کد خبر: ۶۵۳۴۴۷۸
گروه : مازندران » ساری
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۱

۱۷۸ نفر در مازندران با اهدای ۹۰۰ عضو و نسوج به بیماران نیازمند پیوند، زندگی دوباره بخشیدند.

فاطمه یداللهی کارشناس پیوند اعضای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ساری ، با بیان اینکه ۲۸ مورد سال ۹۵ و ۲۳ مورد سال ۹۶  و یک مورد هم سال ۹۷ اهدای عضو انجام شد، گفت: در مجموع ۱۷۸ مورد اهدای عضو در مازندران داشتیم که ۹۰۰ عضو و نسوج به بیماران نیازمند پیوند اهدا شد.

وی افزود: سن اهداکنندگان عضو پارسال در مازندران ۱۷ تا ۵۵ سال بود.

یداللهی با بیان اینکه از نظر جلب رضایت برای اهدای عضو نسبت به موارد مرگ مغزی پیشرفت داشتیم، گفت: مازندران جزء استان‌ های برتر در شناسایی و مراقبت از مورد مرگ مغزی و تایید و تشخیص مرگ مغزی توسط پزشکان متخصص است.

کارشناس پیوند اعضای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران افزود: در ایران ۲ هزار و ۷۰۰ بیمار نیازمند به عضو وجود دارد که روزانه ۷ تا ۱۰ نفر از بیماران به علت عدم وجود ارگان مناسب فوت می‌ کنند.

وی گفت: هر فرد مرگ مغزی می‌ تواند با اهدای یک تا ۸ ارگان حیاتی خود مانند قلب، کبد، دو ریه، دو کلیه، لوزالمعده و روده فردی را از مرگ حتمی نجات دهد.

کارشناس پیوند اعضای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه با اهدای یک تا ۵۳ بافت یک تا ۵۳ نفر از معلولیت خارج می‌ شوند، افزود: تخصیص ارگان‌ های فرد مرگ مغزی توسط مرکز تخصیص عضو وزارت بهداشت بر اساس متناسب بودن آزمایشات و اورژانسی بودن وضعیت گیرنده است.

یداللهی افزود: ۱۵ هزار نفر در مازندران تاکنون کارت اهدای عضو دریافت کردند و افرادی که تمایل به ثبت نام برای دریافت کارت اهدای عضو هستند به آدرس سایت ehda-center  مراجعه کنند.

انتهای پیام/ م

اهدای ۹۰۰ عضو و نسوج به بیماران نیازمند پیوند در مازندران

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر