چگونه واکنش‌های آلرژیک را کنترل کنیم؟

آلرژی یکی از بیماری‌های شایع در دنیای کنونی است که با رعایت مواردی می‌توان از بروز واکنش‌های آلرژیک و به خطر افتادن سلامت جلوگیری کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ بیماری آلرژی بر اثر تحریک و واکنش سیستم ایمنی بدن انسان نسبت به محرک‌های محیطی مانند بو، مواد غذایی، مواد شیمیایی، گرده گیاهان، موی بدن حیوان‌ها و مواردی از این دست رخ می‌دهد.

آلرژی‌ها انواع گوناگون مانند غذایی و یا آسم تنفسی دارند که در افراد می‌توانند شدید یا خفیف رخ دهند.


زمان تحریک سیستم ایمنی بدن موادی به نام هیستامین تولید می‌شود که سبب عارضه هایی همچون تورم اندام‌های بدن، تب، التهاب، تنگی نفس، مسدود شدن مسیر‌های تنفسی، کهیر، خارش، قرمزی پوست، تورم زبان و مواردی ازاین دست می‌شوند.

برای درمان آلرژی پس از مراجعه به متخصص و شناسایی نوع آلرژی درمان‌های مختلفی وجود دارد که در مرحله اول خود مراقبتی به وسیله شخص و نیز والدین و اطرافیان است و سپس پرهیز از قرار گرفتن در محیط یا خوردن مواد غذایی آلرژی زا، مصرف منظم دارو‌ها و مراجعه به پزشک برای کنترل بیماری و اندازه گیری میزان تولید IgE خون است.


برخی اوقات واکنش آلرژی بسیار شدید است که منجر به حالت شوک آنافلاکسی می‌شود و در صورت تاخیر در مراجعه به پزشک و مصرف دارو امکان آسیب شدید و حتی خطر مرگ بیمار وجود دارد.

برای کاهش ایجاد واکنش‌های آلرژی موارد زیر پیشنهاد می‌شود به ویژه در فصل بهار به دلیل گرده افشانی گیاهان و وزش باد، علامت‌های بیماری آلرژی شایع‌تر است.

تعویض لباس‌ها پس از ورود به خانه در فصل بهار، استفاده از ماسک در زمان خروج از خانه، خودداری از خروج ازخانه در اوایل صبح یا زمانی که باران یا باد شدید جریان دارد، شست و شوی بینی با سرم، شستشو برای جلوگیری از ایجاد عطسه و سرفه آلرژیک، شست و شوی منظم البسه، به ویژه سرویس خواب، استفاده از درزگیر برای پنجره‌ها و جاروبرقی و نظافت منظم خانه برای کاهش میزان آلرژن‌ها همگی می‌تواند از آلرژی تنفسی جلوگیری یا از شدت آن بکاهد.


استفاده از پماد‌های استروئیدی برروی پوست نیز می‌تواند التهاب، قرمزی و خارش آن‌ها را از بین ببرد، اما باید در مصرف این کرم‌ها بازه زمانی استانداری درنظر گرفت، زیرا استفاده طولانی مدت می‌تواند سبب مقاومت دارویی و حتی عارضه‌هایی شدیدتر شود.

دارو‌های آنتی هیستامین که برای درمان واکنش آلرژیک مورد استفاده قرار می‌گیرند انواع گوناگونی همچون خوراکی، قرص‌های حل شدنی، اسپری بینی، نوشیدنی و قطره چشمی دارند.

مصرف دارو‌های آنتی هیستامین در زمان بارداری یا برای افرادی که مبتلا به اختلال‌های کبدی هستند باید با مشاوره پزشک انجام شود.

استحمام با آب نسبتاً سرد یا گذاشتن کمپرس یخ (درون کیسه محافظ) برروی عضو دارای التهاب (در زمان بروز کهیر پوستی) می‌تواند التهاب را کاهش و به تدریج برطرف کند.

////////چگونه  آلرژیک را درخود کنترل کنیم///////کنترل حمله‌های آلرژی در مبتلایان به این اختلال سیستم ایمنی بدن///////مبتلایان به آلرژی چگونه می‌توانند از خود مراقبت کنند///////////راهکار‌هایی طلایی برای آنکه دچار حمله آلرژی نشوید
کارشناسان توصیه می‌کنند افرادی که مبتلا به بیماری آلرژی هستند حتماً دستبندی که نشان دهنده ابتلای آن‌ها به این بیماری است را در دست داشته باشند تا درمواقع اورژانس کمک رسانی به آن‌ها بهتر انجام شود.

خودمراقبتی و پرهیز از در معرض آلرژن‌ها قرارگرفتن بهترین راهکار برای جلوگیری از حمله آلرژی است، البته پیشرفت‌های فراوانی در علم ایمونولوژی انجام شده و دانشمندان امیدوار هستند در سال‌های آینده حساسیت اشتباه سیستم ایمنی بدن را از بین ببرند.

منبع: medicalnewstoday

انتهای پیام/

راهکار‌هایی طلایی برای جلوگیری از ابتلا به  آلرژی

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر