلاقی بر اساس ایمان و تقوی و مبارزه با کلیه مظاهر فساد و تباهی» دلالت دارد، گفت: علاوه بر معیارهای دینی، طبق قانون اساسی نیز رشد فرهنگ کشور بر عهده حاکمیت است.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: متاسفانه همچنان نخبگان کشور ادراکات فرهنگی مشترکی ندارند و از سوی دیگر در عزم و اراده آنها برای حرکت به سمت مطلوب نیز خلل های جدی وجود دارد.

کعبی افزود: باید منشور جامع اسلام ناب بر پایه آموزه های اهل بیت علیه السلام تدوین شود و سپس این منشور به برنامه های معطوف به اجرا تبدیل شود.

این استاد درس خارج اظهار داشت: در بعد ساختاری نیز ساختار فعلی شورا پاسخگوی حل مشکلات نیست و باید شورای عالی انقلاب فرهنگی حداقل دو اقدام بنیادین جهت رفع این معضل انجام دهد: ابتدا «سیاست گذاری فرهنگی» انجام دهد و سپس «نظارت فرهنگی».

وی تاکید کرد: شورا باید قدرت تذکر، سوال، اخطار و مطالبه از سایر نهادها را داشته باشد تا مجددا اتفاقاتی مانند اجرای سند 20.30 رقم نخورد.

کعبی در پایان تصریح کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی باید به عنوان متولی اصلی فرهنگ در کشور ضمانت اجرا برای پیگیری و مطالبه سیاست های کلان فرهنگی کشور از سایر نهادها را داشته باشد.

رهدار: لزوم توجه شورا به «دیپلماسی نخبگان»، «راهبری پایان نامه ها» و «تحول نظام تعلیم و تربیت»

در ادامه، حجه الاسلام و المسلمین احمد رهدار رییس مؤسسه مطالعات و تحقیقات اسلامی فتوح گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی باید «دیپلماسی نخبگان» را انجام دهد.

وی در توضیح ایده خود افزود: پیش تر هم اعلام کردم که ای کاش حدفاصل سالهای 82 تا 94 که موضوع هسته ای ایران بسیار داغ بود، 72000 عضو هیات علمی دانشگاه های سراسر کشور برای یکبار هم که شده از مراکز هسته ای کشور بازدید می کردند زیرا بسیاری از نخبگان ما از منابع قدرت کشور هیچ تصور درستی ندارند.

رهدار با تاکید بر اینکه نخبگان کشور باید با شورا ارتباط دائم و نزدیک داشته باشند، گفت: انجام این مهم بر عهده شورای عالی انقلاب فرهنگی است و ادامه این خلاء آسیب های بسیاری برای آینده کشور خواهد داشت.

رییس مؤسسه مطالعات و تحقیقات اسلامی فتوح در ادامه گفت: علاوه بر این، شورا باید مشکلات واقعی کشور را احصا و طوری برنامه ریزی کند تا پاسخ آنها در پایان نامه های دانشجویان تحصیلات تکمیلی روشن شود.

وی افزود: همچنین یکی دیگر از مشکلات اصلی امروز کشور نظام تعلیم و تربیت ماست که باید توسط این شورا متحول شود.

خزعلی: بسیاری از اعضای شورا به جایگاه واقعی شورا و نقش خود بی توجه اند

در ادامه این نشست کبری خزعلی نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی در شورای زنان و استاد حوزه و دانشگاه، ضمن انتقاد از ساختار این شورا گفت: متاسفانه بسیاری از اعضا نیز به جایگاه این شورا و نقش مهم خود توجه کافی ندارند و به تبع آن فعالیت خاصی برای حرکت و اصلاح فرهنگ کشور انجام نمی دهند.

وی افزود: روند بی نظمی ها در این باره تا حدی است که متاسفانه بسیاری از جلسات این شورا به بهانه های مختلف برگزار نمی شود.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر