کد خبر: ۶۴۳۵۹۱۷
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۷
رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی مطرح کرد:

عباسی گفت: بیش از ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان خط اعتباری به تامین ماشین آلات جدید کشاورزی اختصاص یافته است.

5 هزار و 500میلیارد تومان خط اعتباری به تامین ماشین آلات اختصاص یافتبه گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، کامبیز عباسی، رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در نشست خبری که صبح امروز در وزارت جهاد کشاورزی برگزارشد، با اشاره به اینکه مکانیزاسیون در مدیریت ماشین و کاربری تکنولوژی در فرآیند بهره برداری از زمین تاثیر بسزایی دارد، اظهار کرد: دولت یازدهم و دوازدهم فرصت بسیار مناسبی را در اختیار مکانیزاسیون قرار داد، به طوریکه در این ایام بیش از 5 هزار و 500 میلیارد تومان خط اعتباری به تامین ماشین آلات جدید کشاورزی اختصاص یافت.

وی افزود: با توجه به توسعه مکانیزاسیون در همه بخش های زراعی، باغی، در اسفند ماه امسال دومین نمایشگاه بین المللی کشاورزی در محل دائمی نمایشگاه های تهران برگزار می شود.

به گفته عباسی تاکنون 150 شرکت ایرانی و خارجی حضور خود در این نمایشگاه را اعلام کردند.

این مقام مسئول افزود: مکانیزاسیون در انجام به موقع عملیات کشاورزی، تولید پایدار ، افزایش بهره وری در هکتار و مدیریت سایر نهاده ها تاثیر بسزایی دارد.

وی ادامه داد: با روی کار آمدن دولت یازدهم از نیمه سال 92، خطوط اعتباری مکانیزاسیون برای اولین بار با تکیه بر تسهیلات بانکی بدون هیچ گونه بار مالی بر دوش دولت راه اندازی شد، به طوریکه سال 92 خط اعتباری 750 میلیارد تومان، سال 93، 800میلیارد تومان، سال 94؛ هزار میلیارد، سال95، هزار و 200 و در سال 96، هزار و 500میلیارد تومان راه اندازی شد که 20درصد آن آورده کشاورز و مابقی تسهیلات بانکی است.

عباسی با اشاره به اینکه مکانیزاسیون در اراضی شالیزاری با روند روبه رشدی همراه بوده است، بیان کرد: قبل از روی کار آمدن دولت یازدهم کمتر از 70 تا 80 هزار هکتار سطح مکانیزه برنج داشتیم، در حالیکه هم اکنون 499 هزار هکتار اراضی شالیزاری مکانیزه هستند، به طوریکه با کمباین ویژه برنج برداشت می شود.

به گفته وی؛ در هر هکتار اراضی شالیزاری سرمایه گذاری بالغ بر 1.5میلیون تومان برای مکانیزاسیون صورت گرفته است.

رییس توسعه مکانیزاسیون طی سال های اخیر 5هزار و 600 دستگاه کمباین به شالیزارهای کشور ورود یافته است.

وی کشاورزی حفاظتی را یکی از اتفاقات بزرگ در حوزه مکانیزاسیون دانست و افزود: هم اکنون سطح کشاورزی حفاظتی 1.7میلیون هکتار است که این امر در صرفه جویی55 تا 60لیتر گازوئیل و تغییر رفتار با خاک تاثیر بسزایی داشته است.

عباسی از نوسازی 35 درصد ناوگان ماشینی در سال های اخیر خبر داد و گفت: براساس برآورد اولیه، در دولت یازدهم و دوازدهم ماهانه 100 تا 150 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری پیوسته در حوزه مکانیزاسیون اتفاق افتاد، در حالیکه در گذشته در بهترین شرایط سالیانه 150تا 200میلیارد تومان سرمایه گذاری داشتیم.

وی با اشاره به اینکه کارخانه‌های کمباین سازی در گذشته با رکود مواجه بودند، بیان کرد: از ابتدای سال 96، 600دستگاه کمباین به فروش رسیده است، درحالیکه قبل از روی کارآمدن دولت یازدهم،کارخانه کمباین سازی اراک توان فروش 50کمباین نیز نداشت.

 ورود 12هزار دستگاه بذر کار غلات به بخش

این مقام مسئول با اشاره به اینکه 8.2 میلیون هکتار کشت گندم و جو آبی  داریم، افزود: طی سال های اخیر بیش از 12 هزار دستگاه بذر کار ویژه غلات وارد مزارع شد، که به این منظور 2/2 میلیون هکتار به سطح کشت مکانیزه گندم، افزوده شد.

به گفته وی؛ مجموع 5 هزار و 500 میلیارد تومان سرمایه گذاری با تکیه 95 درصدی بر صنعت داخل است که این امر مصداق اقتصاد مقاومتی و توفیقات بزرگ در کشور به شمار می رود.

رئیس توسعه مرکز مکانیزاسیون از ارتقای جایگاه صنعت ماشین آلات خبر داد و گفت: پس از چند دهه ضریب مکانیزاسیون به 1.61اسب بخار در هکتار رسیده که در نظر داریم این عدد را به 2.1 اسب بخار افزایش دهیم.

وی از نوسازی ماشین های فرسوده با عمر بالای 13 سال خبر داد و گفت: سالیانه 14 هزار دستگاه کمباین و تراکتور جدید، جایگزین ماشین های فرسوده با عمر بالای 13 تا 25 سال خواهند شد که این نوسازی از صرفه جویی سوخت ماشین های فرسوده تحقق می یابد.

به گفته وی؛ در برنامه ششم توسعه 70 هزار دستگاه جایگزین خواهند شد که 20 درصد آن مشوق دولت، 10 درصد آورده کشاورزان و مابقی تسهیلات بانکی با نرخ 15 درصد به کشاورزان است.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون در بخش پایانی سخنان از پرداخت 2 هزار میلیارد تومان تسهیلات به کشاورزان خبر داد و گقت: در سال 97، در کنار خط اعتباری مکانیزاسیون بسته اعتباری جدید با نرخ سود بانکی 4،6 و 10 درصد به فناوری نوین، ادوات و تجهیزات اختصاص می‌یابد که هزار و 200 میلیارد تومان از حوزه بانک کشاورزی و مابقی از محل اشتغال و توسعه روستاها است.

دومین نمایشگاه تخصصی کشاورزی در اسفند برگزار می شود

در ادامه این نشست صدرزاده مدیر پروژه های نمایشگاهی گفت: دومین نمایشگاه ماشین آلات کشاورزی تهران از پنجم اسفند به مدت 4 روز در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار خواهد شد.

به گفته وی؛ فعالان ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی، سیستم های نوین آبیاری، نهاده‌های کشاورزی، سیستم‌های گلخانه‌ای ، خدمات فنی برای حضور در این نمایشگاه ثبت نام کردند.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر