کد خبر: ۶۵۰۱۵۸۵
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۲:۰۰

نسل جدیدی از خمیر دندان‌ها ساخته ‌می‌شوند که روزانه دندان‌ها را بازسازی و از آن‌ها در برابر عامل‌های بیماری زا محافظت می‌کنند.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ کارشناسان درنظر دارند با استفاده از نوعی ماده طبیعی نسل جدیدی از خمیر دندان‌ها را تولید کنند که می‌توانند روزانه دندان‌ها را بازسازی و از آن‌ها دربرابرعامل‌های بیماری زا محافظت کنند.
 
مطالعه درخصوص این ماده طبیعی و امکان استفاده از آن درقالب خمیر دندان به وسیله دانشمندان دانشگاه واشنگتن آمریکا انجام شده است.
 
ماده اصلی درترکیب این خمیر دندان‌های فوق العاده، پپتید‌ها (peptides) (زنجیره‌های کوتاه از آمینو اسیدها) هستند که از آملوژنین (amelogenin) تولید شده‌اند. این ماده پروتئینی مناسب برای محافظت و استحکام مینای دندان‌هاست.


روش درمان به این شکل است که پپتید‌ها برروی سطح دندان قرار می‌گیرند و سپس با استخراج یون‌های کلسیم و فسفات به حالت biomineralize تبدیل می‌شوند و به این ترتیب می‌توانند به بازسازی ساختار معدنی موجود برروی مینای دندان‌ها و ترمیم آن‌ها بپردازند.


کارشناسان امیدوار هستند با آزمایش‌های بیشتر بتوانند نمونه تجاری خمیردندان‌های حاوی پپتید را روانه بازار‌های جهانی کنند و به این ترتیب از آسیب دیدن دندان میلیون‌ها انسان، هزینه‌های سنگین دندانپزشکی و مشکل‌های ناشی از آن کاسته شود.

مقاله‌ای در مورد این تحقیق به تازگی در نشریه (ACS Biomaterials Science and Engineering) منتشر شده است.

منبع: newatlas

انتهای پیام/

راهی جدید و بدون در برای درمان دندان‌های پوسیده

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر