استوار مطرح کرد؛

فرمول به دست آوردن اضافه وزن/ ۶۰ درصد ایرانیان چاق هستند

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت فرمول به دست آوردن اضافه وزن و چاقی را تشریح کرد.

فرمول به دست آوردن اضافه وزن و چاقی/ 60 درصد ایرانیان دچار اضافه وزن هستندبه گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛  افشین استوار  مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت اظهار کرد: چاقی به عنوان یک بیماری ناشی از فعالیت فیزیکی کم و تغذیه نامناسب است و به عنوان یک عامل خطر در بیماری های غیرواگیر همچون قلبی و عروقی، اسکلتی و عضلانی، دیابت، فشار خون، انواع سرطان ها و سکته های قلبی و مغزی اثرگذار است.

وی بیان کرد: از نظر پزشکی فرد چاق به کسی می گویند که وزنش برای قد او زیاد باشد، شاخص نمایه توده بدنی (BMI ) تعیین می کند که فرد چاق است یا خیر؟.

دو سوم جمعیت کشور چاق هستند

وی ادامه داد: این نمایه از طریق تقسیم وزن به مجذور قد به متر بدست می آید، اگر این شاخص بین 18 تا 25 بود وزن فرد طبیعی است. اگر بین 25 تا 30 بود فرد دارای اضافه وزن است و اگر بالاتر از 30 بود فرد چاق محسوب می شود.

استوار با اشاره به اینکه 60 درصد جمعیت بزرگسال کشور دچار اضافه وزن هستند، گفت: به طور کلی دو سوم جمعیت کشور اضافه وزن یا چاقی دارند.

وی خاطرنشان کرد: شیوع چاقی در زن ها 2 برابر مردان است؛ یعنی از هر سه زن ایرانی یک نفر چاق و از هر 6 مرد ایرانی یک نفر چاق است.

گفتنی است؛ بسیج ملی تغذیه سالم امسال با "شعار چاقی یا سلامتی انتخاب با شماست" از 15 دی آغاز و تا 30 دی ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/

برچسب ها: اخبار سلامت ، چاقی
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Germany
ناشناس
۰۰:۰۳ ۲۲ دی ۱۳۹۶
وزن به سن و سال افراد هم بستگی دارد
افراد جوان استخوانهای سبک تری دارند و افراد میانسال و نیز مسن، تراکم استخوانی و وزنشان با یک جوان متفاوت است
آخرین اخبار