کد خبر: ۶۵۳۸۰۴۸
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۲
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

معادن کوچک مجبورند تمام شرایط سخت را تحمل کرده و در زمان طوفان اقتصادی، اولین ضربه به این معادن اصابت می‌کند.

معادن کوچک به خاطر آسیب پذیریشان از چرخه‌های اقتصادی حذف می‌شوند/ تصدی گری، آفت بخش معدن است به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، وجود ذخایر غنی فلزی و غیرفلزی در کشور، ذخایر فراوان انرژی، رشد مستمر تقاضای داخلی و بین‌المللی برای محصولات صنایع معدنی، نیروی کار فراوان، دسترسی به آ‌‌ب‌های آزاد و مقایسه بخش معدن با سایر بخش‌های اقتصادی نشان می‌دهد که معدن می‌تواند نقش اساسی در اشتغال‌زایی، توسعه پایدار و نیز شکوفایی سایر بخش‌های اقتصادی کشور داشته باشد.

اهمیت بخش معدن در اشتغال‌زایی و شکوفایی اقتصادی وقتی پررنگ تر می شود که بدانیم بسیاری از اندیس‌های معدنی کشور در استان‌های محروم و کمتر توسعه‌یافته قرار دارند و در صورت آغاز و توسعه فعالیت‌های معدنی، نقش مهمی در محرومیت زدایی از این مناطق ایفا خواهند کرد.

وجود بوروکراسی در فرآیندهای سرمایه‌گذاری و توسعه و عدم امکان برنامه‌ریزی فنی و اقتصادی مناسب به‌واسطه عدم وجود ثبات در قوانین و مقررات بخش صنعت و معدن و از همه مهمتر چالش‌های موجود در روابط میان بخش خصوصی معدن با دولتمردان وسیاست گذاران این حوزه را می توان از جمله مشکلات اصلی عدم پیشرفت معدن وصنایع معدنی در چند سال گذشته در ایران دانست.

در راستای مشخص شدن زوایای بیشتری از این مشکلات پای گفتگو و درددل با برخی از فعالان خصوصی معدن نشسته ایم که متن آن در زیر به صورت کامل آمده است؛

تصدی گری،آفت جان بخش معدن شده است

فرزانه معصومی، معدن کار نمونه کشور و عضو انجمن سنگ‌آهن ایران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: تصدی‌گری در تمام کشور و نه تنها در بخش های دولتی بلکه در حوزه خصوصی هم شکل گرفته است.

وی افزود: عدم شفافیت در قانون موجب شده تا تفاسیر مختلفی بوجود بیاید و در نتیجه هر کارشناس ساده می‌تواند یک تفسیر جداگانه از قانون ارائه دهد.

معصومی اضافه کرد: این موضوع به معنای ایجاد مشکل اساسی برای بخش خصوصی واقعی شده است و ضرورت حمایت از بخش خصوصی امروز از همه زمان‌ها پررنگ تر شده است.

معدن کار نمونه کشور و عضو انجمن سنگ‌آهن ایران، یادآور شد: ما به عنوان اعضای NGOهای خصوصی در هر جا که منافع بخش خصوصی با دولت اصطکاک پیدا کند، باید ورود کرده و از منافع بخش خصوصی دفاع کنیم.

وی با اشاره به عملکرد منفی برخی از مدیران انجمن‌های خصوصی معدنی تصریح کرد: متأسفانه اکنون شاهدیم که برخی از مدیران بخش خصوصی هم در کنار دولت نشسته و گرفتار بیماری تصدی‌گری شده‌اند.

معصومی تأکید کرد: در صورتی که NGOهای معدنی وظیفه خود را فراموش کرده و در کنار اعضایشان نباشند، بخش خصوصی معدن ضربه خورده و دچار مشکلات جبران‌ناپذیری خواهد شد.

وی بیان کرد: اکنون شرایطی در انجمن‌های معدنی بوجود آمده که اگر همراه خواسته‌های مدیران و مقامات دولتی نباشیم، یا باید انجمن را ترک کرده و یا به عنوان عضو خنثی حضور داشته باشیم.

معدن‌کار نمونه کشور و عضو انجمن سنگ‌آهن ایران با بیان اینکه تنها بخشی که راه توسعه خود را توانسته پیدا کند، بخش معدن است، گفت: ما کشوری هستیم که دارای منابع معدنی بالایی بوده و سرمایه‌گذاری‌های خوبی هم در این حوزه انجام شده است.

وی ادامه داد: مشکل اصلی آنجاست که ما معنی توسعه پایدار را نفهمیده‌ایم یعنی ارزش کالا را به معنای واقعی بدست آوریم و آن را طوری سرمایه‌گذاری کنیم که ارزش واقعی و طولانی مدت داشته باشد.

معصومی تصریح کرد: کشورهای پیشرفته مزیت‌های تولیدی خود را شناخته و آن را پرورش داده‌اند تا به توسعه پایدار دست یابند.

معدن‌کار نمونه کشور و عضو انجمن سنگ‌آهن ایران اضافه کرد: از آنجایی که کشورهایی همچون کشور ما هدف درستی ندارند پول‌های کسب کرده از درآمدها راهدر می دهیم.

وی تصریح کرد: اگر ما سنگ‌آهن تولید کنیم مزیت بهتر و بیشتری نسبت به تولید فولاد در ایران دارد، زیرا با توجه به بحران بی‌آبی و خشک سالی رسیدن به تولید 55 میلیون تن فولاد می‌تواند نگران کننده باشد.

معدن‌کار نمونه کشور و عضو انجمن سنگ‌آهن ایران، ادامه داد: اگر حتی بتوانیم به تولید 55 میلیون تن فولاد در افق 1404 دست یابیم باید دید که آیا کیفیت فولاد ما قابل مقایسه با تولیدات کشوری همچون چین است و آیا می‌توانیم فولاد خود را به راحتی صادر کنیم.

وی با اشاره به ضرورت توجه به توسعه پایدار در کشور افزود: در صورتی که اهداف روشنی در کشور تبیین شده و نقشه اقتصادی مشخص باشد، تمام فعالیت‌های اقتصادی هدفمند شده و حوزه‌های مختلف از سردرگمی در می‌آیند.

معصومی با اشاره به تعدیل نزدیک به هزار نفر از نیروی‌های کار شرکتش در چند سال گذشته تصریح کرد: تمام تلاش خود را کردم تا بتوانم از بروکراسی و موانع اداری عبور کرده و در نتیجه در سال جاری 500 نفر از نیروهای تعدیل شده را به سر کارشان بازگرداندیم.

معدن‌کار نمونه کشور و عضو انجمن سنگ‌آهن ایران گفت: برای حمایت از کالای ایرانی باید بحث برندینگ را فعال کنیم تا مردم بجای خرید پوشاک از ترکیه، منسوجات داخلی را بخرند.

وی یادآور شد: اگر تصدی‌گری نابود شود دولت هم برنامه‌ریزی و استراتژی شفاف‌تری برای اداره کشور اداره خواهد داد.

معادن بزرگ از رانت‌های دولتی به آسانی بهره می‌برند

سعید صفایی رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد و دبیر انجمن زغال سنگ ایران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: معادن بزرگ کشور، معادن غنی و اقتصادی بوده و تحت هر شرایطی حاشیه سود بسیار بالایی دارند و هیچ اتفاقی به آنها ضربه نمی‌زند.

وی با دولتی و شبه خصوصی خواندن معادن بزرگ ایران، افزود: معادن کوچک مجبورند تمام شرایط سخت را تحمل کرده و وقتی طوفانی می‌آید، اولین ضربه به این معادن اصابت می‌کند.

رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد و دبیر انجمن زغال سنگ ایران ، اضافه کرد: دولت از لحاظ قانونی معادن کوچک و بزرگ را با یک چوب می‌زند هرچند که معادن بزرگ از رانت‌های دولتی به آسانی بهره می‌برند.

صفایی تشریح کرد: بیشترین ضربه را در این سال‌ها، معادن مصالح ساختمانی و سنگ‌های تزیینی دیده‌اند زیرا فعالیت‌های عمرانی در چند سال گذشته بشدت خوابیده و دولت هم پیش بینی برای نجات این معادن نکرده است.

وی تصریح کرد: باید توجه داشت که سیستم مدیریت دولتی و اداری وزارت‌خانه‌ها بشدت ضعیف است و در عین حال اختیارات فراوانی به آنها داده شده اما نگاه این مدیران همیشه خطی بوده و سیاست‌گذاری‌ها و اعمال قانون آنها هیچ‌گاه با پیش‌بینی‌های صورت گرفته یکسان در نیامده است.

صفایی اضافه کرد: به نظر می‌رسد دولتمردان ما وقتی برنامه‌ریزی بلند مدت می‌کنند فقط خود را در حرکت می‌بینند و بقیه کشورها را ساکن تصور می‌کنند.

معادن کوچک به خاطر آسیب پذیریشان از چرخه های اقتصادی کنارگذاشته می شوند

سجاد غرقی عضو انجمن سنگ آهن و اتحادیه تولیدکنندگان محصولات معدنی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: رویکرد دولت نسبت به واحدهای کوچک صنعتی، یک نگاه یکپارچه نیست، در نتیجه معادن کوچک به خاطر آسیب پذیریشان از چرخه های اقتصادی کنارگذاشته می شوند.

وی در ادامه افزود: معادن منبع خدادادی است و ما نمی توانیم تصمیم بگیریم که معدن بزرگ یا معدن کوچک داشته باشیم.

غرقی تصریح کرد: در دوران رونق معادن، 85 درصد اشتغال از طریق این واحدهای کوچک تأمین می‌شد و یکی از مسائل مهم در حال حاضر ایجاد اشتغال با هزینه پایین است که این امر به‌راحتی در واحدهای کوچک صنعتی محقق می شود.

عضو انجمن سنگ آهن با اشاره به این نکته که باید در مناطقی که به این نوع صنایع کمتر توجه شده ، تمرکز ویژه ای داشته باشیم، یادآور شد: ضروری است که در بخش تأمین هزینه ها ، مشوق‌هایی برای تشکیل این واحدهای کوچک صنعتی در نظر گرفته شود و با تعریف هدف مشخصی در ابتدای شروع به کار دولت دوازدهم شاهد ایجاد تحولی در این زمینه باشیم.

گزارش از سمیه عرب


انتهای پیام/

 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر