کد خبر: ۶۴۲۲۵۹۷
گروه : گلستان » گرگان
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۸

مدیر کل مشارکت‌های مدنی قوه قضائیه از تدوین ۱۵ برنامه ملی برای افزایش مشارکت مردم در پیشگیری از وقوع جرم خبر داد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان  از گرگان؛ رفاهی مدیر کل مشارکت‌های مدنی قوه قضائیه امروز در همایش هدایت راهبردی و سازماندهی دیده بانان پیشگیری در گلستان گفت: این برنامه‌ها به معاونت‌های اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم سراسر کشور برای اجرا در سال ۹۷ ابلاغ شده است.

سید علی اصغر رفاهی افزود: مهم‌ترین این طرح‌ها که سال آینده به صورت جدی در دستور کار قوه قضاییه قرار دارد طرح دیده بانان پیشگیری است.

رفاهی افزود: در قالب این طرح افراد با مراجعه به سامانه جامع اطلاعات مردمی (سجام) برای مشارکت در کاهش آسیب‌های اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم ثبت نام می‌کنند.

به گفته رفاهی، این افراد پس از ثبت نام در این سامانه گزینش می‌شوند و آموزش می‌بینند تا آسیب‌ها، جرائم و بزه کاری‌های موجود در محل زندگی خود را که از چشم قانون دور مانده است شناسایی و در سامانه پیشگیری ثبت کنند.

وی افزود: گزارش‌های این افراد پس از ثبت، بررسی و در صورت نیاز برای انجام اقدامات قضایی، انتظامی یا پیشگیرانه به دستگاه‌های مربوطه فرستاده می‌شود.

مدیر کل مشارکت‌های مدنی قوه قضائیه گفت: هم اکنون ۲۳ هزار نفر به عنوان دیده بان پیشگیری در کشور فعالیت می‌کنند و رفاه، توانمند سازی سازمان‌های مردم نهاد، تشکیل و راه اندازی بنیاد صیانت از خانواده، توانمند سازی دهیاران، اعضای شورا‌های شهر و روستا و استفاده از ظرفیت مساجد از دیگر برنامه‌های این معاونت در راستای افزایش مشارکت‌های مردمی در زمینه پیشگیری از وقوع جرم است.

هاشمیان رئیس کل دادگستری گلستان هم در این همایش گفت: تجربه نشان داده است هر جا مردم پای کار بیایند موفقیت هم حاصل می‌شود و با استفاده از همین تجربه سال گذشته دادگستری گلستان بستری را فراهم کرد که در قالب آن اقوام مختلف برای پیشگیری از وقوع جرم به کمک دستگاه قضایی آمدند و نتیجه‌ آن کاهش ۲۰ هزار پرونده در سال گذشته بود.

هاشمیان با بیان این که ۳۶۰ دیده بان پیشگیری در گلستان فعالیت می‌کنند افزود: در این طرح به دنبال استفاده از ظرفیت‌های مردمی و حساس کردن جامعه نسبت به موضوع پیشگیری از وقوع جرم هستیم.

وی تاکید کرد: این افراد حق برخورد با مردم را ندارند و کارشان فقط گزارش دهی است.
 
 
انتهای پیام/ن
 
 
 

پیشگیری از وقوع جرم با مشارکت مردم

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر