کد خبر: ۶۵۴۱۱۴۹
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۱

مبارزه با سن گندم در سال زراعی جاری در هزار و ۳۰۸ هکتار از اراضی کشاورزی خراسان جنوبی انجام شد.

به گزارش   گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند ؛ یوسفی مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: عملیات مبارزه علیه  سن گندم در ۱۳۰۸ هکتار آفت در شهرستان‌های سردسیر استان از جمله قاین ادامه دارد.

وی  با توصیه بر استفاده از روش‌های نوین کنترل و مبارزه با آفات و بیماری‌ها، افزود: در سال‌های گذشته با رویکرد ارتقاء سلامت محصولات کشاورزی، تولید محصول سالم و در راستای تحقق برنامه‌های اقتصاد مقاومتی، روش‌های کنترل تلفیقی و بیولوژیک جایگزین روش‌های مبارزه شیمیایی محض شده است.

یوسفی گفت: در این ارتباط دو زیر پروژه مهم اقتصاد مقاومتی، کنترل بیولوژیک و کنترل غیر شیمیایی آفات با استفاده از تجهیزات کنترل غیرشیمیایی تعیین شده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان افزود: در سال‌های اخیر با رویکرد ارتقاء سلامت محصولات کشاورزی و تولید محصول سالم، روش‌های کنترل تلفیقی و بیولوژیک جایگزین روش‌های مبارزه شیمیایی محض شده و گام مهمی در راستای تحقق اهداف و سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی برداشته شده است.

وی  گفت: خشکسالی‌های متوالی در استان، زمینه ساز طغیان بسیاری از آفات و بیماری‌ها از جمله چوبخوار‌ها بوده که با تلاش همکاران حفظ نباتات در استان عملیات کنترل و مبارزه با آنان هر ساله انجام می‌شود.

یوسفی همچنین به تجهیز شبکه مراقبت و پیش آگاهی استان، به کارگیری ناظران گیاه پزشکی و نصب دستگاه‌های دیتالاگر (هواشناسی) برای ایستگاه‌های پیش آگاهی استان اشاره کرد و از کشاورزان خواست: قبل از هر گونه مبارزه با آفات، با مراجعه به مدیریت‌ها و مراکز جهاد کشاورزی و کلینیک‌های گیاهپزشکی، از زمان دقیق و روش مبارزه مناسب اطلاع حاصل کنند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان ، پسیل و پروانه چوبخوار پسته را از مهم‌ترین آفات باغات پسته استان دانست و افزود: سم پاشی بی رویه علیه این آفات، خطر طغیان آن در سال‌های آتی را در پی خواهد داشت که بنابراین اجرای عملیات مبارزه تلفیقی بهترین روش کنترل این آفات است.

وی با بیان اینکه عملیات ردیابی و مبارزه با بیماری زنگ زرشک هر ساله به نحو مقتضی انجام می‌شود، افزود: کشاورزان باید ضمن رعایت توصیه‌های کارشناسان جهاد کشاورزی از جابجایی پاجوش از مناطق آلوده به سایر مناطق خودداری کنند تا از گسترش بیماری جلوگیری شود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی با اشاره به آغاز فصل برداشت محصولاتی نظیر کلزا و غلات، گفت: عملیات ضد عفونی کمباین‌های مهاجر برای جلوگیری از انتشار هر گونه آفت، عامل بیماری و بذور علف‌های هرز سمج و مشکل ساز در استان با نظارت کارشناسان جهاد کشاورزی اجرا می‌شود.

 انتهای پیام / ط آ 

مبارزه با سن گندم  در اراضی کشاورزی خراسان جنوبی انجام شد.

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر