کد خبر: ۶۳۹۶۹۷۰
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۰

هنرمند شیرازی موفق شد عنوان جوانترین دارنده نشان درجه هنری در کشور را از آن خود کند.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز؛ مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: برای نخستین بار در کشور، یوسف اطمینان با ۲۸ سال سن موفق شد نشان درجه دو هنری (معادل کارشناسی ارشد) را از شورای ارزشیابی هنرمندان کشور برای خاتم شیراز به ارمغان بیاورد.

وی ادامه داد: این هنرمند جوان خاتم سازی را در کنار پدر خود که از خاتم سازان به نام کشور و دارنده نشان درجه یک هنری (معادل دکتری) است، فرا گرفت و طی ۲۴ سال همه فنون و سبک‌های خاتم اصیل شیرازی را آموخته و به کار بسته است.

امیری اظهار داشت: این خاتم ساز جوان شیرازی در سال‌های اخیر در کنار استاد غلامعلی اطمینان با پرپایی کلاس‌های آموزشی وتربیت شاگردانی متخصص سهم بزرگی در احیای خاتم اصیل شیراز داشته است.

وی گفت: همچنین برای نخستین بار در کشور شورای ارزشیابی هنرمندان به ۹ نفر از شاگردان کارگاه خاتم سازی مستقر در ارگ کریم خان شیراز، نشان درجه سه هنری (معادل کارشناسی) اعطا کرد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس تصریح کرد: این افراد از بانوان و تحصیل کردگان رشته‌های صنایع دستی هستند و هشت سال است که به سرپرستی استاد غلامعلی اطمینان دوره‌ های آموزشی خاتم شیراز را با هدف احیای این هنر آغاز کرده اند.

خاتم سازی شیراز بیش از هزار سال سابقه دارد و هنری است که هنرمند صنعتگر با بهره گیری از ذوق، سلیقه و علم نقوش هندسی و با استفاده از چوب، استخوان و فلز به خلق لایه‌های زیبایی می‌پردازد که زینت بخش سطوح بسیاری از اشیاء می‌شود.
انتهای پیام/ر

هنرمند جوان خاتم سازشیراز عنوان جوانترین دارنده نشان درجه هنری کشور را از آن خود کرد

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر