کد خبر: ۶۵۴۲۱۱۷
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۸

دانشمندان انگلیسی ادعا می‌کنند ممکن است یکی از انواع متداول سرطان در کودکان، قابل پیشگیری باشد.

پیشگیری از متداول‌ترین نوع سرطان در کودکانبه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ تاکنون بررسی‌های بسیاری موفق شده‌اند سرنخ‌های امیدوارکننده‌ای در مورد بیماری لوسمی در کودکان ارائه دهند و اکنون، پژوهشگران باور دارند این بیماری قابل پیشگیری است.

داده‌های این بررسی نشان می‌دهند " لوسمی حاد لنفاوی" (ALL)، ترکیب یک جهش ژنتیکی و قرار گرفتن در معرض یک عفونت متداول پس از زندگی سالم در اولین سال عمر است.

این موارد، از میان ۲۰۰۰ کودک یک نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهند و میزان آن در کشور‌های ثروتمند حدود یک درصد در سال است. با این که دانشمندان، در حال حاضر می‌دانند عوامل ژنتیکی خطرناکی در این بیماری موثر هستند، پژوهش جدید، دلایل محکم دیگری در مورد مخرب بودن شکل‌های گوناگون سرطان ارائه می‌هد.

"مل گریوز" (Mel Greaves)، از "موسسه پژوهش سرطان" (ICR) لندن و از نویسندگان این پژوهش گفت: من بیش از ۴۰ سال را به پژوهش در مورد لوسمی دوران کودکی اختصاص داده‌ام و در طول این مدت پیشرفت بسیاری در درک زیست‌شناسی و درمان آن وجود داشته است.

بنابراین امروز، حدود ۹۰ درصد موارد این سرطان درمان می‌شوند، اما من همیشه باور داشته‌ام مشکل بزرگی در درک این موضوع وجود دارد. این که چرا یا چگونه کودکان سالم، به لوسمی دچار می‌شوند و آیا این سرطان قابل پیشگیری است.


بیشتر بخوانید:علائم سرطان در کودکان چیست؟ 


گریوز، برای تشخیص چگونگی و دلیل شکل‌گیری این سرطان، مجموعه بزرگی از مقالات را بررسی کرد. او در این بررسی، این موضوع که چگونه تغییر ژنتیکی در رحم، موجب کلون پیش از لوسمی می‌شود، توضیح داد.

پس از تغییر ژنتیکی، در نخستین سال زندگی، عدم قرار گرفتن در معرض میکروب‌ها، سیستم ایمنی را از سر و کار داشتن با تهدید‌های زیستی بازمی‌دارد. سرانجام، در موارد کمی، یک عفونت متداول، دومین جهش را آغاز می‌کند و به رشد لوسمی حاد لنفاوی منجر می‌شود.

گریوز ادامه داد: این پژوهش ادعا می‌کند که لوسمی حاد لنفاوی، علت زیستی واضحی دارد. این بیماری، در کودکان مستعدی که سیستم ایمنی بدنشان فاقد آمادگی کامل است، با انواعی از عفونت‌ها آغاز می‌شود.

این بررسی، اوج کار‌های دهه‌ها تلاش است و توضیحات معتبری را در مورد چگونگی گسترش نوع اصلی لوسمی دوران کودکی ارائه می‌دهد.

شواهد بسیاری که گریوز از آن‌ها استفاده کرده، بررسی روی حیوانات را هم شامل می‌شوند. این بررسی‌ها نشان می‌دهند رشد لوسمی در حیواناتی که در بدن‌شان میکروبی وجود ندارد، با قرار گرفتن در معرض عفونت بیشتر است.

پژوهش‌های دیگر نشان می‌دادند میزان ابتلا به لوسمی، در کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، به مهد کودک می‌روند یا خواهر و برادر بزرگتر دارند، کمتر است.

گریوز باور دارد که با این اطلاعات، می‌توان از پیشرفت این نوع لوسمی جلوگیری کرد.

منبع:ایسنا

انتهای پیام/

پیشگیری از متداول‌ترین نوع سرطان در کودکان

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر