کد خبر: ۶۵۴۲۱۵۴
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۱
سخنگوی سازمان غذا و دارو در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد؛

جهانپور گفت: برآورد‌های اولیه نشان می‌دهد که سال گذشته بیش از ۱۲۰ میلیون دلار صادرات دارو داشته‌ایم.

صادرات ۱۲۰ میلیون دلاری داروی ایرانی/ هیچ کشوری در دنیا تولیدکننده صد در صد دارو نیستکیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با بیان اینکه 96 درصد داروی مصرفی مردم ایران تولید داخل است، گفت: از لحاظ ارزش ریالی این 96 درصد حدود 70 درصد سهم بازار را تشکیل می‌دهد، همچنین 50 درصد داروی مصرفی ایرانی‌ها از صفر تا صد شامل ماده اولیه فرمولاسیون شکل دارو بسته‌بندی ایرانی هستند.

وی ادامه داد: امکان تولید همه داروهای وارداتی در کشور وجود ندارند البته باید توجه داشت اغلب داروهای وارداتی، دارو‌های بیماران خاص و بیماران نادر هستند که به دلیل شمار کم مصرف‌کنندگان و جدید بودن آنها امکان مشابه‌سازی این داروها در داخل میسر نبوده و مقرون به صرفه هم نیست.

امکان تولید همه دارو‌های وارداتی در کشور میسر نیست

سخنگوی سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه هیچ کشوری در دنیا تولیدکننده صد در صد داروهای مورد نیاز خود نیست، گفت: حتی بزرگترین صادرکنندگان دارو در دنیا هم بخشی از داروهای مورد نیاز خود را وارد می‌کند؛ این در مورد کشور ما نیز صادق است و امکان تولید همه داروهای وارداتی در کشور میسر نیست.

جهانپور عنوان کرد: تولید صد در صد داروهای مورد نیاز بیماران در کشور نه ممکن است و نه مطلوب. به همین دلیل ما نمی‌توانیم همه داروهای وارداتی را تولید کنیم.

وی با اشاره به سهم صادرات دارو در سال گذشته تصریح کرد: هنوز آمار دقیقی از صادرات دارو در سال گذشته نداریم اما براوردهای اولیه حاکی از آن است که بیش از 120 میلیون دلار دارو در سال 96 صادر شده است.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر