کد خبر: ۶۴۷۰۶۵۷
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۵

مذاکره‌کننده ارشد سابق آمریکا اظهار کرد در مذاکره احتمالی میان ترامپ و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی سکان‌دار و هدایت‌کننده اوضاع خواهد بود.

وندی شرمن: کیم جونگ اون کنترل اوضاع را در دست داردبه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از سی ان ان، «وندی شرمن» مذاکره کننده سابق آمریکا در امور ایران که مشاور بیل کلینتون در امور کره شمالی نیز بود، اظهار کرد در حال حاضر این کیم جونگ اون است که کنترل اوضاع را در اختیار دارد.

او در مصاحبه با «کریستین امان‌پور» خبرنگار سی ان ان درخصوص کیم جونگ اون اظهار کرد: «او توانسته است رئیس جمهور آمریکا را، که قدرتمندترین رئیس جمهور در جهان است(!)، در یک اتاق مشترک و در رده یکسان با خود به پای میز مذاکره بکشاند. بنابراین، از دیدگاه کیم، در حال حاضر نیز وی به هدف عمده ای دست یافته است.»

وندی شرمن که به عنوان مشاور ویژه کلینتون در امور کره شمالی در دولت پیشین آمریکا خدمت کرده است، با وزیر خارجه وقت در سال 2000 به کره شمالی سفر کرده بود. شرمن اظهار کرد در حالی که فکر نمی کند کیم جونگ اون عجله ای برای خلع سلاح هسته ای کشورش داشته باشد، از آغاز مذاکرات با پیونگ یانگ خرسند است.

او در این خصوص گفت: «گفتگو قطعا از جنگ بهتر است.» با این وجود، شرمن هشدار داد در صورت اتخاذ رویکردهای نادرست، ممکن است یک تلاش دیپلماتیک با شکست مواجه شود و همین امر بهانه ای برای آغاز جنگ باشد.

مذاکره‌ کننده ارشد سابق آمریکا در ادامه اظهار کرد: «بزرگترین خطر آنجاست که رئیس جمهور و تیم او این تلاش دیپلماتیک را انجام دهند، اما در صورتی که تمامی مواردی را که می خواهند به دست نیاورند به این نتیجه برسند که مذاکرات ناامیدکننده است و در واقع همین مساله پیش زمینه و بهانه ای برای آغاز جنگ خواهد شد.»

وندی شرمن در پاسخ این سئوال که به نظر شما تاثیر مخالفت شدید جان بولتون و البته شخص ترامپ رئیس جمهور آمریکا با توافق هسته‌ای ایران بر مذاکرات با کره شمالی چیست نیز گفت: به نظر من اگر او (ترامپ) به کره شمالی بگوید که من از توافق هسته‌ای با ایران خارج شدم زیرا می‌خواهم دوباره مذاکره کنم و توافقنامه‌ای را به دست آورم که واقعا به آن نیاز داریم این کار او فاجعه آمیز خواهد بود و هیچ معنایی ندارد زیرا در آن صورت او همزمان با دو بحران هسته‌ای روبرو خواهد بود. مدیریت یک بحران آنقدر دشوار است که مدیریت دو بحران همزمان تقریبا غیرممکن خواهد بود.

شرمن در خاتمه اظهار کرد: «گزینه های بسیاری وجود دارد و اگر رئیس جمهور آمریکا تمایل داشته باشد تمامی موارد همان طور باشد که واشنگتن می خواهد، در واقع هیچ توافقی حاصل نخواهد شد و شاید ما خود را در آستانه جنگ ببینیم.»

رئیس جمهور آمریکا اخیرا اعلام کرد قصد دارد با رهبر کره شمالی در ماه مه دیدار کند. علیرغم ذوق زدگی ترامپ برای دیدار با کیم جونگ اون، هیچ ظهار نظری از سوی مقامات پیونگ یانگ در این خصوص اعلام نشده است. این نخستین مذاکره میان رهبر کره شمالی و رئیس جمهور آمریکا خواهد بود. مشاور امنیت ملی کره جنوبی که در هیئت اعزامی سئول برای دیدار با کیم جونگ اون حضور داشت، اظهار کرد رهبر کره شمالی درخصوص آغاز مذاکرات بر سر فعالیت های هسته ای خود اعلام آمادگی کرده است.

 

انتهای پیام/

اظهارات شرمن درباره مذاکره احتمالی ترامپ و کیم جونگ اون

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر