کد خبر: ۶۴۸۸۲۸۸
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۵
۱۴ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۵
کد خبر : ۶۴۸۸۲۸۸
خوشرو در نشست کمیسیون خلع سلاح:

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: برجام یک مسیر یک‌طرفه نیست و بقیه اعضای آن نیز باید به تعهدات خود عمل کنند.

به گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ غلامعلی خوشرو، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل که در نشست امسال کمیسیون خلع سلاح در نیویورک سخن می گفت، با اعلام اینکه ۱۰ گزارش پیاپی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأیید می‌کند که ایران تعهدات هسته‌ای خود تحت برجام را به طور کامل انجام داده است، افزود: برجام یک مسیر یک‌طرفه نیست و بقیه اعضای آن نیز باید به تعهدات خود عمل کنند.

خوشرو تأکید کرد که برجام نه قابل تغییر است و نه قابل مذاکره مجدد. آژانس تنها مرجع صالح برای ارزیابی پایبندی ایران به تعهداتش تحت برجام است.

نماینده ایران با اشاره به رهیافت، سیاست‌ها و اقدامات مخرب و غیرمسئولانه آمریکا در ارتباط با اجرای برجام، از آنها به عنوان نقض تعهدات این کشور در برجام، به ویژه بندهای ۲۶، ۲۸ و ۲۹ آن یاد کرد که طبق آن آمریکا متعهد است صادقانه کلیه تلاش‌های لازم را برای تداوم برجام و اجرای موفقیت‌آمیز آن انجام داده و از هر اقدامی در جهت اخلال در بهره‌مندی کامل ایران از رفع تحریم‌ها و عادی شدن روابط تجاری و اقتصادی با ایران خودداری کند.

وی از جامعه جهانی خواست نگذارد آمریکا برجام را تضعیف کند چون این به نفع چندجانبه‌گرایی نیست و بنابراین جلوگیری از آن وظیفه‌ای جمعی است.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در مورد موضوع خلع سلاح هسته‌ای نیز با اشاره به دو روند هشدار دهنده در این زمینه، یعنی نوسازی سلاح‌های هسته‌ای توسط کشورهای هسته‌ای و نیز مسابقه تسلیحات هسته‌ای جدید بین آنان، گفت برای جلوگیری از آثار مخرب این روندها بر صلح و امنیت بین‌المللی باید برای جلوگیری از آنها اقدام کرد.

وی افزود: ما نباید اجازه دهیم که تهدید غول‌آسای این سلاح‌های غیرانسانی تا همیشه بر زندگی ما سایه افکند و قبل از اینکه آنها همه ما را نابود کنند، ما باید همه آنها را نابود کنیم و این یک مسئولیت همگانی است چون به امنیت همه ما مربوط می‌شود.

وی تصریح کرد: تصویب معاهده ممنوعیت سلاح های هسته ای گام مهمی در این زمینه بود و در این راستا ما باید قویاً و به عنوان یک اولویت، به تلاش برای آغاز فوری مذاکرات کنوانسیون جامع در زمینه سلاح های هسته‌ای ادامه دهیم.

نماینده دائم کشورمان در زمینه خلع سلاح هسته‌ای افزود که این موضوع در منطقه خاورمیانه که ایران پیشنهاد ایجاد منطقه عاری از سلاح های هسته ای در آن را ارائه داده است، از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه ایجاد چنین منطقه‌ای به دلیل سیاست‌های جنگ‌طلبانه رژیم اسرائیل تاکنون محقق نشده است، گفت که وادار کردن این رژیم به پیوستن به پیمان منع گسترش سلاح های هسته‌ای و قرار دادن کلیه فعالیت‌ها و تأسیسات هسته‌ای خود تحت پادمان جامع آژانس باید یکی از عناصر اصلی توصیه های کمیسیون خلع سلاح باشد.

وی در پایان نیز بر لزوم تلاش برای جلوگیری از مسابقه تسلیحاتی در فضای ماورای جو که در دستورکار نشست امسال کمیسیون خلع سلاح قرار دارد، تأکید کرد.

انتهای پیام/

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر