توقف عملیات عمرانی طرح تونل خزندگان در کاشان

طرح تونل خزندگان در کاشان با رای اعضای شورای این شهر و تصمیم شهردار به علت مشکلات فنی ،عملیات عمرانی آن متوقف و برای رفع خطرات آتی این مکان پر می شود.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،رئیس شورای شهر کاشان در نشست رسمی شورا اظهار داشت: یک پروژه بدون کار کارشناسی و مطالعات گردشگری و عدم داشتن قرارداد انجام شده است ولی الان مجموعه شورای شهر و شهرداری باید درباره عملکرد این پروژه جوابگو باشند.

علی رسول زاده،افزود: الان مباحثی درباره این پروژه مطرح است که چرا بدون هیچ نظارتی از جانب مدیران رده بالای شهرداری، سرمایه گذار توانسته یک تونل 95 متری را در زیر بلوار بدون استحکام بخشی ایجاد کند که نگرانی هایی به وجود بیاورد.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر پیمانکار توقعات و خواسته هایی مبنی بر هزینه کردی با مبالغ میلیاردی در این پروژه دارد گفت : براساس نظرات کارشناسی در این زمینه و با توجه به مسوولیت شهرداری و شورا تونل باید پر شود و فقط قسمت های ورودی آن برای بهره برداری مورد استفاده قرار گیرد.

پروژه‌ای بدون طراحی و نقشه و قرارداد 

نایب رئیس شورای شهر ورئیس کمیسیون فنی و عمران شورا نیز با اشاره به اینکه این پروژه مجموعه مدیریت شهری را در وضعیت سختی قرار داده است گفت : این پروژه از ابتدا بدون انتخاب مشاور طراحی، نقشه اجرایی و انعقاد قرارداد بوده و عملیات استحکام بخشی تونل نیز به صورت فنی اجرا نشده است.

حسینعلی وکیلافزود: چهار روز به پایان مدیریت شهردار سابق چند نفر از مدیران شهرداری که مسئولیت قانونی نداشته اند صورتجلسه ای می نویسند که کار را تحویل بگیرند و طبق فهرست سال 96 پول پیمانکار را بدهند که این موضوع مساله را پیچیده تر کرده است.

وی، تصریح کرد:درباره این پروژه هر تصمیمی که گرفته شود باید به گونه ای باشد که در صورت طرح ادعای حقوقی بتوان به خوبی از حقوق شهرداری و مردم دفاع کرد.

وکیل، تقویت مدیریت شهری از نظر حقوقی را تاکید کرد وگفت : اجرای این پروژه نیازمند تدبیری است که شهرداری و مردم متضرر نشوند تا با بررسی مستندات دقیق و فنی این پروژه وضعیت این تونل نیز توسط دادستان و نظام مهندسی بازدید شود.

توقف پروژه با نگاه عقلایی و کارشناسی باشد نه نظرات شخصی 

 عضو کمیسیون فنی و عمران شورا در ادامه با بیان اینکه یک پروژه عمرانی عامل تحریک درآمدی است گفت: الان مجموعه شهر باید یک نگاه عقلایی برای این پروژه داشته باشند وبدون امیال نفسانی و نظرات شخصی به آن توجه کرده و برای بهبود مشکلات آن اقدام کنند.

سید مهدی ناظم رضوی،باتاکید بر اینکه در مورد خاک شناسی کاشان با کمبود اطلاعات مواجه هستیم و درباره زمین لرزه ها نیز مطالعه نشده است گفت :بر این اساس باید یک مشاور متخصص و ذیصلاح برای بررسی تونل انتخاب کرده تا بتواند مطالعات لازم را درباره هزینه های استحکام بخشی یا پر کردن تونل را انجام دهد.

وی با اشاره به اینکه تونل می تواند به عنوان یک زیرگذر برای اتوبان محسوب شود، خاطرنشان کرد:پرکردن تونل کار سخت و هزینه بری است و باید تمهیدات لازم را در هنگام تصمیم گیری در نظر گرفته و میزان هزینه های پرشدن تونل یا استحکام بخشی آن بررسی شود.

تصمیم گیری درباره تونل نیازمند بررسی تمام جوانب است

رئیس کمیسیون اقتصادی، برنامه و بودجه شورا گفت: برای تصمیم گیری درباره این تونل باید تمام جوانب بررسی شود و با توجه به نقطه نظرات کارشناسان خبره نسبت به سازه و مکانیک خاک الان حفظ مجموعه یک بحث اجتماعی خواهد داشت.

علیرضا پورعسگری،خاطرنشانکرد: تمام مسائل درباره چگونگی اجرای این پروژه مطرح شده و در هنگام تصمیم گیری باید تمام جوانب در نظر گرفته شود که پیمانکار به دنبال شکایت نباشد و حتی از منظر ابعاد حقوقی درباره اقداماتش پاسخگو باشد

 حفر 95 متر تونل بدون نظر شورای ترافیک و پلیس 

عضوکمیسیون فنی و عمران شورا،گفت: با بیان اینکه هرچند سرمایه گذار قراردادی ندارد ولی اجرای آن دستور شهرداری دوره قبل است، افزود:سرمایه گذار چگونه توانسته 95 متر عرض تونل را ایجاد کند بدون اینکه پلیس راه یا شورای ترافیک نظر بدهد.

علی هاشمی طاهری، افزود: نظرات درباره این پروژه کامل نیست ولی اگر این تونل از لحاظ فنی اصلاح شود یک جاذبه گردشگری برای شهر خواهد بود که باید هزینه اصلاحات فنی یا پرکردن آن از قبل تصمیم گیری برآورد شود.

 وی تصریح کرد: الان شورا و شهرداری مسوولیت درباره این پروژه ندارد و خود سرمایه گذار باید پاسخگو باشد و این موضوع روشن شود کارهایی که براساس قرارداد متری سه میلیون و 500 هزار تومان باید انجام می داده چه بوده است.

علیرضا مفرح، رئیس کمیسیون خدمات شهری شورا  نیز اظهار داشت:پروژه تونل خزندگان با هدف توسعه گردشگری ایجاد شده است ولی باید به دور از نگاه حاشیه های درباره آن تصمیم گیری کرده و نگرانی های موجود را برطرف نمود.

سعید ابریشمی راد، شهردار کاشان نیز در این جلسه گفت: ضرورتی برای ادامه عملیات عمرانی تونل خزندگان بلوار امام رضا (ع) نیست زیرا اقداماتش خارج از چارچوب فنی است والان بخشی از سقف تونل به دلیل وجود  فضای سبز فروریخته است.

وی تصریح کرد: درباره تصمیم گیری درباره این تونل ما خیلی تعلل کردیم زیرا سرمایه گذار با وجود برگزاری جلسات و مطرح کردن شروطی برای ادامه فعالیت در نهایت اذعان داشت که امکان ادامه کار را در این پروژه ندارد.

شهردار کاشان افزود: اسناد و مدارک موجود حاکی از عدم تایید این پروژه توسط مدیران وقت شهرداری دوره قبل است و امروز هم کسی نمی تواند آن را تایید کند

ابریشمی راد با بیان اینکه هزینه پرکردن تونل از هزینه های اصلاحات فنی آن کمتر است، افزود: امکان ایجاد یک زیرگذر نیز در این قسمت میسر نیست زیرا تبعات اجتماعی دارد و از نظر اقتصادی توجیه پذیر نمی باشد.

شهردار کاشان تصریح کرد: اگر مسوولیت با من است من کار را تایید نمی کنم و هیچ مسوولتی برای کاری که غیرفنی و بدون قرارداد انجام شده است را نمی پذیرم و یک ریال هم برای آن پرداخت نمی کنم

ابریشمی راد خاطرنشان کرد: نمی شود درباره پروژه تونل خزندگان با تعارف صحبت کرد پس من این تونل را پر کرده وهزینه ها را از مطالبات احتمالی پیمانکار کسر می کنم مگر اینکه شورا یک تکلیف دیگری برای من تعیین کند.

 

انتهای پیام/م

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر