کد خبر: ۶۴۷۰۶۶۵
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۱

کاخ سفید در بیانیه خود درباره تمدید وضع اضطراری آمریکا علیه ایران، ادعا‌های نخ‌نمای واشنگتن علیه تهران را تکرار کرد.

بیانیه کاخ سفید درباره تمدید وضع اضطراری آمریکا علیه ایرانبه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان؛ کاخ سفید متن یادداشت رئیس جمهور آمریکا را درباره تمدید وضع فوق‌العاده ملی در خصوص ایران را منتشر کرد.

در این یادداشت، که در پایگاه اینترنتی کاخ سفید درج شده، آمده است: رئیس‌جمهور آمریکا در تاریخ پانزدهم مارس ۱۹۹۵ بر اساس فرمان اجرایی شماره ۱۲۹۵۷، در این کشور وضع فوق‌العاده ملی در خصوص ایران اعلام کرد تا بدین ترتیب، با تهدید غیرعادی و فوق‌العاده علیه امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد آمریکا مقابله کند. این تهدید به واسطه اقدامات و سیاست‌های دولت ایران به وجود آمده بود. رئیس جمهور آمریکا در تاریخ ششم مه ۱۹۹۵، فرمان اجرایی شماره ۱۲۹۵۹ را صادر و بدین ترتیب، تحریم‌های جامع تری را علیه ایران اعمال کرد تا به این تهدید، پاسخ قوی تری دهد.

در ادامه این بیانه آمده است: در تاریخ نوزدهم اوت ۱۹۹۷، رئیس جمهور آمریکا فرمان اجرایی شماره ۱۳۰۵۹ را صادر کرد و بدین ترتیب، فرمان‌های اجرایی صادر شده پیشین را تقویت و شفاف سازی کرد. رئیس جمهور آمریکا به واسطه صدور فرمان اجرایی شماره ۱۳۵۵۳ در تاریخ ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۰، فرمان اجرایی شماره ۱۳۵۷۴ در تاریخ ۲۳ مه ۲۰۱۱، فرمان اجرایی شماره ۱۳۵۹۰ در تاریخ بیستم نوامبر ۲۰۱۱، فرمان اجرایی شماره ۱۳۵۹۹ در تاریخ پنجم فوریه ۲۰۱۲، فرمان اجرایی شماره ۱۳۶۰۶ در تاریخ ۲۲ آوریل ۲۰۱۲، فرمان اجرایی شماره ۱۳۶۰۸ در تاریخ اول مه ۲۰۱۲، فرمان اجرایی شماره ۱۳۶۲۲ در تاریخ سی ام ژوئیه ۲۰۱۲، فرمان اجرایی شماره ۱۳۶۲۸ در تاریخ نهم اکتبر ۲۰۱۲، و فرمان اجرایی شماره ۱۳۶۴۵ در تاریخ سوم ژوئن ۲۰۱۳، اقدامات مضاعفی را در چارچوب این وضع فوق‌العاده ملی در پیش گرفت.

پنج بعلاوه یک (شامل چین، فرانسه، آلمان، روسیه، انگلیس و آمریکا)، اتحادیه اروپا و ایران در تاریخ چهاردهم ژوئیه ۲۰۱۵، در خصوص برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) توافق کردند تا بدین وسیله تضمین کنند برنامه هسته‌ای ایران ماهیت صرفاً صلح آمیز خود را حفظ خواهد کرد. در تاریخ شانزدهم ژانویه ۲۰۱۶، برابر با روز اجرای برجام، آمریکا به واسطه پایان دادن به شماری از فرمان‌های اجرایی که در راستای این وضع فوق‌العاده ملی صادر شده بود، و همچنین به واسطه انجام دادن دیگر اقدامات، تحریم‌های مرتبط با مساله هسته‌ای را علیه ایران لغو کرد. هر چند این اقدامات باعث تغییرات چشمگیری در وضع تحریم‌های ما شد، تحریم‌های جامع غیر هسته‌ای در خصوص ایران همچنان به قوت خود باقی است.

در ادامه این بیانیه با تکرار ادعاهای نخ‌نمای واشنگتن علیه کشورمان آمده است: اقدامات و سیاست‌های دولت ایران، از جمله توسعه موشک‌های هسته‌ای، حمایت از تروریسم بین‌المللی، و نقض حقوق بشر همچنان یک تهدید غیرعادی و فوق‌العاده را علیه امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد آمریکا ایجاد می‌کند. بدین منظور، وضع فوق العاده ملی که در تاریخ پانزدهم مارس ۱۹۹۵ اعلام شد، باید همچنان و فراتر از تاریخ پانزدهم مارس ۲۰۱۸ به قوت خود باقی بماند.

انتهای پیام/

صدور بیانیه کاخ سفید درباره تمدید وضع اضطراری علیه ایران

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر