سیف، گفت: بانک مرکزی برای نرخ سود سپرده‌های ارزی سقفی را تعیین کرده که طبق آن سپرده‌های دلاری پنج درصد و یورویی ۴ درصد تعیین شده است.

سقف مجاز سود سپرده‌گذاری؛ ٥ درصدبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از صداوسیما، ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی درباره رفتار برخی بانک‌ها در اعطای سود به سپرده‌های ارزی، گفت: بانک مرکزی برای نرخ سود سپرده‌های ارزی سقفی را تعیین کرده که طبق آن سپرده‌های دلاری پنج درصد و یورویی ۴ درصد تعیین شده است.

بر این اساس به بانک‌ها اعلام شده که هر چقدر سپرده ارزی بگیرند، می‌توانند آن را نزد بانک مرکزی سپرده‌گذاری کرده و سود دریافت کند.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: بانک‌ها حتی می‌توانند زیر این نرخ هم عمل کنند، اما همانطور که قبلا اعلام کردم ریسک هر بانک متفاوت است؛ بنابراین مردم وقتی می‌خواهند نزد بانکی سپرده‌گذاری کنند باید دو پارامتر را در نظر داشته باشند.

وی تصریح کرد: اولین پارامتر نرخ سود سپرده و دومین پارامتر میزان اعتمادی است که مردم به آن بانک دارند؛ اگر یک بانک معتبر نرخ سود پایین تری را ارایه دهد برای مردم قابل قبول تر از آن است که بانکی با اعتبار کمتر نرخ سود بالاتری بدهد؛ بانک مرکزی به این موضوع ورود نمی‌کند؛ بلکه نرخ سودی که بانک می‌دهد را مبنا قرار داده و با آن نرخ سودی که اعلام کرده است به آنها سود می‌دهد.

سیف ادامه داد: ما سقف نرخ سود را پنج درصد اعلام کرده‌ایم و اگر بانک‌ها رقم بالاتری می‌دهند جایز نیست و شاید نرخ خود را با نرخ اعلامی بانک مرکزی تطبیق نداده‌اند.

انتهای پیام/

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
سجاد
۱۵:۳۵ ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۷
مملکت رو ببین هنوزم بانک نامعتبر داریم این چه وضعیه نرخ سود الان ۱۵ درصه نرخ وام ۱۸ درصد بگیر برو بالا قانون کجاست نمیدونم
آخرین اخبار