کد خبر: ۶۴۳۷۵۹۷
گروه : اقتصادی » مسكن
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۶
۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۶
کد خبر : ۶۴۳۷۵۹۷
معاون وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد؛

مظاهریان گفت: تا سال 1405، 9 میلیون واحد مسکونی در کشور باید ساخته شود و ما برای سال آینده جهش قیمتی را پیش بینی نمی‌کنیم.

ساخت 9 میلیون واحد مسکونی تا افق 1405/ جهش قیمتی در بازار مسکن وجود نداردبه گزارش خبرنگار مسکن گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، حامد مظاهریان معاون وزیر راه و شهرسازی در اجلاس سراسری انبوه‌سازان ایران با بیان اینکه اصلاح قانون پیش‌فروش آپارتمان در وضعیت مطلوبی قرار دارد متن پیش‌بینی قانون پیش فروش آپارتمان با توافق حداکثری انبوه‌سازان دولت و مجلس در حال پیگیری است.

وی با بیان اینکه 24 میلیون خانوار در کشور وجود دارد، افزود: تعداد خانه‌های خالی از سکنه در کشور هم اکنون 2 میلیون و 600 هزار واحد است و تعداد خانه‌های دوم نیز 2 میلیون واحد است.

وی با بیان اینکه تعداد موجودی مسکن و تعداد خانوار اگر با هم جمع ببندیم به ازای 24 میلیون خانوار 27 میلیون واحد مسکونی وجود دارد و این نشان می‌دهد که تولید مسکن به اندازه کافی است.

وی با بیان اینکه در صورتی که آمار واحدهای خالی از سکنه در این آمارها محسوب نشود نشان می دهد که واحدهای مسکونی مطابق الگوی مصرف ساخته نشده و تنها برای سفته‌بازی ایجاد شده است.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه به ازای هر صد خانه 104 خانوار وجود دارد، گفت: این آمارها نشان می دهد توازن بالقوه‌ای در بازار وجود دارد زیرا که این آمار در قبل از انقلاب به ازای هر صد خانه 126 خانوار وجود داشت.

وی تاکید کرد: برآوردها نشان می‌دهد که در سال 1405 تعداد خانوارها از 24 میلیون به 29 میلیون افزایش یابد و درصد جمعیت شهری در آن سال به 79 درصد خواهد رسید در نتیجه شهرها مشکل آینده ما محسوب می‌شود.

مظاهریان با بیان اینکه 5 میلیون خانوار و خانواده جدید تا سال 1405 تشکیل می‌شود و نیمی از دو میلیون و 600 واحد مسکن خالی از سکنه نیز وارد بازار می‌شود در نتیجه با رشد اقتصادی پیش‌بینی شده و افزایش قدرت خانوار این امکان نیز فراهم می‌شود که نیمی از واحدهای لوکس ساخته شده که به فروش نرفته وارد بازار شود.

وی تاکید کرد: تا سال 1405، در بافت‌های فرسوده، 9 میلیون واحد مسکونی در کشور باید نوسازی و احیا می‌شود.

معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در دولت های قبل برای انبوه‌سازان اتفاقات بدی رخ داد، گفت: در آن دوران انبوه‌سازان به پیمانکاران تبدیل شدند و برای آنکه بتوانیم آنها را وارد عرصه ساخت و ساز کنیم باید شرایطی را محیا کنیم.

وی افزود: ما روی سرمایه‌گذاری خارجی در بخش ساخت و ساز نمی‌توانیم انفرادی حساب باز کنیم هر چند که از سرمایه‌گذاری آنها در بخش ساخت شهرهای جدید استفاده کنیم.

مظاهریان با بیان اینکه در چهار سال گذشته وزارت راه و شهرسازی برای خروج بازار مسکن از رکود در فشار بود افزود: تمام همت وزارت راه و شهرسازی آن بوده که بازار مسکن وارد رونقی شود که سفته‌بازی در آن رخ ندهد.

وی افزود: تعداد مبایعه‌نامه‌ها نسبت به سال قبل 12.5 درصد رشد داشته و قیمت مسکن نیز نسبت به سال گذشته 8.2 درصد رشد داشته بنابراین این آمارها نشان می‌دهد که بازاری آرام و بدون تلاطم خواهیم داشت.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: پیش‌بینی می‌کنیم سال آینده افزایش قیمت مسکن در حد نرخ تورم و یا 2 درصد خواهد بود.

مظاهریان تاکید کرد: وزارت راه و شهرسازی تمامی فشارها را تحمل کرد تا بازار شاهد افزایش شدید و جهش‌آور که برخی از افراد منتظر آن بودند، رخ ندهد.

وی در پایان گفت: برخی از افراد معتقد بودند که هر چقدر قیمت مسکن افزایش یابد می‌توان بازار را از رکود خارج کرد اما ما برای بازار مسکن آینده‌ای روشن ترسیم می‌کنیم و آماده سرمایه‌گذاری در این بازار هستیم.

انتهای پیام/

سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Korea, Republic of
|
۰۳:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۴
همه چی بر عکس شد
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر