کد خبر: ۶۳۹۱۹۵۷
گروه : سیاسی » مجلس
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۴
گزارش/

بحث هدفمندی یارانه‌ها یکی از بخش‌های مهم لایحه بودجه 97 است که در حال چکش‌کاری در بهارستان است.

به گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، این روز‌ها لایحه بودجه سال ۹۷ به ایستگاه بهارستان رسیده و در حال بررسی در کمیسیون‌های تخصصی و تلفیق مجلس است و برای نهایی شدن در صحن علنی بررسی خواهد شد. یکی از مهم‌ترین بخش‌های لایحه بودجه ۹۷، موضوع هدفمندی یارانه‌هاست و بسیاری از مردم به دنبال آن هستند که سرنوشت یارانه‌ها در سال آینده به کجا می‌رسد.

همه چیز از سال ۸۹ آغاز شد، بیست و هشتم آذر ماه آن سال بود که قانون هدفمندی یارانه‌ها به اجرا درآمد. بر اساس این قانون مقرر شد بخشی از درآمد ناشی از افزایش قیمت حامل‌های انرژی در قالب یارانه نقدی به مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان پرداخت شده و بخش دیگری از این درآمد نیز در قالب یارانه به بخش تولید و سلامت پرداخت شود.

سرنوشت یارانه‌ها در سال ۹۷ چه خواهد شد؟

از همان ابتدا، انتقاداتی به نحوه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها وارد شد از جمله آنکه برخی معتقد بودند تعیین مبلغی نامناسب برای پرداخت به خانوار‌ها به صورت نقدی، مانع از اجرایی شدن بخش‌های دیگر این قانون شده و به این ترتیب، قانون هدفمندی یارانه‌ها صرفا پرداخت نقدی یارانه به خانوار‌های ایرانی است، در حالی که قرار بود منجر به بهبود زیرساخت‌ها در حوزه تولید و سلامت شود.

پرداخت همگانی یارانه نقدی به حدی مورد انتقاد بود که صدای دولتمردان را هم درآورد، به طوری که علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد دولت یازدهم شب پرداخت یارانه نقدی را مصیبت عظمای دولت خواند و پس از آن بیژن زنگنه وزیر نفت، شب پرداخت یارانه‌ها را به عذاب الیم تشبیه کرده بود.

برخی مقامات دولتی هم در پاسخ به انتقاد نمایندگان از این که چرا دولتی‌ها شب پرداخت یارانه را به عذاب الیم یا مصیبت عظمی تشبیه کرده‌اند، گفتند که دولت از این که یارانه به مردم می‌پردازد، ناراحت نیست و خیلی هم خوشحال است اما ناراحتی بابت تامین منابع این یارانه است که با وجود کاهش درآمد دولت، هر ماه به زحمت حدود ۳۲۰۰ میلیارد تومان منابع باید تهیه کند و به یارانه نقدی خانوار اختصاص دهد.

حال که به هفتمین سال از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها رسیده‌ایم، قرار است تغییر و تحولاتی در آن حاصل شود. دولت در لایحه بودجه ۹۷ مقرر کرده که یارانه بیش از ۳۰ میلیون نفر قطع شود که این مسئله انتقاداتی را علیه دولت شکل داده است اما دولت در پاسخ به این انتقادات گفته که حدود ۳۰ میلیون ایرانی جزء اقشار پردرآمدی هستند که تحت پوشش دریافت یارانه‌های نقدی قرار دارند و باید از فهرست دریافت یارانه نقدی حذف شوند.

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره سازوکار قطع یارانه‌ها در سال آینده گفته استدو روش برای شناسایی افراد و پرداخت یارانه وجود دارد، اول آنکه به حساب 80 میلیون نفر سرکشی کنیم که در اینصورت همین دعواهای کنونی پیش می‌آید و نهایتاً 3 تا 4 میلیون نفر حذف شدند. روش دیگر، شناسایی افراد نیازمند بوده که برای این موضوع 3 سازوکار در نظر گرفته شده است.

بر اساس این گفته به احتمال قوی ساز و کار پرداخت یارانه در سال 97 طبق روش شناسایی افراد نیازمند و حذف مابقی آحاد جامعه از لیست یارانه بگیران خواهد بود. بر این اساس عمده افراد نیازمند تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند که ثبت و شناسایی شده اند؛ بخش دیگر افراد شناسایی نشده اما با اطلاعات مشخص در نزد بیمه‌های تامین اجتماعی هستند که این افراد هم به صف افراد یارانه‌بگیر اضافه خواهند شد. گروه سوم افراد نیازمندی هستند که تا کنون شناسایی نشده اند اما به گفته نوبخت می توانند تمایل به دریافت یارانه را به دولت اعلام کنند و وزارت کار پس از بررسی و صحت سنجی، یارانه آنها را نیز به همان مبلغ 45500 تومان پرداخت خواهد کرد.

سرنوشت یارانه‌ها در سال ۹۷ چه خواهد شد؟

با این وجود، آخرین اخبار حاکی از آن است که یارانه ۶ گروه خاص در سال ۹۷ همچنان برقرار می‌ماند. نتیجه آخرین نشست‌ها در سازمان برنامه و بودجه حکایت از آن دارد که در پروسه قطع یارانه‌های فراگیر ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان، سال ۹۷ یارانه کسانی که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی قرار دارند، برقرار مانده و در این پروسه افزایشی را نیز تجربه خواهد کرد.

در عین حال مقرر است یارانه بازنشستگان و مستمری‌بگیرانی که تا سقف دو میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند نیز همچنان برقرار باقی بماند. تصمیمات اتخاذ شده دلالت بر آن دارد که یارانه روستاییان و عشایر و همچنین زنان سرپرست خانوار نیز قطع نشده و همچنان هر ماه از سوی دولت به حسابشان واریز شود. گروه‌های نیازمند تحت پوشش تامین اجتماعی نیز در زمره یارانه بگیران باقی می‌مانند.

کارگران ساختمانی، رانندگان برون شهری، قالیبافان، صیادان و ۲۵۰ هزار نفر طلبه و خادمان مساجد و باربران هم از آنجایی که جزء گروه‌های نیازمند تحت پوشش تامین اجتماعی هستند، مشمول دریافت یارانه خواهند بود.به این ترتیب می‌توان جمعیت هدف تعیین شده برای قطع یارانه‌ها را طبقه متوسط شهری و کسانی دانست که از حقوق و دستمزد ماهانه برخوردار بوده و قادر به اداره زندگی خود هستند.

همان طور که در ابتدای گزارش ذکر شد، لایحه بودجه ۹۷ در حال بررسی در کمیسیون تلفیق و کمیسیون‌های تخصصی مجلس است که علی‌اصغر یوسف‌نژاد سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ درباره بررسی وضعیت یارانه‌ها در نشست این کمیسیون گفته است: در هدفمندی یارانه‌ها دولت پیشنهاد داده بود تا ۳۷ هزار میلیارد تومان را به عنوان منبع در اختیار داشته باشد در شرایطی که سال گذشته این میزان ۴۸ هزار میلیارد تومان بود و این عدد پیشنهادی دولت در کمیسیون تصویب شد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ ادامه داد: دولت پیشنهاد داده بود تا ۲۳ هزار میلیارد یارانه نقدی و غیرنقدی و ۷ هزار میلیارد به منظور کاهش فقر مطلق در خانواده‌های زیر نظر کمیته امداد و بهزیستی اختصاص داده شود.

وی با اشاره به اینکه تعداد یارانه‌بگیران در حال حاضر ۷۶ میلیون نفر است، ادامه داد: طبیعی است که کاهش سقف پیشنهادی دولت از ۴۸ هزار میلیارد تومان به ۳۷ هزار میلیارد تومان تغییراتی را در حوزه جمعیت یارانه بگیران ایجاد کند و موجب قطع یارانه بخشی از یارانه بگیران در سال آینده می‌شود.

وکلای ملت هم نظرات مختلفی درباره پیشنهاد دولت برای حذف بخشی از یارانه‌بگیران دارند که به گفت‌وگو با آن‌ها در این باره پرداختیم:

حاجی‌بابایی: فراکسیون نمایندگان ولایی مخالف حذف ۳۵ میلیون نفر یارانه‌بگیر است

حمیدرضا حاجی بابایی رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی درباره این پیشنهاد دولت اظهار کرد: اعضای فراکسیون نمایندگان ولایی با حذف یارانه ۳۵ میلیون نفر در شرایط فعلی اقتصاد کشور مخالف هستند.

وی ادامه داد: اعتقاد داریم یارانه افرادی که اثبات شود وضعیت مالی مناسبی دارند باید حذف شود، اما اینکه اثبات کنیم کسی که وضعیت مالی مناسبی ندارد و باید به او یارانه تعلق بگیرد، در شأن مردم نیست.

خجسته: مجلس مخالف افزایش قیمت‌ها در بودجه ۹۷ است

امیرخجسته نماینده مردم همدان هم در این باره گفت: برخی از موضوعات مطرح شده در لایحه بودجه ۹۷، چون حذف یارانه برخی از دهک‌های جامعه برای نمایندگان قابل پذیرش نیست چرا که فشار زیادی به مردم وارد می‌کند.

نماینده مردم همدان با تاکید بر اینکه یارانه نقدی همچنان باید به دهک‌های پایین جامعه تعلق گیرد، تصریح کرد: مجلس، موافق افزایش قیمت‌ها نیست و در لایحه بودجه ۹۷ با مواردی که برای مردم مشکل ایجاد کند، مخالفت می‌کند.

انارکی محمدی‌: شناسایی نیازمندان، کلیدی برای حذف یارانه اقشار پردرآمد است

احمد انارکی‌محمدی عضو کمیسیون اقتصادی با اشاره به مکانیسم دولت برای حذف یارانه اقشار پر درآمد در لایحه بودجه سال ۹۷ گفت: دولت قطعا بر اساس داشته‌ها و اطلاعات خود اقدام می‌کند، زیرا امروز دسترسی‌ها و نرم افزار‌ها برای شناسایی افراد بیشتر شده است.

وی با بیان اینکه دولت با شناسایی افراد نیازمند به تبع می‌تواند یارانه اقشار پردرآمد را حذف کند، گفت: بخش زیادی از اقشار پردرآمد را هم می‌توان از اطلاعات فردی شامل گردش حساب، سند ملک، سند خودرو و... شناسایی کرد چرا که به دست آوردن این موارد کاملا مشخص است و نیازی به مجوز نیست.

نماینده مردم رفسنجان با تأکید بر اینکه بر اساس اطلاعات دستگاه‌های حمایتی افراد نیازمند کاملا مشخص هستند، گفت: دولت می‌تواند از همین راه نیازمندان را کاملا شناسایی کرده و با شناسایی آن‌ها یارانه اقشار را پردرآمد را حذف کند.

مفتح:  دولت افراد مستحق را شناسایی و مابقی افراد را حذف می‌کند

محمدمهدی مفتح سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا مکانیسمی برای حذف یارانه اقشار پر درآمد در لایحه بودجه ۹۷ در نظر گرفته شده است، گفت: تاکنون بحث بر سر این بود که اقشار پردرآمد شناسایی و یارانه‌شان حذف شود، اما دولت در بودجه سال ۹۷ روش معکوسی را پیشنهاد کرده است.

مفتح با بیان اینکه دولت اعلام کرده که افراد مستحق دریافت یارانه شناسایی شده و دیگران حذف شوند، بیان کرد: مشمولین کمیته امداد، بهزیستی، ساکنان روستا‌ها، دهستان‌ها، حاشیه شهر‌ها و... که حدود ۴۱ میلیون نفر می‌شوند، شناسایی شده و یارانه افرادی غیر از این گزینه‌ها حذف خواهد شد.

نماینده مردم تویسرکان تصریح کرد: بعضا برخی افراد نیازمند دارای همپوشانی هستند یعنی یک معلول تحت پوشش کمیته امداد در روستا هم زندگی می‌کند که باید این موارد شناسایی و تفکیک شوند.

 سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اینکه دولت مفهومی به عنوان خط مستمری را به عنوان گزینه دوم برای حذف یارانه‌بگیران در نظر گرفته است، گفت: یعنی یک خانواده پنج نفره حداقل ۷۵۰ هزار تومان از طریق مستمری یا یارانه به صورت ماهانه دریافت کنند.

مفتح تأکید کرد: البته پیشنهاد دولت هنوز به صورت کامل بررسی نشده است، ما نمی‌خواهیم افرادی که نیازمند هم نیستند، اما به نحوی تحت فشار‌های زندگی قرار دارند، از لیست یارانه بگیران حذف شوند.

وی اظهار کرد: دولت این مکانیسم را در لایحه بودجه سال ۹۷ پیشنهاد کرده و در صورت تصویب در مجلس می‌تواند انگیزه بیشتری نسبت به تکالیف مجلس در سنوات گذشته داشته باشد.

به این ترتیب باید منتظر ماند و دید سرنوشت یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی که هفت سال از عمرش می‌گذرد در مجلس به کجا می‌رسد و دولت چه سازوکاری را برای شناسایی دهک‌های مختلف جامعه بکار می‌گیرد؟

انتهای پیام/ 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱۲۱
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۲
اولین یارانه45500بود الان هم45500
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۸
سکه 400 تومن بود یارانه 45 تومن حالا سکه 2میلیون وسیصد ولی یارانه 45 تومن حالا یعنی چی ؟
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۷
والا ما هیچ یارانه ای نمی بینیم
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
همه چیز رو گران کردید چرا ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۲
یارانه حق همه مردم است خواهشمندم یارانه ارو قطع نکنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۷
کارمندم با حقوق 2 تومن با 27 سال سابقه کار و فرزند دانشجوی بیکار و یک دانش آموز راهنمائی بنده چگونه در زندگی هزینه کنم همین الان هم والله که باور کنید 6 ما یکبار گوشت میخرم آنهم 2 کیلو گوساله نه گوسفند اگر قرار است یارانه بنده قطع شود چون باید برای پرداخت هزینه های برق ، گاز ،تلفن ،آب و... 100 تومن روی 185 تومن یارانه بگذارم و آنها را پرداخت کنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
من خیلی به یارانه نیاز دارم خواهشا قطع نکنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
.اللهم عجل لولیک الفرج....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
.من زن سرپرست خانوار میشناسم با ۹۰۰ هزار تومان حقوق ماهانه با ۵تا بچه یارانه شو ۳ساله قطع کردن رفته اعتراض زده گفتن چون ی واحد آپارتمان داری به شما تعلق نمیگیره.چرا ؟لطفا بررسی کنید
افروز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
کارگر ساختمانی هستیم و توی شهرستان کوچیک که حتی کار هم نیست زندگی میکنیم . بیمه هامون هم خودمون میریزیم به حساب . به خدا تنها امیدمون برا زندگی همین یارانه است . خودتون قضاوت کنید با سه تا بچه دختر که شیر خوار هم هستن . پول یارانه حداقل یک قوطی شیر خشک و لباس بچه میشه ؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
بنظرم یارانه ها را حذف نکنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
یارانه باید به موازات تورم بالا رود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
بابا ول کنید توروخدا بعد ده سال به اندازه قیمت چند دونه تخم مرغ سود سهام عدالت دادن سهامی که همون ابتدا بک میلیون تومن ارزش قیمت گذاری کردن حالا بعد اینهمه سال!!!! یعنی سالی دوهزار تومان سوددهی داشته؟!!! این یه توهین بزرک است بر مردم این مبلغ حدود بیست وچند تومان را نمیدادن خیلی سنگین بودن
حال این یارانه هم تواین چند سال ثابت مانده ودیگه ارزششو نداره مردم بخاطرش التماس کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
بابا ول کنید توروخدا بعد ده سال به اندازه قیمت چند دونه تخم مرغ سود سهام عدالت دادن سهامی که همون ابتدا بک میلیون تومن ارزش قیمت گذاری کردن حالا بعد اینهمه سال!!!! یعنی سالی دوهزار تومان سوددهی داشته؟!!! این یه توهین بزرک است بر مردم این مبلغ حدود بیست وچند تومان را نمیدادن خیلی سنگین بودن
حال این یارانه هم تواین چند سال ثابت مانده ودیگه ارزششو نداره مردم بخاطرش التماس کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
مدیری که 250 میلیون حقوق میگیره درد مردمو نمیتونه درک کنه
بدبخت
|
Czech Republic
|
۰۱:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
خداکند یک زلزله ۱۰۰۰رشتری بیادیارانه اون وقط دایمی برای همه قطع بشه پدارمردم ازگرنی درامد خجالت هم خوب است برای بعضها
بدبخت
|
Czech Republic
|
۰۱:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
خداکند یک زلزله ۱۰۰۰رشتری بیادیارانه اون وقط دایمی برای همه قطع بشه پدارمردم ازگرنی درامد خجالت هم خوب است برای بعضها
سیاوش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
خیلی از تحت پوششی ها هستن که زندگیشون از خانوادم بهتره خونه دارن ماشین دارن وام دارن جهیزیه دارن ازدواج دارن
ما هم به جرم داشتن تن سالم و پدر باید یارانمون قطع بشه هر ماه به زور اجاره خونه میدم
دولت به این 91هزاری که به ما دو نفر میده چشم دوخته
هر پولی یا چیز خوبی میاد یا مال تحت پوشش کمیته است یا بهزیستی یا فرهنگی یا پزشکا یا نظامیا یا......
فقط ما هستیم که از این ور رونده ازاونور مونده شدیم
كارگران قراردادي شركتهاي شهرساوه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
ماكارگران جزوقشرظعيف جامعه كه زيريك ميليون پايه حقوق ميگيريم وازنيازمندان تامين اجتماعي هستيم وبامشكل عقب افتادگي حقوق شش ماه هستيم وبابدبختي روزگارميگذرانيم چراهيچ كجااسمي ازمابرده نميشود ازمقامات كشوري عاجزانه تقاضا داريم كه يارانه ما راقطع نكنند كه همين الان هم بامشكلات زيادي مواحع هستيم لطفا ما قشر زحمت كش را ياري بفرماييد باتشكروسپاس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
من 30 سال دارم ازدواج کرده ام و بیکارم - اگه یارانه پدرم حذف شود من چگونه سهمم را از او جدا کنم ؟ آنهایی که میخواهند سهمشان را از سرپرستان جدا کنند کجا مراجعه کنند ؟
ناشناس
|
United States
|
۲۳:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
سلام فکرمستاجرهاباشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
کسانی که ازدواج کرده اند چگونه یارانه ها را از پدرها جدا کنند ؟؟؟؟ من کار ندارم و فقط محتاج یارانه ام - در کمیته امداد هم ثبت نام نمیکنم چون پیش همسایه ها و فامیل و دوستان خجالت میکشم .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
به ملت ایران توهین نکنید این ملت بزرگ است . ملت گدا نیست به زور گدائی را به خورد ملت ندهید. خدا را خوش نمی آید. نچاپید این مردم بیچاره را.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
اگر نفری 1000000 نباشد هیچ فایده ای ندارد و همان بهتر که جمع شود.
محمد عباسی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
من راضی ام ماهی 45500 تومان به حساب دولت واریز کنم اما قیمت ها به مثل زمان قبل از یارانه بشه!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
لطفا یارانه رو حذف نکنید

تشکر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
یارانه حق همه مردمه
از اول قرار بود حق همه باشه و بعد از پرداخت یارانه قیمت حاملهای انرژی گرون بشه
لطفا قیمت بنزین رو به همون 100 تومان قبل از پرداخت یارانه برگردونید بعد یارانه رو حذفش کنید
مچکریم
مرتضی
|
Netherlands
|
۲۲:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
آب و برق و گاز را برگردانید به روال قبل یارانه بعد یارانه کل ملت را قطع کنید
حمید
|
Netherlands
|
۲۱:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
من که راننده وانت هستم وبیمه هم نمیکنن ومیگن بودجه نداریم چطور میتوان بفهمن که ماهم نداریم
صابر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
به ما کارمندانی که فقط 2 میلیون در ماه حقوق میگیریم کمک کنید
صابر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
به ما کارمندانی که فقط 2 میلیون در ماه حقوق میگیریم کمک کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
لطفا کسانی یک حقوقی هستند ودیگر افراد خانواده درامدی ندارند قطع نکنید واقعا
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۲۱:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
سلام
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
به هر ایرانی شغل مناسب بدهید اون موقع قیمت بنزین و نان را هم به قیمت سال۸۹ بر گردانید
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
مبلغ يارانه بايد را افزايش کنه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
چرا با وجود ذخایر معادن در کشورما مردم باید در فقر باشند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
خیلی زیاد بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
یارانه من کو
شمراد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
خدایا به امید یارانه ها زنده ام
کارگر ساختمانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
پس کارگران ساختمانی که بیکارن چه بخورن وای برما
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
سلام منم بادوتا بچه ویک همسر معتاد وبه خاطر بچه هایم در این زندگی ماندم وهمسر اصلا سر کارنیست ومن تحت پوشش هیچ ارگانی نیستم چون میگن همسرت زنده است باقطع یارانه واقعا حیرون میشم خداییش فکری بکنید بحال من وامثال من
Mahsa
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
مسئولین باید مردم رو درک کنند
ناشناس
|
United States
|
۱۹:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
تکلیف ماچی میشه حتی باوجودیارانه نمیتونیم گوشت بخوریم
ناشناس
|
United States
|
۱۹:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
تکلیف ماچی میشه حتی باوجودیارانه نمیتونیم گوشت بخوریم
علیرضا اشکانی
|
United Kingdom
|
۱۹:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
باسلام.من کارگر هستم و تحت پوشش هیچ یک از نهادهای حمایتی نیستم وتحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هم نیستم.تکلیف من وخانواده ام چیه؟
علیرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
یارانه افراد ۳۰ الی ۶۰ سال را که در سنین کار هستند، حذف کنید.
علز عباسی
|
Netherlands
|
۱۹:۰۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
چرا چیزی که حق ملت هست باید قطع کنند من سه تا بچه دارم مستاجرم کار گر شرکتم با حقوق یک ملیون تومانی
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۹:۰۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
خدا میدونه
ناشناس
|
United States
|
۱۹:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
یارانه منو قطع نکنید
علی
|
United States
|
۱۹:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
اقای که فرمود یارانه حق همه مردم هست. اجحافی بر طبقه کارگر و بازنشستگان میباشد.
افرادی سراغ دارم اصلا نمیدونن کی واریز میشه و چقدر هست. برعکس کسانی مثل من منتظرن بیست ششم ماه بشه تا با این پول مرحمی بر زخمشان شود. ترا خدا اشتباها یارانه ما بیچارها را قطع نکنین
همایون
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
باسلام من یک بازنشسته هستم ومستجرهمسرم خانه داردوتادخترفوق دیپلم اگریارانهاراقطع کنند زندگیم واقعا فلج میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
نامعلوم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
خواهشا یارانه ما را قطع نکنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
کارگران بخش خصدصی چی میشن.سند خودرو قسطی کارگر و کارمند خریدن قرکشی کنید نقدی هیچکس چیزی نداره همه قسط. اجاره میباشد مخصوصا کارمند وکارگران که واقعا منصفانه نیست قطع کنن.حقوق ناکافیه....
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
یک هفته آخرماه با یارانه میگذرونیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
هر روز دلمون رو می ریزند
تکلیفمون رو نمی دونیم
خدایا خودت بهمون رحم کن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
من سالهاست دارم با سختی زندگی میکنم. دارم تلاش میکنم. سختی هایی که کشیدم رو خیلی ها قادر به تحمل اش نیستن. ولی من دارم تحمل میکنم، به امید اینکه فردا پس فردا برم سر کار و کم کم این سختی ها تموم شه. الان واقعا خیلی از هزینه هام رو دارم با کمک همین یارانه مدیریت میکنم. که اگر حتی ده هزار از این مبلغ کم شه، واقعا دیگه برنامه ام بهم میخوره و مثل این میمونه که فلج شده باشم. مثلا نون رو باید حذف کنم. ولی مگه میشه نون رو حذف کرد؟ میدونم باورتون نمیشه. ولی خیلی ها هستن که زنگی شون مثل من به یه نخ باریک (ولو در حد ده هزار)، بنده. ولی الان دولت گفته میخواد یارانه ها رو قطع کنه و فقط به اعضای کمیته امداد و بهزیستی و بیماران خاص پرداخت کنه و گفته هرکسی که درآمدش خیلی کمه ولی عضو کمیته امداد نیست و میخواد یارانه دریافت کنه باید بره کمیته امداد اسم بنویسه. من عضو کمیته امداد نیستم. چون همیشه با نداری ساختم و دم بر نیاوردم. حاضر هم نیستم برم کمیته امداد اسم بنویسم. چون همیشه با سیلی صورتم رو سرخ نگه داشتم و از اون مهمتر نذاشتم نداری، باعث بشه عزت نفسم از بین بره. خواه مردم میفهمیدن عضو کمیته امداد هستم خواه نمیفهمیدن، حاضر نبودم برم کمیته امداد اسم بنویسم، چون عزت نفس شخصی ام برام مهم بود. و چه چیزی مهم تر از عزت نفس؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
30 میلیون نفر یارانه هایشون قطع میشه ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
من عضو کمیته امداد نیستم پس ما که با همین یارانه هزینه هامون رو مدیریت میکنیم چی؟ چرا هیچ حرفی از ما نمیزنید؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
یارانه حق تمام ملت ایرانه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
یارانه به مصلحت نیست قطع بشه،چون حاملهای انرژی گران شده ،من اگر یارانه نگیرم چرا باید آب و برق و گاز ونفت و بنزین و گازوئیل را بقیمت آزادشده بخرم،یارانه کمک خرج گرانی بوده
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
من سرپرست یک خانواده پر جمعیت و مستاجرم منبع درامدم کمتر از یک میلیون است چگونه هزینه ها را تامین کنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
انهایی که واقعا نیاز ندارند را قطع کنید بجاش یا به انهایی که خیلی نیازمند هستند بدهدد یا اون پول را برای جوانها هزینه کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
سال آینده یارانه ها قطع میشه ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
سال آینده یارانه ها قطع میشه ؟
ناشناس
|
United States
|
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
بنزین۱۰۰تومن شد۱۰۰۰تومن گاز شد متری۳۰۰تومن بلکه بیشتر اب برق گازییل همه .ابونمال صفر .مالیات ۱۰درصد
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
چقدر یارانه واریز میشه ؟
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
بخدا انصا ف فقط همینه که از افراد دارا کم کنی به ندار بدهی
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
بخدا انصا ف فقط همینه که از افراد دارا کم کنی به ندار بدهی
ناشناس
|
United States
|
۱۴:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
خدا کنه قطع نشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
من مستاجرم حتی خانه ای ندارم بابدبختی زندگی میکنیم شوهرم بیکاره شغلی هم نداره کارگری میکنه زمستانها هیچی نداریم حتی برای خوردن کرایه مان هم روی هم انباشته میشه تنها امیدم به این یارانه است خودم مریضم ناراحتی قلبی دارم کلیه هام خرابه فشارخون هم دارم دفترچه سلامت داشتم ولی اونم باطل شد آیا شما بگید چکار کنم امیدم اول خدا بعد به مسئولین است کمکم کنید تشکر
پناهی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
به نام خدا برای کسانی که هیچ گونه درامدی ندارند و برای مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی و روستاییان و عشایر و افراد بی بضاعت دولت باید فکری به حال این خانواده ها بکند
که هر نفری در روز ده هزار تومان درامد داشته باشد وحد اقل یک خانواده چهار نفره در برج یک میون و دویست هزار تومان حقوق داشته باشد در غیر این صورت در سال های اینده با این وضع بیکاری و گرانی مردم دیگر توان ادامه زندگی را ندارند و با مشکلات و گرفتاری های زیادی رو برو می شوند که فقط مگر خدا به داد مردم برسد......
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
یارانه باید بشه نفری100،000تومان
ناشنوا خیلی سخته
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
من و برادرم ناشنوا هستیم 455000 ریال یارانه کم چرا چرا
950000 ریال یارانه بیار بیار
اکبر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
ای خدا چرا اقتصاد ما را درست نمی کنی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
شوهرمن با بیمه تامین اجتماعی زیر یک میلیون حقوق میگیره.انصاف نیست که یارانه این افراد قطع بشه.به بدبختی زندگی میکنیم
بدون نام
|
Germany
|
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
سلام خواهشا یارانه رو قطع نکنین به فکر ما فقیر بیچارها هم باشید که منتظریم هر ماه یارانه رو بریزن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
این یارنه ها که در ازای افزایش قیمت انرژی و نان در سال 1388 بود .
اگر چه همه چیز بعد از اون گران شده و افزایش یارانه نداشته ایم .
پس لطفا حامل های انرژی را به سال قبل برگردانید یارانه نمی خواهیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
من بیکار که هیچ جا اسمم نیست درامدی ندارم چیکار کنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
خانواده هایی که دارای سه فرزند بیکار یا بیشتر هستند یارانه به انها پرداخت شود و یا اینکه یارانه ها قطع شود ولی در ازای هر فرد بیکار در خانواده ماهایانه به ان فرد یارانه پرداخت شه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
قیمت بنزین و حامل انرژی مثل برق و گاز و قیمت بقیه اجناس به ارزانی قبل یارانه برگردانید ، بعدش یارانه تان قطع کنید !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
خدا کنه همه چیز ارزون شه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
خدا کنه همه چیز ارزون شه
ناشناس
|
United States
|
۱۲:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
لطفا به فکر افزایش مبلغ یارانه باشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
خدا کنه یارانه ما قطع نشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
خدا کمک کنه تا قطع نشه
علی
|
United States
|
۱۲:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
خیلی خوبه یارانه پردرامدها را قطع کنن و به نیازمندان بدهند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
افراد معلول اگه حقوق بگیر هم باشند دارای مشکل هستند وهزینه های زیادی دارن یارانه این افراد را خواهشا قطع نکنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
الان چند ساله یارانه همان 45500 هست و قیمت های مواد خوراکی به تبع گرانی حاصل از مواد سوختی گرانتر شدن و مردم سفره های خودشان کوچکتر میکنند تا بتوانند زندگی خودشان ادامه بدن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
توراخدامال هیچ کس راقطع نکنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
توراخدامال هیچ کس راقطع نکنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
اینکه یک کارمند تونسته با پس انداز و وام و هزار جور قرض و قوله خونه بخره ایا باعث میشه اونو جز پردرامدا محسوب شه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
خداکنه یارانه ها افزایش پیدا کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
لطفا نرخ اب و برق و گاز و حاملهای انرژی را افزایش ندهید
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
من یه راننده ام که با یه ماشین ده میلیونی قسطی بطور آزاد دارم به سختی روزی یه خانواده سه نفره رو در میارم نه تحت پوشش کمیته امدادم نه تحت پوشش بهزیستی به دلیل پائین بودن مدل ماشینم هم نمیتونم توی آژانس کار کنم پول خرید تاکسی رو هم ندارم تا بتونم زیرمجموعه تاکسیرانی بشم از چهار سال پیش هم بخاطر افزایش اجاره خانه به پرند نقل مکان کردیم به زحمت دارم حق بیمه اختیاریمونو میدم اونم فقط بخاطر تخفیف هزینه های درمان بیماری نه بخاطر بازنشتگی
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
من یه راننده ام که با یه ماشین ده میلیونی قسطی بطور آزاد دارم به سختی روزی یه خانواده سه نفره رو در میارم نه تحت پوشش کمیته امدادم نه تحت پوشش بهزیستی به دلیل پائین بودن مدل ماشینم هم نمیتونم توی آژانس کار کنم پول خرید تاکسی رو هم ندارم تا بتونم زیرمجموعه تاکسیرانی بشم از چهار سال پیش هم بخاطر افزایش اجاره خانه به پرند نقل مکان کردیم به زحمت دارم حق بیمه اختیاریمونو میدم اونم فقط بخاطر تخفیف هزینه های درمان بیماری نه بخاطر بازنشتگی
محمد رضا
|
United States
|
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
ما که زیر ۱میلیون داریم چی میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
چه کسانی مشمول دریافت یارانه هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
خواهشا یارانه ها را قطع نکنید
ناشناس
|
United States
|
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
ما که حقوق 900000 هزار تومانی میگیریم چکار کنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
لطفا حامل های انرژی را افزایش ندهید
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر