کد خبر: ۶۳۸۲۳۳۱
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۵
اسفندیاری پور در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

مجری طرح گندم گفت: با توجه به آنکه تا پایان فصل کشت گندم زمان زیادی باقی نمانده است، گزارش نهایی سطح زیر کشت تا چند روز آینده اعلام می‌شود.

روز/آخرین وضعیت سطح زیر کشت گندم در سال زراعی جدیداسماعیل اسفندیاری پور مجری طرح گندم در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به آخرین وضعیت سطح زیر کشت گندم در سال زراعی 96-97 اظهار کرد: براساس آخرین آمار، 2 میلیون هکتار گندم آبی و 3 میلیون و 700 هزار هکتار گندم دیم کشت شده است.

وی با اشاره به اینکه کشت گندم در 15 استان به پایان رسیده است، افزود: با توجه به آنکه تا پایان فصل کشت زمان زیادی باقی نمانده است، از این رو گزارش نهایی تولید تا چند روز آینده اعلام می شود.

اسفندیاری پور با اشاره به اینکه سطح زیر کشت گندم به 6 میلیون هکتار خواهد رسید، گفت: با توجه به شرایط مناسب بارندگی تا اواسط اسفند نگرانی مبنی بر کاهش تولید گندم به حداقل خواهد رسید.

مجری طرح گندم ادامه داد: براساس گزارش سه ماهه پاییز سازمان هواشناسی در 67 سال اخیر، امسال خشک ترین فصل سال بوده است.

وی میزان بارندگی تا اوایل دی امسال را 28.5  میلی متر اعلام کرد و گفت: در مدت مشابه سال قبل میزان بارندگی 39.6 میلی متر و بلند مدت 64 میلی متر بوده که این میزان بیانگر کاهش 39 درصدی بارش نسبت به مدت مشابه سال قبل و 125 درصدی نسبت به بلند مدت بوده است.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به آخرین وضعیت آبیاری مزارع گندم در سال زراعی جدید اظهار کرد: یک میلیون و 570 هزار هکتار از مزارع یکبار، 720 هزارهکتار دوبار و 114 هزار هکتار مزارع آبیاری سوم انجام شده است.

وی با اشاره به آخرین اقدامات درباره پیشتیبانی نهاده ها و بذور  افزود: براساس آخرین آمار حدود 403 هزارتن بذر اصلاح شده گندم مورد استفاده قرار گرفته است و 10 تا 11 هزارتن باقی مانده تا چند روز آینده  مصرف خواهد شد.

اسفندیاری پور با بیان اینکه وضعیت کشت گندم در مراحل پایانی قرار دارد،گفت: در چند روز آینده اقداماتی نظیر سم پاشی مزارع و کنترل علف های هرز در مزارع زود کاشت استان خوزستان آغاز خواهد شد.

این مقام مسئول از آغاز برنامه آموزشی کنترل عوامل بیماری زا توسط مسئولان سازمان حفظ نباتات برای کارشناسان پهنه و کشاورزان پیشرو در استان ها بیان کرد: اولین دوره آموزشی در جنوب کرمان در 12 دی آغاز شد و مابقی استان ها قبل از پایان سال کلاس برگزار خواهد شد.

وی اقدامات کشاورزان در انجام عملیات دقیق و لطف الهی را امری مهم در جهت تحقق تولید مورد نظر و استمرار خودکفایی گندم دانست.

اسفندیاری پور در خاتمه گفت: اقدامات مجموعه سازمان های وزارت جهاد در تامین بذر و کود مناسب و توسعه کشت های مکانیزه در کنار تلاش کشاورزان عاملی مهم در خودکفایی گندم به شمار می رود.

انتهای پیام/

 آخرین وضعیت آبیاری مزارع گندم در سال زراعی

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر