کد خبر: ۶۵۳۳۸۰۴
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۰
مدیرکل دفتر سواحل سازمان محیط زیست مطرح کرد؛

شهرام فداکار گفت: بر اساس اهداف بیانیه توسعه هزاره سوم باید حدود ۱۴ درصد نواحی ساحلی تحت حفاظت قرار گیرند.

کمتر از 2 درصد از سواحل دارای مناطق تحت مدیریت و حفاظت هستندشهرام فداکار مدیرکل دفتر سواحل و تالاب های ساحلی سازمان حفاظت محیط زیست در گفتگو با خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ در رابطه با توسعه سواحل و جزایر خلیج فارس اظهار کرد: در خلیج فارس بیش از 39 جزیره وجود دارد که از این تعداد حدود 30 جزیره مسکونی هستند و یا قابلیت سکوت دارند.

وی افزود: بخشی از جزایر خلیج فارس تحت حفاظت محیط زیست بودند اما متاسفانه مجلس شورای اسلامی دو جزیره تحت حفاظت محیط زیست را به سازمان مناطق آزاد کیش واگذار کرد؛ گرچه در برخی مصوبات ذکرشده که توسعه جزایر  باید با رویکرد حفاظت از محیط زیست باشد،  اما تاکنون این اتفاق روی نداده است.

فداکار گفت: تمامی محدوده های دریایی جزایر ایران به خصوص نواحی کم عمق اطراف جزایر، زیستگاه های بسیار حساس محسوب می شوند به دلیل اینکه تمامی پوشش های مرجانی در خلیج فارس در نزدیکی جزایر ما هستند؛ مانند جزایر کیش، هرمز و بخش جنوبی جزیره قشم و ابوموسی که ارزش زیستگاهی در محیط زیست دریایی بسیار بالایی دارند.

وی ادامه داد: در برنامه توسعه ششم که یک سال از آن را سپری کردیم، تاکنون هیچ اقدامی در زمینه توسعه سواحل و دریا صورت نگرفته است .

مدیرکل دفتر سواحل و تالاب های ساحلی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: یکی از موارد توسعه سواحل، تامین 30 درصدی آب شرب از طریق آب دریاها است که در ماده 36 برنامه توسعه ششم ذکر شده است؛ چرا که دریا به عنوان یک سوم اکوسیستم طبیعی سرزمین برای ما اهمیت بسیاری دارد .

وی افزود: سازمان حفاظت محیط زیست در زمینه توسعه سواحل و دریاها اقداماتی از جمله گسترش فعالیت های زیست محیطی در کنوانسیون های منطقه ای از جمله کویت و تهران، تهیه طرح های پهنه بندی برای توسعه سواحل و همچنین معرفی مناطق حساس ساحلی به عنوان معرفی مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست را انجام داده است.

فداکار بیان کرد:‌ بر اساس اهداف بیانیه توسعه هزاره سوم باید بالغ بر 14 درصد الی 17 درصد از نواحی ساحلی به عنوان مناطق تحت حفاظت قرار گیرند که متاسفانه کشور ما از این اهداف بسیار دور است؛ به طوری که تنها کمتر از 2 درصد عرصه های ساحلی حفاظت شده و تحت مدیریت هستند. این در حالی است که عرصه های زیادی می توانند به عنوان عرصه های تحت مدیریت حفاظت شده قرار گیرند.

مدیرکل دفتر سواحل و تالاب های ساحلی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: طرح جامع مدیریت زیستگاهی محیط زیست کشوربا همکاری گروه جایکا و با اولویت حفاظت از سواحل جنوب از تابستان سال گذشته از سواحل هرمزگان آغاز شده است که این طرح می تواند کمکی به مدیریت زیست محیطی کل خط ساحلی کند.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر