کد خبر: ۶۵۴۳۴۵۸
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۱

چالش میان مدیرکل ورزش استان کهگیلویه و بویر احمد با رئیس هیئت شنا این استان به استعفای رئیس هیئت منجر شد.

به گزارش خبرنگار پایه و آبی گروه ورزش باشگاه خبرنگاران جوان؛ استان کهگیلویه و بویراحمد و شهر گچساران یکی از مناطق مستعد کشور در ورزش‌های آبی است و در سال‌های اخیر چند بازیکن در رشته واترپلو به تیم ملی معرفی کرده است، اما خبر‌هایی که از هیئت شنا، شیرجه و واترپلو این استان به گوش می‌رسد چندان خوشایند نیست. این هیئت که متولی اصلی این سه رشته در استان کهگیلویه و بویراحمد است فاقد استخر است و هیچ سانسی جهت تمرین ورزشکاران در اختیار ندارد. در حالی که هیئت‌های شنا استان‌های هم جوار (فارس، خوزستان، اصفهان و...) دارای استخر جهت آماده سازی ورزشکاران خود هستند، اما هیئت شنای کهگیلویه و بویر احمد با آن چه که همکاری نکردن مدیرکل اداره ورزش و جوانان استان نامیده می‌شود، هم چنان بدون استخر مانده است.

ماجرای اجاره استخر و دعوای آبکی در بام نفتی ایران

پژمان بارون زاده رئیس هیئت شنای استان کهگیلویه و بویراحمد که به گفته خودش به دلیل بی اعتنایی مدیرکل ورزش و جوانان استان استعفای خود را به فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو ارائه کرده است در این باره گفت: هیئت شنا، شیرجه و واترپلو متولی اصلی این رشته در استان است. استخر‌های استان به افراد متفرقه واگذار شده است و هیئت حتی یک سانس تمرینی ندارد. ضمن این که هیئت، دفتر هم ندارد و برای رسیدگی به امور ورزشکاران و مربیان به ویژه بانوان با مشکل مواجه است.

او اضافه کرد: با وجود این که هیئت شنا فاقد استخر است، مدیرکل، یکی از استخر‌های مرکز استان را در اختیار هیئت ورزش‌های سه گانه قرار داده است. بعد از اعتراض به ما گفته شد این هیئت یک ملی پوش دارد این در حالی است که سه تن از واترپلوئیست‌های تیم ملی هم از استان ما هستند. بعد از آن به دنبال استخر گچساران بودیم که به مزایده گذاشته و واگذار شد. مستاجر در زمان اجاره استخر با هماهنگی اداره کل اقدام به ساخت جکوزی و سونا می‌کند. اداره کل به مستاجر اعلام می‌کند قادر به پرداخت هزینه سونا و جکوزی نیست و به جای آن مستاجر می‌تواند برای یک سال دیگر بدون مزایده استخر را در اختیار داشته باشد و به ازای هزینه ساخت سونا و جکوزی اجاره پرداخت نکند با این ترفند مستاجر یک سال دیگر در استخر ماند.

ماجرای اجاره استخر و دعوای آبکی در بام نفتی ایران

بارون زاده افزود: تمام استخر‌ها هر ساله برای شروع فعالیت خود نیاز به پروانه فعالیت از سوی اداره کل دارند که باید به تایید هیئت شنا برسد. به علاوه این که مربیان شنا نیز باید هر ساله دوره‌های بازآموزی را پشت سر بگذارند، اما این استخر‌ها اهمیتی به این موارد نمی‌دهند و حتی در استخر یاسوج که در اختیار هیئت سه گانه است بازرس هیئت شنا را به باد کتک گرفته اند.

رئیس مستعفی هیئت شنا کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: در چند ماه گذشته مبلغی به عنوان بودجه از سوی اداره کل بعد از حدود هفت سال به حساب هیئت واریز شده، اما متاسفانه بودجه‌های چند برابری به حساب هیئت شنای شهرستان‌هایی واریز شده که اصلا هیئت و فعالیتی ندارند و اصلا نمی‌دانم در کجا هزینه شده است. در سال ۹۵ نیز از سوی وزارت ورزش مبلغ بیست میلیون تومان برای هیئت شنا جهت برگزاری طرح استعداد یابی در نظر گرفته شد که مدیرکل یک ریال از این بودجه را به حساب هیئت واریز نکرد که در صورت نیاز موضوع را باز خواهم کرد.

ماجرای اجاره استخر و دعوای آبکی در بام نفتی ایران

بارون زاده بیان کرد: متاسفانه مدیریت ورزش استان در بحث تخصیص بودجه چند هیئت خاص را ویژه می‌بیند در حالی که هیچ عملکرد خاصی نداشته اند و فقط با زبان بازی سعی در مدیریت ورزش استان دارد. آن‌ها برای ایجاد حاشیه امنیتی برای خود ۲ تن از معاونان استاندار و رئیس دفتر استاندار را به سرپرستی هیئت‌های اسکواش، والیبال، سوارکاری استان منصوب کردند در حالی که ورزش نیاز به افراد متخصص و دارای وقت آزادتر دارد. از استاندار محترم که نشان دادند واقعا در بحث ورزش حساسیت دارند خواهش می‌کنم هر چه زودتر دستور برکناری این افراد را صادر کند. ورزش کار تبلیغاتی نمی‌خواهد.

بارون زاده در پایان گفت: علی رغم پیگیری فراوان جهت رفع مشکلات چاره‌ای جز استعفا ندیدم. امیدوارم استاندار و نمایندگان استان حساسیت بیشتری در بحث ورزش و تعیین مدیریت آینده آن داشته باشند.

به دنبال افراد نخبه برای مدیریت ورزش استان هستم

محمد تقی علوی مدیر کل ورزش و جوانان استان کهگیلویه و بویراحمد در واکنش به ادعای بارون زاده درباره واگذار نشدن استخر به هیئت شنا گفت: هیئت شنا نیز مانند دیگر افراد باید وارد مزایده شود و از خود تلاشی نشان دهد تا ما هم بتوانیم در این راه به آن‌ها کمک کنیم. قصد داشتیم استخری در مرکز استان به هیئت شنا واگذار کنیم، اما به دلیل ساکن نبودن رئیس هیئت در یاسوج این اتفاق نیفتاد. هیئت شنا استخری در گچساران محل سکونت رئیس هیئت می‌خواهد که ما هم به دلیل حساسیت‌های بالایی که در بخش مزایده در گچساران وجود دارد، نمی‌خواهیم از قوانین سرپیچی کنیم و مزایده‌ها را تشریفاتی کنیم.

علوی درباره واگذاری استخر به هیئت سه گانه افزود: من به دنبال قهرمان هستم و البته یکی از وظایف اداره کل ورزش و جوانان قهرمان پروری است. اگر هیئت شنا نمی‌تواند این کار را انجام دهد من به دنبال هیئت دیگری خواهم رفت. علی عباس نژاد قهرمان آسیایی سه گانه استان است و توانسته در مزایده استخر برنده شود.

او ادامه داد: حتما لازم نیست هیئت شنا، استخر داشته باشد. می‌توانیم سانس‌هایی را در اختیار هیئت قرار بدهیم. تاکنون کسی برای گرفتن سانس با ما صحبتی نداشته است.

مدیرکل ورزش و جوانان استان کهگیلویه و بویراحمد درباره این که هیئت شنا استان حتی فاقد دفتر است بیان کرد: این موضوع هم به ساکن نبودن رئیس هیئت شنا در مرکز استان برمی گردد. به دلیل دوری، نمی‌توانیم خدماتی به این هیئت ارائه کنیم. اگر بخواهیم دفتری در گچساران در اختیار او قرار دهیم، هیئت‌های شهرستانی به دلیل کمبود امکانات معترض خواهند شد.

علوی در واکنش به این موضوع که استخر‌های استان از تمدید مجوز‌ها در هیئت شنا خودداری می‌کنند اظهار کرد: اگر هیئت شنا استخری را می‌شناسد که از گرفتن پروانه و تمدید کارت مربیگری سرپیچی کرده است به اداره کل گزارش دهد. ما هم در مدت ۱۵ روز استخر را پلمپ می‌کنم. البته استخر‌ها باید از کمیسیون ماده ۵ اداره کل ورزش و جوانان مجوز‌های مربوطه را کسب کنند نه از هیئت شنا. اگر قرار باشد هر هیئت  جداگانه به دنبال مجوز استخر‌ها برود، ممکن نیست.

او درباره پرداخت ناعادلانه بودجه‌ها به شهرستان‌ها و پرداخت بودجه به شهرستان‌هایی که هیئتی ندارند تصریح کرد: چنین چیزی نیست. من به هر هیئتی که فعالیت داشتند بودجه پرداخت کردم. چرا باید به مناطقی مانند "بهمئی" که دور هستند بودجه تعلق نگیرد. هیئت شنا استان هم می‌تواند با افزایش فعالیت خود بودجه دریافت کنند.

علوی درباره این که گفته می‌شود اطرافیان و مسئولان اداره کل را به عنوان سرپرست در چند هیئت ورزشی منصوب کرده است خاطر نشان کرد: در هیئت‌های ورزشی استان دچار ضعف مدیریتی هستیم. بسیاری از امور هیئت‌ها به دلیل ضعف مدیریتی در اداره کل انجام می‌شود که مغایر قانون است. به همین دلیل سعی دارم از افراد نخبه که توانایی مدیریت دارند استفاده کنم تا از لابی گری و استعدادکشی جلوگیری شود. به علاوه هیئت‌های استانی به کسانی نیاز دارند که آورده‌ای به ورزش استان داشته باشد. افرادی با تمکن بالا و دارای نفوذ اجتماعی در اولویت مدیریت ورزش استان هستند البته در هیئت‌ها صحبت از انتخابات است و هر فردی می‌تواند در رقابت قرار بگیرد.

ماجرای اجاره استخر و دعوای آبکی در بام نفتی ایران

دود اختلاف نظر‌ها در چشم استعداد‌ها

شنا یکی از رشته پایه و مدال آور است که به دلیل کمبود امکانات سخت افزاری پیشرفت چشم گیری در کشور ما نداشته است. این کمبود امکانات در شهرستان‌ها پررنگ‌تر است. از سال‌ها پیش نبود استخر یکی از معضلات بزرگ هیئت‌های استانی بوده است که علی رغم تلاش‌های فدراسیون شنا هم چنان بدون راه حل باقی مانده است. بروز اختلاف نظر‌ها و مشکلات میان هیئت‌های استانی شنا و اداره کل ورزش استان‌ها نیز به این مشکلات دامن می‌زند و تنها دود آن به چشم علاقمندان و استعداد‌های استان می‌رود. با توجه به این که استان کهگیلویه و بویر احمد به ویژه شهرستان گچساران واترپلوئیست‌های خوبی به تیم ملی معرفی کرده است لازم است، مشکلات و اختلاف نظر‌ها حل شده و هر چه سریع‌تر برای شناسایی استعداد‌های منطقه امکانات سخت افزاری لازم ارائه شود.

بیشتر بخوانیم:

انتهای پیام/

ماجرای استعفای رئیس هیئت شنا کهگیلویه و بویر احمد

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر