کد خبر: ۶۴۴۰۳۸۷
تاریخ انتشار: ۰۹ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۲

والیبال یکی از رشته‌های پر طرفدار ورزشی در جهان محسوب می‌شود، که با آسیب‌های متعددی همراه است.

به گزارش خبرنگار گروه ورزش باشگاه خبرنگاران جوان؛ رضا کاظمی مسئول کمیته توانبخشی هیئت پزشکی ورزشی استان مرکزی در مورد آسیب‌های والیبال گفت: والیبال یکی از رشته‌های پر طرفدار ورزشی در سراسر جهان است. اما این ورزش جذاب نیز می‌تواند با آسیب‌های متعددی همراه باشد.

این آسیب‌ها در نقاط مختلف بدن رخ می‌دهد، اما به علت حرکات که دست ورزشکار در حین ورزش والیبال انجام می‌دهد شایع‌ترین محل آسیب در والیبال اندام فوقانی است.

آسیب های شایع در والیبال

آسیب‌های اندام فوقانی

۱-تاندونیت عضلات روتاتورکاف

در هنگام انجام سرویس یا اسپک نقش این عضلات در ایجاد نیرو بسیار مهم است، با توجه به تعداد زیاد این حرکات تاندون این عضلات می‌تواند کشیده شده یا حتی دچار پارگی می‌شود.

۲- نوروپاتی سوپرا اسکاپولار

نوروپاتی سوپرا اسکاپولار به معنای مشکل عصب سوپرا اسکاپولار است. عصب سوپرا اسکاپولار از سطح بالایی استخوان اسکاپولا یا کتف عبور کرده و به عضلات سوپرا اسکاپولار و اینفرا اسکاپولار در سطح پشتی استخوان کتف عصب دهی می‌کند. در حین سرویس زدن به علت حرکت سریع دست و سپس توقف ناگهانی آن در موقع برخورد به توپ به آن آسیب وارد می‌شود.

۳- آسیب‌های انگشتان دست

آسیب های شایع در والیبال

آسیب‌های دست و انگشتان در والیبال زیاد دیده می‌شود. شایعترین این آسیب‌ها پیچ خوردن مفاصل، شکستگی و در رفتگی مفاصل انگشتان هستند.

۴ – بورسیت اولکرانون

برخورد مکرر آرنج به زمین درحین سرخوردن روی زمین و ضربه به توپ می‌تواند موجب بورسیت اولکرانون شود.

آسیب‌های سر و تنه

کمر درد

یکی از آسیب‌های شایع در والیبال است که به علت کشیدگی رباط‌ها و عضلات اتفاق می‌افتد و بدنبال چرخش کمر برای رسیدن یا ضربه زدن به توپ اتفاق می‌افتد.

آسیب‌های اندام تحتانی

آسیب های شایع در والیبال

۱- پیچ خوردگی زانو

باعث آسیب به ساختار‌های رباط‌ها یا منیسک‌های زانو می‌شود مثلا آسیب رباط صلیبی قدامی معمولا به علت فرود آمدن ورزشکار بر روی زمین بصورت غلط ایجاد می‌شود.

۲- تاندونیت کشکک

به آن زانوی جهندگان هم میگویند انقباض ناگهانی عضله چهارسر ران چه در موقع پریدن به بالا و چه در موقع فرود آمدن به زمین موجب اعمال کشش شدید به تاندون زیر کشکک و در نتیجه بروز این آسیب و ایجاد درد در زیر کشکک می‌شود.

۳- پیچ خوردگی مچ پا

پیچ خوردگی قوزک پا بعد از فرود از پرش ایجاد می‌شود. بطوریکه بازیکن روی کف پا فرود نمی‌آید و عمده فشار و وزن بدن روی قسمت‌های جانبی پا منتقل میشود و زمانی اتفاق می‌افتد که بازیکن در شرایط نامتعادل فرود بیاید یا موقع فرود با بازیکن دیگری برخورد کند.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر