کد خبر: ۶۴۳۱۷۹۵
گروه : کردستان » سنندج
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۶

دستاوردهای انقلاب اسلامی در زمینه خدمات بهداشتی و درمانی تا قلب روستاهای دور افتاده کشیده شده است.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سنندج ، با بررسی دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی ایران در طول چهار دهه گذشته به این واقعیت پی خواهیم برد که عرصه روستایی کشور با جهش و پیشرفت خیره کننده ای همراه بوده است.

بهداشت و سلامت جامعه همواره یکی از بنیادی ترین مباحث مهم اقتصادی و اجتماعی موثر در توسعه کشورها محسوب می شود. منظور از سلامت و بهداشت در حقیقت تامین سلامت جسمی و روانی و عمومی افراد جامعه است.

پیش از انقلاب اسلامی وضعیت بهداشتی و درمانی در روستاهای ایران با چالش های عمده ای روبرو بود.

با پیروزی انقلاب نهادینه شدن جایگاه سلامت و بهداشت در قانون اساسی و محوریت قرار گرفتن ارائه ی خدمات بهداشت و درمانی به مناطق شهری و روستایی محروم و دور افتاده با هدف تحقق عدالت اجتماعی، در بخش نظام بهداشت و درمان تحولی بزرگ رخ داد که ویژگی اصلی این تحول پویایی مستمر و تکامل غیر منقطع است. در بخش بهداشت و سلامت عمومی نیز  رشد و پیشرفت و تحول زیرساخت ها آنچنان پررنگ بوده که امروزه شاهد فعالیت مراکزبهداشتی و درمانی در اکثر حوزه ها هستیم و در دورافتاده ترین مناطق روستایی نیز مکان هایی برای ارائه خدمات درمانی ضروری راه اندازی شده است.

در استان کردستان به دلیل شرایط توپوگرافی منطقه و کوهستانی بودن آن دسترسی به امکانات بهداشتی و درمانی و رفاهی  تا حدودی با مشکل  است اما توجه ویژه دولت به بهداشت و سلامت روستاییان موجب شده تا ایجاد امکانات و زیرساخت های لازم در این حوزه به درستی صورت گیرد.

دستاوردهای انقلاب در قلب روستاهای دور افتاده

فعالیت 619 خانه بهداشت در روستاهای کردستان

بیدارپور معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان در گفتگو با  خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سنندج  گفت: قبل از انقلاب اسلامی دولت توجه ویژه به بحث توسعه روستاها نداشت و بخش درمانی هم از این امر مستثنی نبود.

وی ادامه داد: در آن زمان در مناطق روستایی تنها 22 خانه بهداشت و 22 درمانگاه روستایی فعال بود.

بیدار پور با بیان اینکه خدمات خانه های بهداشت تا دل روستاهای دور افتاده کشیده شده است، بیان کرد: توجه نظام جمهوری اسلامی به بحث توسعه روستایی به شکل گسترده تری انجام گرفت و در حال حاضر 619 خانه بهداشت و 73 مرکز خدمات جامع سلامت در مناطق روستایی کردستان فعال است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان تصریح کرد: بر اساس ضوابط  باید  624خانه بهداشت برای کلیه روستاهای استان فعال شود که تعداد 619 خانه بهداشت در کردستان فعال است و آن 5 مورد هم صرفا به دلیل  خالی بودن از سکنه فعال نشده است در نتیجه کلیه مناطق روستایی استان تحت پوشش خانه های بهداشت است.

وی با اشاره به خدمات ارائه شده در خانه های بهداشت استان در روستاها، گفت: خدمات کودکان، واکسیناسیون، دادن مکمل های دارویی، آموزش تغذیه، کنترل بیماری های واگیر، پایش رشد، ارجاع بیماران به پزشک، دادن داروهای مورد نیاز خدمات مادران(باروری سالم و مراقبت مادران باردار) خدماتبه  سایر گروه های سنی اعم از نوجوانان و جوانان، از جمله خدمات ارائه شده در روستاها است.

بیدار پور ادامه داد: خدمات ارائه شده به میانسالان وسالمندان(غربالگری بیماری های غیر واگیر مانند فشارخون، دیابت، بیماری های روان، سرطان) آموزش بهداشت، کنترل عوامل خطر بهداشت محیط(کنترل آب ومواد غذایی) مراقبت های دهان و دندان، کنترل عوامل خطر مربوط به کشاورزان وکارگاه های خانگی نیز از دیگر خدمات است.

وی با بیان اینکه به روستایی که خانه بهداشت در آن موجود است روستای اصلی وبه بقیه روستاها قمر می گویند، تصریح کرد: حدودا 1970 روستا در استان وجود دارد که کلیه روستاها تحت پوشش هستند، البته هر خانه بهداشت جمعیت حدود 1000 نفر را که در یک یا چند روستای مجاور ساکن هستند را تحت نظر دارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان در رابطه با تعداد بهورزهای فعال در این مراکز اظهار داشت: در حال حاضر یک هزار و 316 نفر در مراکز درمانی روستاها مشغول به فعالیت هستند.

دستاوردهای انقلاب در قلب روستاهای دور افتاده

سید محی الدین سجادی مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیز در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سنندج ، گفت: بکارگیری بهورز در روستاهای دارای خانه بهداشت در کشور که تعداد آن در استان کردستان بیش از 600خانه بهداشت است، به عنوان یک اقدام اساسی در تامین خدمات بهداشتی بشمار می رود که زیر ساخت بسیار ارزشمندی در شناسایی و کنترل و درمان بیماری های عفونی و .. است.

 وی بیان کرد: بهورزان مستقر در روستاها ضمن این که آمار کاملی از ساکنین روستاها دارند ، به وضعیت بیماری ها، وضعیت باروری و سلامت، بهداشت آب و مواد غذایی و...اشراف کامل دارند.

سجادی اظهار داشت: خدمات بهداشتی عبارتند از مجموع فعالیت های بهم پیوسته که به منظور رسیدن به یک هدف مشخص از قبل بطور هوشمندانه با توجه به شرایط طراحی شده است.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان افزود: واکسیناسیون در مقابل بیماری های عفونی، افزایش سطح آگاهی افراد، مراقبت های بارداری و .. از اهداف دیگر خدمات بهداشتی  است.

وی تصریح کرد: اهمیت موضوع شروع فعالیت های خدمات سلامت در روستاها و در خانه های بهداشتی، درمانی و طراحی سیستم مراقبت های اولیه تجربه ای موفق در کشورمان است که در بسیاری از کشورهای موفق آن را تایید و از آن الگو برداری کرده است.

مدیرروابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان خاطر نشان کرد: این امر باعث افزایش ارتقای شاخص های سلامتی از جمله استان کردستان شده  است و کاهش مرگ و میر کودکان زیر یک  و زیر 5 سال و کاهش چشمگیر مرگ مادران باردار و... از نتایج آن است.

دستاوردهای انقلاب در قلب روستاهای دور افتاده

سلامت  روستاها گامی موثر در توسعه اقتصادی جامعه 

توسعه روستاها نه تنها یک بحث حاشیه ای و ساده نیست بلکه بسیار مهم و حیاتی  است و توسعه پایدار ملی هر کشوری نیازمند توسعه روستاها و توجه به  روستاییان است.

 شناخت دقیق مسائل مربوط به روستاه های ایران از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا ریشه  بسیاری از مشکلات و مسائل عقب ماندگی مثل فقر گسترده، نابرابری در حال رشد، رشد سریع جمعیت و بیکاری فزاینده در مناطق روستایی قرار دارد.

در بسیاری از کشورها، توسعه روستایی به مثابه راهبردی با اهمیت برای تامین نیازهای اساسی و توزیع بهینه منافع ناشی از توسعه ملی تلقی شده و بدین منظور با شیوه های متعدد الگوهای متنوعی برای توسعه روستایی تجزیه شده که یکی از این مباحث توجه به بحث سلامت و بهداشت روستاییان بوده است چراکه بی شک سلامت بهداشتی و روانی هر محیطی می تواند تاثیر بسزایی بر سایرمباحث توسعه ای باشد.

نظام جمهوری اسلامی ایران هم به درستی این موضوع را دریافته و توجه به نیازهای بهداشتی و درمانی را در طول 40 ساله انقلاب از جمله مسائل راهبردی خویش تلقی کرده است و توانسته دستاوردهای خوبی در این زمینه برای توسعه زیرساخت های کشور کسب کند.

گزارش: دلنیا محمودی

انتهای پیام/  د م

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر